Omán: zajímavá místa, která musíte vidět
Omán vás nadchne, pokud milujete pestrou kulturu, pláže s bělostným pískem, historické památky i veškeré služby moderní doby. V tomto sultanátu totiž denně kombinují vše zmíněné, což pro turisty znamená prakticky jediné – maximálně užitou dovolenou!

Za atmosféru a vzhled Ománu může v minulosti omezený cestovní ruch, díky čemuž se zachovalo množství autentických arabských prvků nejen v kultuře, ale i v běžném životě místních, a také bohatství, jež plyne z těžby ropy (která se v 60. letech 20. století rozjela ve velkém). Nemalé prostředky zdejší podnikatelé investovali do výstavby moderních hotelů a vysoce kvalitních služeb pro turisty, což pro vás bude patrné, jen co přiletíte.
Zaostřeno na přírodu
Pokud máte dojem, že se do Ománu dá vydat „jen“ za památkami, rád vás vyvedu z omylu. Jistě, je jich tu spousta, ale v tomto státě je zajímavá i příroda – kromě nádherného Arabského moře tady na vás čekají oázy a písečné duny, řeky a říčky s průzračnou vodou i vysoké a respekt budící hory.
Co byste si v Ománu neměli nechat ujít
Maskat (hlavní město)
Maskat (hlavní město)
Co by to bylo za návštěvu země, kdybyste se nevydali do hlavního města? A že má Maskat skutečně co nabídnout! Jeho počátky sahají do 1. stol. př. n. l., kdy byl významným přístavním městem Orientu. Postupem času tu hráli velkou roli Peršané a Portugalci, snad i proto je atmosféra města tak pestrá na každém kroku.
V metropoli Ománu byste rozhodně měli navštívit:
Velká mešita sultána Kábuse
Mešita, která patří mezi ty největší v islámském světě, je relativně mladá – vznikla totiž až v roce 2001. Za její hlavní branou najdete růžové zahrady, dámskou modlitebnu a hlavní modlitební halu pro pány o rozloze celého hektaru.

Koberec na zdejší podlaze má svůj původ v Íránu a je prý největším kobercem na světě! Na stropě zase visí lustry vyrobené v severočeském Novém Boru.

Bustan
Pozoruhodná čtvrť Maskatu je známá kvůli sídlu parlamentu, nejluxusnějšímu hotelu z celé země a přístavu pro turistické lodě. Pak vás tu čekají turistické resorty a pobřeží s několika rybářskými vesničkami.

Starý Maskat
V nejstarší části města můžete vidět sultánský palác Al Alam, administrativní budovy a taky historické pevnosti Džalali a Mirjani. Zajímavé je, že tu prakticky stabilně nikdo nežije, takže když se sem vydáte o víkendu, nejspíš tu potkáte jen turisty.

Al Bahrí
Pokud se rádi procházíte po promenádě, tohle bude místo přesně pro vás. Silnice je tu sice čtyřproudá a nepříliš klidná, ale výhled na moře z chodníku podél ní je fascinující.
Qurum Heights
Chtěli jste někdy navštívit Beverly Hills? Podívejte se, jak to vypadá v moderní čtvrti Maskatu, které se neřekne jinak než Beverly Hills Ománu. V nejluxusnější části města pak stačí jen seběhnout kopec a stojíte na nádherné a rozlehlé písčité pláži.
Salalah
Druhým městem, které byste si v Ománu neměli nechat ujít, je Salalah. Jde o vyhlášené letovisko v jižní části Ománu, které vám udělá radost, zvlášť pokud si chcete kromě poznávání užít i nějaké to relaxování na pláži u moře.
Zdejší nádherná příroda vás jednoduše okouzlí. Pokud se rádi potápíte, učaruje vám korálový útes a jeho rozmanitý život. Jestli se naopak radši držíte nad hladinou, můžete se vydat třeba k horským pramenům Ayn Razat.
Určitě se jděte podívat taky na trh Al Husn, kde si nebudete moct vybrat z parfémů, koření, šperků nebo typického kadidla, které odsud místní vyváželi ven už ve 13. století. Zdejší atmosféra je nezapomenutelná!
Nizwa
Nizwa je krásné starobylé město, které dokonce v 6. a 7. století bývalo tím hlavním v celé zemi. Turisty sem láká hlavně pevnost ze 17. století (která měla ovšem základy už ve 12. století). Ta byla naprosto nedobytná!

Její zdi byly silné 5 metrů, takže dokázala odolávat i silné dělostřelbě. Dominantou pevnosti byla vysoká věž, a když se zrovna neválčilo, byla pevnost určena k obývání. Ještě větším překvapením než samotné mohutné zdi mohly být pro útočníky vražedné díry plné vařící tekutiny – nejčastěji vody, ale býval to i olej nebo datlový sirup. Tyto nástrahy se jednoduše nedaly přežít. Stejně tak zákeřné byly drobné otvory ve zdech, ze kterých se dalo střílet i pod velmi ostrým úhlem.

Kromě světoznámé pevnosti můžete obdivovat i Páteční mešitu, a co si určitě užijete, to jsou tradiční trhy s keramikou a zemědělskými plodinami.
Jabrin
Máte-li rádi typické pevnosti, hrad Jabrin vás nadchne. Nachází se ve stejnojmenném městečku v pohoří Al-Hadžar, v oáze plné palem. Nabízí nejen svou atmosféru, ale i nádherný výhled na okolní hory.
Třípatrová kamenná pevnost vznikla během 2. pol. 17. století na popud sultána zvaného Bil’arab bin Sultan, jenž je tu i pohřbený. Zvenčí zaujme mohutnými hradbami a uvnitř je to ještě větší paráda – pyšní se vyřezávanými stropy, astrologickými vzory a islámskými nápisy na omítce.
Poloostrov Musandam
Až se budete chtít vzdálit z ruchu měst, vypravte se na poloostrov Musandam, jenž vás nejspíš hned na první pohled nadchne zálivy v obklopení hor. Dá se tu parádně šnorchlovat a potápět, krásné jsou tady vyjížďky na lodi, během nichž třeba zahlédnete i delfíny.

Pro dobrodružnější povahy mám tip na výlet do hor dál od Chasabu – půjčte si terénní vůz 4×4 a vyjeďte si nahoru. Vaše vzpomínky na Omán to nepopsatelně umocní.

Bimmah Sinkhole
I když je to díra, pohled na ni si zamilujete. Bimmah Sinkhole je vodou naplněná prohlubeň, která vznikla propadem povrchové vrstvy v důsledku rozpouštění podzemního vápence. Takhle jednoduché to je, i když místní dlouho věřili, že díru vytvořil meteorit.

Jezírko, které se tu utvořilo, má asi 50 x 70 m a je zhruba 20 m hluboké. Samotná díra je ale hluboká asi 90 m. Ve vodě se dá i koupat, má příjemnou teplotu, ale jakmile se přestanete hýbat, vězte, že se na vás vrhnou hladové rybičky Garra rufa, které se už i u nás využívají k pedikúře. Na stěně jeskyně si zase to své užívají lezci a v blízkém okolí prohlubně je parčík, který slouží k odpočinku.
Wahibská poušť
Wahibská poušť vznikla v období čtvrtohor a je poměrně malá. Pro lidi je tak nehostinná, že tudy procházejí jen beduíni. Přesto však nabízí neobvyklou podívanou na až 100 metrů vysoké písečné duny, které jsou pro nás Evropany jednoznačně exotické. Cesta je možná terénním autem a klidně si můžete užít nezapomenutelné chvíle v pravém pouštním kempu!

Wadi Bani Khalid
Jakmile se s někým budete po své dovolené bavit o Ománu, určitě vám hned naskočí, jak jste se koupali na místě zvaném Wadi Bani Khalid. To patří k nejznámějším vádí v celém Ománu. Že jste neslyšeli o vádí? Jde o údolí s občasným tokem, která se tvoří v pouštních a polopouštních oblastech.
Wadi Bani Khalid se nachází u východního okraje pohoří al-Hadžar, o kterém ještě bude řeč. Zásoby vody tu dovolily růst bujné vegetace, v širším okolí se pak rozkládají vesnice s palmami, nádržemi a jezírky. Místo je to skutečně malebné!
Wadi Shab
Podobně je na tom i Wadi Shab. Hory, skály a jezírka vám už z paměti prostě nezmizí. V jednom z jezírek si můžete krásně zaplavat, a dokonce proplavat až do jeskyně s vodopádem. Voda, která přes den získává nádhernou tyrkysovou barvu, zláká ke koupání snad úplně každého.

Pevnost Bahla
Nedaleko stejnojmenného města najdete kulturní památku, která tu vznikala ve 13. a 14. století. Z pevnosti Bahla je dnes už jen zřícenina, i přesto ale stojí za návštěvu. Hradba je 10 kilometrů dlouhá, na okraji stojí dvě mešity.
Památka je hliněná a v zimních měsících tu úřadují deště, proto je poměrně složité zbytky pevnosti chránit. Přesto se o to zdejší vláda snaží.
Al-Hadžar
Ať už milujete přírodu, nebo prostě jen hledáte zajímavá panoramata, v Al-Hadžar budete jako u vytržení. Asi 300 kilometrů dlouhý horský hřbet patří k nejobdivuhodnějším lokalitám v Ománu a jeho součástí je i nejvyšší ománská hora Jebel Shams (Sluneční hora) s výškou 3 009 m.
Ta nabízí naprosto úchvatný rozhled a je zajímavá i tím, že má dva vrcholy. Zatímco na ten vyšší, severní, se obyčejný smrtelník nedostane (má tam budovy ománská armáda), na o něco nižší, jižní, se můžete vydat. V létě tu panují teploty kolem 20 °C, což je na túru příjemné.
Nemusíte se sem vypravovat na náročné treky, stačí se tu projet a občas si někde zastavit na krátké pokochání. Je tu nádherně!
Jebel Akhdar
Jebel Akhdar je nádherný kousek ománské přírody. V překladu její název zní Zelené pohoří a tento název skutečně vystihuje to, co tu spatříte.
Já osobně zbožňuji nenáročnou turistiku, která se tu dá v poklidu absolvovat mezi okouzlujícími terasovitými políčky a starobylými horskými vesnicemi, jež mají neuvěřitelnou atmosféru. V jarních měsících tu nádherně kvetou damašské růže a nedá se tomu říct jinak než pohádka.

Al-Hoota
Že se na krápníkové jeskyně můžete podívat v Česku? To určitě ano. Tyhle jsou ale ještě o fous krásnější. Jeskyně Al-Hoota objevili místní před stovkami let a od roku 2006 mohou jejich krásu obdivovat turisti.
Najdete tu i jeskynní jezírko, v němž žije endemický druh ryby. Na místě je návštěvnické centrum s restaurací, k jeskyním se dá dostat elektrickým vláčkem.
Misfat al Abriyeen
Historická vesnička nad kaňonem a oázou na vás jistojistě bude působit jako úplně jiný svět. Uvidíte tu několik původních domků z nepálené hlíny a nezapomeňte si udělat procházku podél zavlažovacího kanálu – právě zdejší zavlažovací systém se pyšní svou důmyslností.
Zajímavá fakta o Ománu
Na tradiční jídlo? Spíš ne
Ne že by se tu snad špatně vařilo, to ne. V Ománu ale žije asi 2,5 miliónu Ománců a stejný počet obyvatel z jiných zemí, hlavně z Pákistánu, Indie a Bangladéše. Pak je tedy jasné, že vliv těchto kuchyní na tu ománskou je silný a něco opravdu ománského tu ochutnáte jen stěží!
Káva je tu národním nápojem
S jídlem možná nepochodíte, ale zdejší kávu (která je často servírovaná s kardamomem) byste ochutnat měli. Označuje se tu jako kahwa a její příprava je učiněný obřad. Káva není jen nápoj – nezbytně se tu musí podávat s datlemi, sladkostmi, pečivem nebo ovocem. Pak je to teprve ono.

Co dveře, to mistrovské dílo
Až se budete kdekoli procházet Ománem, dívejte se na vstupní dveře domů a budov. Často jsou totiž nádherně zdobené, jak „káže“ jedinečná ománská architektura. A netýká se to jen domů – zdobené dveře neodmyslitelně patří k palácům nebo pevnostem!

Kadidlo, všude kadidlo
Ne nadarmo patří kadidlo k nejčastěji odváženým suvenýrům. Pobyt v Ománu vám totiž zpětně jednoznačně připomene. V zemi je cítit snad v každém domě a nejednou na jeho vůni narazíte i na ulici. Kadidlo je tu jednoduše doma, už proto, že jde o jednu z mála zemí, kde se dá přirozeně pěstovat.

Nejezdí tu vlaky
Možná vás to překvapí, ale v Ománu absolutně chybí železnice. Všude se jezdí autem nebo autobusem, případně nějakým alternativním způsobem dopravy, ale vlaky tu nejsou. Ostatně – třeba vás zase „uklidní“, že nejde o jedinou zemi na světě. Týká se to ještě dalších šestadvaceti.