PROČ BYSTE MĚLI CHTÍT JET DO TANZÁNIE?

Encyklopedie

Čím je Tanzánie výjimečná a co vše tam uvidím a zažiju?

Tanzánie je fascinující země, známá svou ohromující přírodou a bohatou kulturou, což ji činí ideální destinací pro milovníky dobrodružství, poznávání a aktivní relaxace. Je to ráj pro safari, milovníky divoké přírody a každého, kdo si cení autentických kulturních zkušeností.

Když navštívíte Tanzánii, ocitnete se v srdci Afriky, kde se tyčí majestátní Kilimandžáro, nejvyšší hora kontinentu. Můžete prozkoumat světoznámé národní parky, jako jsou Serengeti a Ngorongoro, kde uvidíte fascinující divokou zvěř v jejím přirozeném prostředí. Tanzánie je známá i svými nádhernými plážemi, především na Zanzibaru. Tento ostrov s bohatou historií je ideální i pro potápění a šnorchlování.

Jaké jsou poznávací zájezdy do Tanzánie s CK HAMIDI?

Tak jako další poznávací zájezdy CK HAMIDI jsou i naše výpravy do Tanzánie zaměřená na autentické poznání destinace s profesionálním průvodcem a v malé skupině. Nabízíme unikátní a bohatý safari zájezd do národních parků jako Ngorongoro, Serengeti a mnoha dalších. Náročné cestování po Tanzánii je ideální zakončit relaxací na pohádkovém Zanzibaru. Nezapomínáme ani na poznávání místních obyvatel a kultury během setkávání s domorodými kmeny. Naše zájezdy do Tanzánie budeme dále rozšiřovat.

NAŠE ZÁJEZDY DO TANZÁNIE

 • 11

  Komfortní poznávací zájezd do Tanzánie vás vezme na ta nejlepší africká safari jako Serengeti, Ngorongoro a Arusha. S průvodkyní, která je zároveň zooložkou nahlédnete do fascinujícího světa divoké zvěře včetně velké pětky. Seznámíte se i s tradicemi domorodých kmenů a poznáte jejich způsob života lovců a sběračů. Závěr zájezdu na Zanzibaru si můžete užít relaxací na bělostných plážích i objevováním tohoto pohádkového ostrova.

  Letecky

  Letecky z Prahy

  Skupiny

  Skupiny 6 - 12 osob

  Náročnost

  Náročnost

  Komfort

  Komfort

  Města

  Města

  Památky

  Památky

  Příroda a venkov

  Příroda

  Místní život

  Místní život

  99 900 

  Záloha: 30%

  18.4. - 28.4.2024

  19.8. - 29.8.2024

  11

  Detail zájezdu

INFORMACE O TANZÁNII

Historie a zvyklosti, příroda a podnebí, jídlo, praktické informace, mapa a mnoho dalšího

ZÁKLADNÍ INFORMACE O TANZÁNII

Tanzanská sjednocená Republika

Tanzánie je stát ležící ve Východní Africe, obklopený Keňou a Ugandou na severu, Rwandou, Burundi a Demokratickou republikou Kongo na západě, Zambií, Malawi a Mozambikem na jihu a Indickým oceánem na východě.

 • ROZLOHA: 947 303 km²
 • NEJVYŠŠÍ BOD: Kilimandžáro (5 895 m n. m.)
 • NEJNIŽŠÍ BOD: Bod pět jezer v Rift Valley (-45 m n. m.)
 • ČASOVÉ PÁSMO: +3 hodiny od českého
 • POČET OBYVATEL: přibližně 60 milionů
 • JAZYK: svahilština (úřední), angličtina je běžně používána ve vzdělávacích, obchodních a vládních kruzích
 • NÁBOŽENSTVÍ: křesťanství 61.4 %, islám 35.2 %, tradiční náboženství 1.8 %, ostatní 1.6 %
 • STÁTNÍ ZŘÍZENÍ: prezidentská republika
 • HLAVNÍ MĚSTO: Dodoma (administrativní, přibližně 410 956 obyvatel), Dar es Salaam (největší a ekonomické hlavní město, přibližně 4,4 milionu obyvatel)
 • VZNIK: 26. dubna 1964 (sloučení Tanganiky a Zanzibaru)
 • HLAVA STÁTU: prezident (od roku 2021 Samia Suluhu Hassan)
 • MĚNA: tanzanský šilink (TZS)
 • TELEFONNÍ PŘEDVOLBA: +255

INFORMACE K CESTOVÁNÍ DO TANZÁNIE

 • CESTOVNÍ DOKLAD: Občané ČR potřebují k vstupu do Tanzánie platný cestovní pas, jehož platnost musí být alespoň 6 měsíců od data plánovaného odjezdu z Tanzánie.
 • VÍZA A REŽIM VSTUPU: Pro vstup do Tanzánie je nutné získat turistické vízum. Turistická víza lze získat při příjezdu na hlavních mezinárodních letištích v Tanzánii nebo na vybraných pozemních hranicích. Víza jsou vydávána na období 30 nebo 90 dní a jejich cena se pohybuje od 50 do 100 amerických dolarů, v závislosti na délce pobytu. Je také možné zažádat o vízum online zde.
 • ČESKÝ ZASTUPITELSKÝ ÚŘAD: Česká republika nemá v Tanzánii ambasádu. Nejbližší je v Keni, v Nairobi.
 • PENÍZE: V Tanzánii je doporučeno mít dostatek hotovosti, především v amerických dolarech. Platební karty jsou akceptovány ve větších hotelích a turistických zařízeních, ale mimo hlavní turistické oblasti může být jejich použití omezené. Bankomaty jsou dostupné ve větších městech a turistických centrech.
 • DŮLEŽITÁ ČÍSLA: Policie 112, Záchranka 114, Hasiči 115
 • INTERNET A TELEFON: Roamingové poplatky mohou být vysoké. Doporučuje se pořízení místní SIM karty od místních operátorů, jako jsou Vodacom, Tigo nebo Airtel. Wi-Fi je dostupná ve většině hotelů a restaurací v turistických oblastech.
 • ELEKTŘINA: Elektrický proud v Tanzánii je 230V/50 Hz.
 • ZÁSUVKY: V Tanzánii se nejčastěji používají zásuvky typu D a G. Doporučuje se mít s sebou cestovní adaptér.
 • CELNÍ PŘEDPISY: Při vstupu do země je možné dovézt 1 litr alkoholu a 200 ks cigaret bez cla. Je zakázán import nebo export jakýchkoli drog a chráněných druhů rostlin a zvířat.

BEZPEČNOST A ZVYKLOSTI V TANZÁNII

Tanzánie je země s bohatou kulturou a nádhernou přírodou, a stejně jako při cestách do jiných zemí je důležité být obeznámeni s místními zvyklostmi a bezpečnostními opatřeními, aby vaše cesta byla nejen nezapomenutelná, ale také bezpečná.

Kriminalita

Tanzánie je obecně považována za bezpečnou destinaci pro cestovatele, ale je důležité být ostražití, zejména ve velkých městech a turisticky frekventovaných oblastech. Doporučuje se dbát na osobní věci, nenechávat cennosti bez dozoru a být opatrní při používání veřejné dopravy. V safari parcích a odlehlých oblastech jsou bezpečnostní rizika obvykle nižší, nicméně je důležité dodržovat pokyny průvodců a respektovat pravidla parků.

Zvyklosti

Tanzanci jsou známí svou pohostinností a přátelským přístupem k cestovatelům. Je důležité projevovat úctu k místním zvykům a tradicím. Doporučuje se skromné oblečení, zejména při návštěvě venkovských oblastí a náboženských míst. V některých oblastech je běžné zdravit gestem, které spočívá v lehkém poklonění s rukou položenou na srdci.

Náboženství

V Tanzánii je náboženství důležitým aspektem každodenního života. Její populace je převážně křesťanská a muslimská, s menšinami praktikujícími tradiční africká náboženství. Je důležité respektovat náboženské tradice a obyčeje, a to zahrnuje vhodné oblečení a chování na náboženských místech. V muslimských oblastech, zejména na Zanzibaru, je důležité respektovat místní zvyky, zejména během ramadánu.

Oblékání mužů a žen

Pro muže i ženy se doporučuje skromné a nenápadné oblečení, zejména ve venkovských oblastech a na náboženských místech. V městských oblastech, jako je Dar es Salaam, je oblečení volnější, ale stále je vhodné dodržovat základní pravidla slušnosti. Pro safari a další outdoorové aktivity je doporučené funkční a pohodlné oblečení přizpůsobené počasí a terénu.

PŘÍRODA A PODNEBÍ V TANZÁNII

Tanzánie je známá svou úchvatnou přírodou a rozmanitým podnebím, což je odrazem jejího geografického rozsahu, který zahrnuje rozlehlé savany, vysoké hory, a pobřežní oblasti podél Indického oceánu. Země se rozkládá mezi 1° a 12° jižní šířky a 29° a 41° východní délky.

Podnebí a počasí

Podnebí Tanzánie je různorodé, což je výsledkem kombinace její rozlehlé geografie a výškových rozdílů. Na pobřeží a v ostrovních oblastech, jako je Zanzibar, panuje tropické podnebí s teplými, vlhkými lety a mírnými, suchými zimami. Vnitrozemské oblasti, jako je Serengeti a oblasti okolo Kilimandžára, mají chladnější a suché podnebí s výraznějšími sezónními změnami. Období dešťů trvá převážně od března do května, zatímco suché období je od června do října.

Biodiverzita

Tanzánie je domovem bohaté a rozmanité flóry a fauny, což je důsledkem jejího rozmanitého terénu a klimatu. V savanách, jako je Serengeti, se vyskytuje široká škála divokých zvířat, včetně lvů, slonů, nosorožců, buvolů, a leopardů – tzv. „Velká pětka“. Národní park Ngorongoro je známý svým obrovským kráterem, který je domovem jedné z nejbohatších koncentrací divoké zvěře v Africe.

Horské oblasti, jako Kilimandžáro a Usambara, jsou domovem unikátní alpské vegetace a různých druhů ptáků a menších savců. Tanzánie je také známá svými korálovými útesy a bohatým mořským životem v oblasti Zanzibaru a Pemby, které lákají potápěče z celého světa.

Národní parky a rezervace, jako Serengeti, Ngorongoro, Tarangire a Selous, jsou zásadní pro ochranu těchto unikátních ekosystémů a jsou oblíbenými destinacemi pro safari a pozorování divoké zvěře.

Tanzánie nabízí nezapomenutelný přírodní zážitek, od otevřených planin Serengeti, přes majestátní Kilimandžáro, až po nádherné korálové útesy Indického oceánu, a je skvělou destinací pro milovníky přírody a dobrodruhy.

TANZANSKÁ KUCHYNĚ

Tanzanská kuchyně je tak rozmanitá jako samotná země, nabízející směs tradičních afrických chutí, arabských vlivů a indických koření. Je charakteristická svou jednoduchostí a využíváním čerstvých, místních surovin.

Tradiční a národní jídla

 • Ugali: Základní pokrm tanzanské kuchyně, hustá kaše připravovaná z kukuřičné mouky. Podává se jako příloha k různým omáčkám, zelenině nebo masu.
 • Nyama Choma: Grilované maso, obvykle hovězí, kuřecí nebo jehněčí, často marinované a podávané s pikantními omáčkami.
 • Pilau a Biryani: Vlivy indické kuchyně jsou patrné v těchto aromatických rýžových pokrmech, kořeněných kardamomem, skořicí, hřebíčkem a dalšími kořením.
 • Chapati: Tenký, vrstvený chléb, který je běžnou součástí jídel.
 • Samaki: Rybí pokrmy, zejména u pobřeží a na ostrovech jako Zanzibar, kde jsou ryby a mořské plody čerstvé a hojně dostupné.

Stravování podle regionu

Ve vnitrozemských oblastech je oblíbené maso a ugali, zatímco na pobřeží a ostrovech je důraz na ryby a mořské plody. Zanzibar se vymyká pevninské Tanzánii díky vlivům arabské a indické kuchyně. Zdejší pokrmy jsou výraznější, s bohatým využitím koření a kokosového mléka.

Způsob stolování a zvyklosti u jídla

Jídlo se tradičně jí rukama, přičemž se používá pravá ruka. Před jídlem je zvykem si ruce umýt, stejně tak po jídle. Hosté jsou často nabádáni, aby jedli hojně, a odmítnutí jídla může být považováno za nezdvořilé.

K uhašení žízně

 • Chai: Silný, sladký čaj, často podávaný s mlékem, je základním nápojem v Tanzánii.
 • Kahawa: Tanzanská káva, která je silná a aromatická.
 • Džužu: Domácí pivo z banánů nebo kukuřice, populární zejména ve venkovských oblastech.

Alkohol je běžně dostupný, ale v muslimských oblastech, jako je Zanzibar, je konzumace alkoholu méně viditelná a často omezena na turistická zařízení.

Tanzanská kuchyně nabízí bohatou paletu chutí a zážitků, která odráží kulturní rozmanitost země. Je to výzva pro milovníky gastronomie, kteří chtějí prozkoumat autentické a tradiční chutě Afriky.

HISTORIE TANZÁNIE

Tanzánie, země s bohatou a rozmanitou historií, je domovem některých z nejstarších lidských osídlení na světě a byla svědkem mnoha historických událostí a vývoje civilizací.

Pravěk a původ lidstva

Tanzánie je významná svými archeologickými nalezišti, zejména v Olduvai Gorge, kde byly objeveny některé z nejstarších známých lidských fosilií. Tyto nálezy svědčí o tom, že oblast byla kolébkou lidstva, kde se vyvíjeli první lidé.

Středověk a námořní obchod

Tanzánie byla důležitým centrem obchodu mezi vnitrozemskou Afrikou a pobřežními oblastmi. Zejména ostrov Zanzibar se stal klíčovým bodem v obchodu s kořením, otroky a zlatem mezi Afrikou, Středním východem a Asií. Vliv arabských a perských obchodníků výrazně ovlivnil kulturu a jazyk v regionu.

Koloniální období a boj za nezávislost

V 19. a 20. století byla Tanzánie kolonizována Německem a později Velkou Británií. Období koloniální nadvlády zanechalo stopy v politické, sociální a ekonomické struktuře země. Boj za nezávislost začal po druhé světové válce, což vedlo k získání nezávislosti Tanganiky v roce 1961 a Zanzibaru v roce 1963.

Postkoloniální období a sjednocení

V roce 1964 se Tanganika a Zanzibar sjednotily, čímž vznikla Tanzanská Spojená Republika. První prezident, Julius Nyerere, prosazoval politiku afrického socialismu, známou jako Ujamaa, což mělo hluboký dopad na tanzanskou společnost a ekonomiku.

Současnost

Dnešní Tanzánie je demokratická republika s rozvíjející se ekonomikou. Země se snaží řešit výzvy související s modernizací a rozvojem, zatímco si zachovává své bohaté historické a kulturní dědictví. Je známá svou politickou stabilitou a přátelským vztahem s mezinárodními partnery.

INTERAKTIVNÍ MAPA TANZÁNIE