Od Publikováno: 17. 11. 20227,3 min čteníCategories: NezařazenéViews: 4222

Beduíni: lid, který umí žít v poušti a nenechá pocestného v nesnázích

Když se mluví o beduínech, nezřídka si představíme kočovný pouštní lid. To je sice fajn, ale spousta lidí u toho skončí. Beduíni jsou ovšem mnohem zajímavější. Pojďme si o nich povědět víc!

Beduíni jsou jednou z nejznámějších skupin obyvatel Jordánska. Arabsky se jim říká badú, což odkazuje na jejich neusazenost a kočovnictví. Jsou to obyvatelé pouště, kteří nejenže dokážou v drsných podmínkách přežít, ale ještě z nich pro sebe i něco vytěží. Nikdo bohužel přesně neví, kolik beduínů je, ale obecně se má za to, že většina jordánského obyvatelstva je beduínského původu.

Beduíni obývají území od atlantického pobřeží Sahary přes Západní poušť na severu Afriky, Sinajskou a Negevskou poušť až po poušť Arabskou. Většina jordánských beduínů, o kterých si budeme povídat, žije v rozsáhlé pustině, která se rozprostírá na východ od pouštní dálnice.

Jak beduíni žijí

V poušti není moc příležitostí pro luxus v západním slova smyslu, beduíni ho ale ani nepotřebují. Žijí v naprosto dostačujících a vyhovujících černých stanech z kozí srsti. Ty jsou pro ně typické. Říká se jim beit al-ša’ar neboli dům z chlupů.

Beduíny ve svém přirozeném prostředí potkáme na všech našich poznávacích zájezdech do Jordánska.

O beduínech se často traduje, že neustále putují pouští a hledají vodu a potravu pro stáda svých zvířat. To je ale jen kousek pravdy a spíš je to naopak. Jen malou část beduínů můžeme ještě dnes považovat za skutečné kočovníky. Mnozí se místo toho, aby hnali svá stáda přes poušť, raději usadili a pěstují plodiny.

Většina beduínů do jisté míry kombinuje oba způsoby života. Beduíni, kteří se v současnosti věnují pastevectví, táboří na jednom místě vždy několik měsíců. Tam pasou své kozy, ovce nebo velbloudy do té doby, dokud je tu pro ně krmivo. Pak je čas se přesunout.

Beduíni žijí velice tradičně, ale jeden ústupek modernímu světu přece se přece jen dá zaznamenat – nezřídka si pořizují pick-up (pro přesun zvířat na velké vzdálenosti), plastové nádoby na vodu a někdy dojde i na koupi petrolejových kamen.

Jací jsou beduíni

Už víme, kdo jsou a kde žijí. Jací ale skutečně jsou? Dá se říct, že mnoho charakteristických rysů jordánské a arabské společnosti se v nejsilnější podobě objevuje právě v beduínské kultuře. Beduíni jsou například velice proslulí svou pohostinností. Žádného pocestného, který se u nich zastaví, neodmítnou. Je to součást jejich kréda zakořeněného v drsnosti pouštního života. Jednoduše – nikoho nenechají na holičkách.

Přesvědčit se o tom můžete sami na naší výpravě Karavana z Wadi Rum do Aqaby, kde v doprovodu beduínů ujdeme více než 100 kilometrů pěšky ve stopách Lawrence z Arábie.

U beduínů je taky hodně patrná kmenová struktura, která je pro arabskou společnost přímo typická. Klan je u nich středem společenského života. Každá beduínská rodina má svůj vlastní stan, soubor stanů různých rodin (hayy) pak tvoří klan (qawm). Několik těchto klanů nazýváme kmen (qabila).

Vzhledem k tomu, že beduíni dlouho stáli a v omezené míře stále stojí mimo vládnoucí autoritu státu, využívají k udržení pořádku ve společnosti řadu sociálních mechanismů, se kterými se běžně nesetkáváme – výjimečné není vyhnání z kmene, vymáhání „krvavých peněz“ nebo pomsta za napravení zločinu.

Hodnoty beduínské společnosti jsou zakotveny ve starobylém kodexu cti, který vyžaduje naprostou loajalitu ke klanu a kmeni. Jen tak totiž může skupina přežít.

Beduíni a oblečení

Možná vás na fotkách nebo při osobním setkání překvapí, že značné množství beduínů nosí v poušti tmavě barevný nebo přímo černý oděv. Ten sice přitahuje slunce a je v něm velké teplo, na to jsou ovšem beduíni zvyklí. Tmavý oděv ale více než ten světlý odpuzuje UV záření – a právě to je účelem jejich oblečení.

Beduíni a stravování

Z beduínského jídelníčku v podstatě vyvstává ten jordánský. Beduíni často pracují se zeleninou, panenským olivovým olejem, slaďoučkým ovocem, s kořením a bylinkami. Nezastupitelnou funkci má v jejich kuchyni maso, hlavně to jehněčí. Setkáte se ale i s kuřecím a hovězím a taky s rybami.

Tradičním pokrmem beduínů je například mansaf, což je lahodně okořeněná rýže s kousky jehněčího masa, které je před úpravou naloženo do fermentovaného jogurtu. Směs rýže a masa se nakonec ještě zdobí mandlemi nebo piniovými oříšky.

Obdobou mansafu je maqloubeh, který kromě rýže a jehněčího nebo kuřecího masa obsahuje i grilovanou zeleninu. Chybět k tomu všemu nesmí kořeněný jogurt.

Setkat se můžete i s tzv. meze, což je jídlo podobné španělským tapas – jde o maličké porce různých dobrot, z nichž můžete uždibovat. Právě u meze si na své přijdou třeba i vegetariáni, kteří tu uvítají například známý hummus.

Beduíni v moderní společnosti

Jordánská vláda, která v minulosti podporovala usazování beduínů, uznává jedinečnou hodnotu jejich přínosu pro jordánskou kulturu a dědictví. Skutečně se říká, že jsou páteří království. Vláda se jim proto snaží poskytovat takové služby, jako vzdělávání, bydlení a zdravotní péči, někteří beduíni se toho ale vzdávají ve prospěch svého typického životního stylu.

Kde můžete potkat beduíny

Chcete-li spatřit beduíny na vlastní oči, bude nejlepší, když se vydáte do pouště Wádí Rum. Místní kmen Zalabia dokázal najít rovnováhu mezi tradičním způsobem života v poušti a výzvami moderní společnosti.

S beduíny se můžete potkat i na našich zájezdech do Ománu.

V této nádherné přírodní rezervaci provozují udržitelný způsob turistiky v podobě tradičních kempů, výletů v jeepech, na velbloudech a pěší turistice. Díky tomu mohou žít ve spojení s pouští jako jejich předkové a zároveň zajišťovat prostředky pro vzdělávání a zdravotní péči pro členy svého kmene.

Jeden komentář

  1. […] si nomádští beduíni a vesničané, za použití horizontálních nebo svislých tyčí, vyráběli vlastní koberce. […]

Líbí se vám tento článek? Sdílejte ho!

Jordánsko: karavana z Wádí Rum do Aqaby
Zájezd Karavana z Wádí Rum do Aqaby vás vezme na ta nejhezčí místa Jordánska neotřelým způsobem, a s důrazem na co nejautentičtější zážitek. V Petře strávíme hned dva dny, abychom objevili málo známá zákoutí rozlehlého komplexu skalního města. Ve Wádí Rum většina turistů projede ta nejnavštěvovanější místa v jeepech, ale my budeme putovat pouští tři dny až do Aqaby, ve stopách tažení Lawrence z Arábie. Prostor bude i na relaxaci u Rudého a Mrtvého moře.

45 900 

Detail zájezdu