Od Publikováno: 22. 12. 202316 min čteníCategories: NezařazenéViews: 1359

Hlavní město Ománu Muscat je sídlo sultána i moderní metropole

Starý Maskat | Omán poznávací zájezdy

Muscat, někdy uváděný také jako Maskat, je hlavní město Ománu, kde se starodávné tradice snoubí s moderním rozvojem. Toto nádherné město, rozkládající se podél pobřeží Ománského zálivu, je nejen politickým a ekonomickým centrem země, ale také jeho kulturním srdcem. Muscat je místem, kde historie vychází z každého rohu, od majestátních mešit po starobylé pevnosti, které střeží jeho pobřeží.

S jeho pozoruhodnou geografickou polohou, kde se hory střetávají s mořem, nabízí Muscat jedinečný mix přírodních krás a urbanistického šarmu. Město se může pochlubit nejen nádhernými přírodními scenériemi, ale také moderní architekturou, která dokonale ladí s tradičním ománským stylem.

Všem návštěvníkům Ománu jednoznačně doporučuji věnovat jeho hlavnímu městu alespoň dva dny, tak jako to děláme na našem poznávacím zájezdu do Ománu.

Je tu k vidění a prožití spousta zajímavých míst a aktivit, pojďme se na to společně podívat na následujících řádkách.

Historie Muscatu

Muscat Gate Museum

První zmínky a starověk

Muscat, jedno z nejstarších osídlení na Arabském poloostrově, má bohatou a pestrou historii, která sahá až do starověku. První zmínky o Muscatu jsou datovány přibližně do 2. století n. l., kdy byl znám jako důležité obchodní centrum mezi východem a západem.

Středověk a příchod Portugalců

Ve středověku získal Muscat na významu jako důležitý přístav v Indickém oceánu. Jeho strategická poloha na obchodních cestách mezi Indií a východní Afrikou přitahovala obchodníky a cestovatele z celého světa. V této době se město stalo známým a prosperujícím centrem obchodu s kadidlem a kořením.

Strategická poloha a bohatství lákaly evropské námořní mocnosti a tak v 16. století přišli do Muscatu Portugalci, kteří zde vybudovali pevnosti a opevnění, jako jsou pevnost Al Jalali a pevnost Al Mirani, které jsou dodnes viditelným dědictvím tohoto období. Období portugalské nadvlády bylo významné pro urbanistický rozvoj města, ale také přineslo konflikty a politické změny.

Vznik sultanátu Omán

Sultanát Omán, který vznikl v 17. století, přinesl novou éru rozvoje Muscatu. Za vlády sultána Saída bin Sultána v 19. století se město stalo centrem významné regionální mocnosti, a to zejména díky svému námořnímu obchodu a diplomatickým vztahům.

V 20. století, zejména pod vedením sultána Qaboose bin Said al Saida od roku 1970, zažil Muscat období modernizace a otevření světu. Město se proměnilo v kosmopolitní metropoli, kde se mísí tradiční ománská architektura s moderními stavbami a infrastrukturou

Nejzajímavější místa Muscatu

v Muscatu se nachází mnoho významných turistických atrakcí a historických památek, které odhalují jeho bohatou historii a kulturu. Pojďme se podávat na ty nejzajímavější, které byste neměli minout.

Sultánův palác (Al Alam Palace)

Muzeum Bait Al Zubair

Sultánův Palác, známý také jako Al Alam Palace, je jednou z nejvýznamnějších staveb v Muscatu. Tento nádherný palác, který slouží jako oficiální sídlo sultána Ománu, vyniká svou jasně modrou a zlatou fasádou a je obklopen nádhernými zahradami. Ačkoliv palác není veřejnosti přístupný, jeho exteriér a okolní oblast jsou oblíbeným místem setkávání a pořídíte tady zajímavé fotografie.

Velká mešita Sultána Kábúse (Sultan Qaboos Grand Mosque)

Muscat - Mešita sultána Kábúse | Omán poznávací zájezdy

Velká mešita sultána Kábúse je nejen duchovním centrem, ale také architektonickým skvostem Muscatu. Tato mešita, která může pojmout až 20 000 věřících, je známá svým nádherným interiérem, včetně obrovského křišťálového lustru a jednoho z největších ručně vytkaných koberců na světě. Je otevřena pro návštěvníky všech vír, což poskytuje jedinečnou příležitost nahlédnout do ománské islámské kultury. Dokončena byla v roce 1994.

Pro návštěvníky nemuslimské víry je důležité vědět, že v pátek je mešita přístupná pouze muslimům. Turisté mohou přijít jakýkoliv jiný den.

Pevnost Al Jalali

Národní muzeum Ománu

Pevnost Al Jalali, kterou původně postavili Portugalci v 16. století, je důležitou historickou památkou Muscatu. Tato pevnost, nacházející se na skalnatém výběžku nad přístavem, nyní slouží jako muzeum s výstavami ománské historie a kultury. Její poloha nabízí nádherný výhled na město a přístav.

Operní dům Královského divadla Muscat (Royal Opera House Muscat)

Operní dům Royal Opera House Muscat

Královské divadlo Muscat, první operní dům na Arabském poloostrově, je mistrovským dílem moderní architektury. Dům nabízí bohatý program koncertů, operních a baletních představení, a je centrem kulturního života v Muscatu.

Muzeum Bait Al Zubair

Mešita sultána Kábúse | Omán poznávací zájezdy

Muzeum Bait Al Zubair je soukromé muzeum, které vystavuje rozsáhlou sbírku ománských uměleckých předmětů a artefaktů. Návštěvníci se zde mohou seznámit s ománskou historií, kulturou a tradičním životním stylem.

Muttrah Súk

Tržnice v hlavním městě Maskat | Omán poznávací zájezdy

Trh Muttrah v srdci starého města je labyrintem úzkých uliček plných obchodů, které nabízejí vše od tradičních ománských řemesel po koření, zlato a textilie. Návštěva tohoto trhu je zážitkem, který vám umožní ponořit se do místní atmosféry a kultury.

Kultura a umění v Muscatu

Muscat je město, kde se prolíná tradiční ománská kultura s moderním uměleckým výrazem, což vytváří jedinečnou a pestrý kulturní krajinu.

Tradiční hudba a tanec

Ománská tradiční hudba a tanec, často spojená s ceremoniálními příležitostmi a festivaly, jsou neodmyslitelnou součástí kulturního života v Muscatu. Hudba, využívající tradičních nástrojů jako jsou rababa (strunný nástroj) a tabl (buben), je spojena s energetickými tanci, které odrážejí ománskou historii a kulturu.

Galerie

Tržnice v Ománum | Poznávací zájezdy

Muscat je domovem mnoha uměleckých galerií a výstavních prostorů, které prezentují díla jak místních, tak mezinárodních umělců. Galerie jako Bait Muzna Gallery a Stal Gallery jsou skvělými místy pro objevování moderního i tradičního ománského umění.

Festivaly a kulturní akce

Město hostí celou řadu kulturních festivalů a událostí, které oslavují jeho bohaté kulturní dědictví. Festival Muscat je jedním z vrcholů kulturního kalendáře, nabízející širokou škálu aktivit od tradičních uměleckých představení po moderní hudební a taneční vystoupení.

Operní dům Královského divadla Muscat je centrem mnoha kulturních akcí, včetně operních a baletních představení, koncertů a divadelních vystoupení.

Tradiční řemesla

Křišťálový lustr v mešitě Sultána Qábuse | Omán poznávací zájezdy

Muscat je také známý svými tradičními řemesly, jako je tkaní koberců, výroba stříbrných šperků a keramiky. Návštěva trhů a řemeslných dílen nabízí návštěvníkům možnost nahlédnout do těchto tradičních uměleckých forem.

Gastronomie v Muscatu: od tradičních ománských pokrmů po mezinárodní kuchyni

Muscat je gastronomickým rájem, který odráží kulturní rozmanitost Ománu. Můžete si tu užít jak autentické chutě tradiční ománských pokrmů, tak i pestrou škálu mezinárodní kuchyně, kterou do města přinášejí cizinci z celého světa.

Tradiční ománská kuchyně

Ománská kuchyně je známá svou bohatostí a rozmanitostí, kde se prolínají chutě a vůně z celého regionu. Mezi klasické pokrmy patří shuwa, pomalu pečené maso, které je oblíbené při oslavách a svátcích, a majboos, aromatická rýže s masem nebo rybami, která je každodenním pokrmem v mnoha ománských domácnostech.

Pro sladkou tečku nezapomeňte ochutnat ománskou halwu, tradiční sladkost, která se podává jako dezert ke kávě. A když mluvíme o kávě, tak ta je ománským národním nápojem a na rozdíl od některých jiných arabských zemí zde vyhrává nad čajem. Proslulé jsou také výborné místní datle.

Mezinárodní kuchyně

Díky rostoucí populaci expatriotů a cestovatelů se v Muscatu nachází i široký výběr mezinárodních restaurací. Nabízejí širokou škálu pokrmů od italské, indické, thajské až po francouzskou kuchyni, což umožňuje návštěvníkům ochutnat speciality z různých koutů světa.

Tato rozmanitost gastronomie v Muscatu nabízí jedinečnou příležitost prozkoumat globální kuchyni na jednom místě.

Restaurace a trhy

Kadidlo jako suvenýr z Ománu | Poznávací zájezdy

Výběr restaurací je v Muscatu opravdu veliký, ale pokud chcete zažít opravdovou autenticitu, vydejte se na Muttrah Souk, kde naleznete čerstvé lokální produkty a můžete si vychutnat pravou atmosféru ománského tržního života.

Praktické informace pro cestovatele

Při plánování cesty do Muscatu je užitečné seznámit se s pár praktickým informacemi, které vám pomohou užít si váš pobyt bez jakýchkoliv komplikací.

Přečtěte si také našeho Praktického průvodce do Ománu.

Doprava v Muscatu

Pohled na velkou mešitu Sultána Qábuse | Omán poznávací zájezdy

V Muscatu se pro pohyb nejčastěji používá osobní automobil, ale město nabízí i služby veřejné dopravy jako autobusy. Pro turisty je nejpraktičtější využívat služeb taxíků ať už po staru mávnutím na ulici, nebo přes různé aplikace typu Uber a Kareem.

Pokud se po návštěvě Muscatu chystáte vyrazit na další průzkum Ománu, doporučuji pronájem auta. V Muscatu i mimo něj je doprava relativně klidná a spořádaná.

Počasí a nejlepší doba pro návštěvu Muscatu

Muscat má pouštní klima, s velmi horkými léty a mírnými zimami. Nejlepší doba pro návštěvu je od listopadu do března, kdy jsou teploty příjemnější a vhodné pro prohlídku města i okolních atrakcí. Zároveň moře je dostatečně teplé na koupání i v zimních měsících. Průměrná teplota vzduchu v lednu je kolem 23 stupňů a moře má kolem 25 stupňů.

Léta mohou být extrémně horká s teplotami často přesahujícími 40°C, což může být pro některé návštěvníky nepříjemné. Vysoko nad 30 stupňů se pohybují teploty už od dubna a trvají do října.

Ubytování v Muscatu

V Muscatu je široký výběr ubytování, od luxusních hotelů až po jednoduché hotýlky. Luxusní hotely jako The Chedi Muscat a Al Bustan Palace nabízejí prvotřídní služby a vybavení.

Hostely nejsou v zemi příliš rozšířené, ale postupně vznikají. Doporučuje se rezervovat ubytování předem, zejména během turistické sezóny, kdy může být vyšší poptávka. Pokud vám nevadí trochu hluku, doporučuji ubytování v blízkosti trhu Muttrah.

Co v Muscatu zažít aneb tipy na aktivity

Už jsme si popsali jednotlivé nejzajímavější památky Muscatu. Teď se pojďme podívat na některé zajímavé aktivity.

Vyjížďky na lodi

Pobřeží v Ománu | Omán poznávací zájezdy

Vzhledem k poloze Muscatu na pobřeží je jednou z nejpopulárnějších aktivit vyjížďka na lodi. Nabízí se možnost plavby kolem nádherného pobřeží, kde můžete obdivovat město z moře, nebo si užít romantický západ slunce na palubě.

Pro milovníky přírody jsou k dispozici i výlety na pozorování delfínů, kde můžete vidět tyto okouzlující mořské savce ve svém přirozeném prostředí.

Návštěva trhů

Mutrah Souq

Navštivte tradiční ománské trhy, známé jako súky, pro autentický nákupní i společenský zážitek. Muttrah súk je jedním z nejznámějších v Muscatu i na celém Blízkém východě, kde naleznete vše od tradičních ománských šperků a kadidla po ručně vyráběné textilie a koření.

Potápění

Pobřeží Ománu je známé svými nádhernými potápěčskými lokalitami, které nabízejí bohatý podmořský život a krásné korálové útesy. V Muscatu a jeho okolí je několik potápěčských center, které nabízejí výlety a kurzy potápění pro všechny úrovně zkušeností.

Návštěva historických památek

Památník Riyam v Maskat | Omán poznávací zájezdy

Prozkoumejte historii a kulturu Muscatu návštěvou jeho hlavních památek, jako je Sultánův palác, Velká mešita sultána Kábuse a pevnost Al Jalali. Tyto místa nejenže nabízejí nádherné pohledy, ale také hluboký náhled do ománské historie a architektury.

Okolí Muscatu – jednodenní výlety

Památník Riyam | Omán poznávací zájezdy

Okolí Muscatu nabízí návštěvníkům širokou škálu přírodních a kulturních zážitků, které jsou dostupné v rámci jednodenních výletů. My doporučujeme udělat spíše poznávací okruh ve stylu našeho zájezdu To nejlepší z Ománu, ale pokud trávíte čas třeba na pobytové dovolené v jednom z resortů v blízkosti Muscatu, zvažte výlety do některých z těchto lokalit.

Podrobnější seznam můžete najít v našem článku Omán: zajímavá místa, která musíte vidět.

Pohoří Jebel Shams a Jebal Akhdar

Jebel Shams, známé jako „Hory Slunce“, je nejvyšším vrcholem v Ománu s výškou 3009 metrů nad mořem a nabízí úchvatné výhledy na obrovský kaňon Wadi Ghul. Toto místo je ideální pro milovníky pěší turistiky, přírody a kempování.

Nedaleko se nachází Jebal Akhdar, neboli „Zelená Hora“, která je známá svými terasovitými zahradami, starobylými vesnicemi a chladnějším klimatem. Tato oblast je vhodná pro pěší turistiku a prozkoumávání tradičního ománského venkovského života.

Binmah Sinkhole

Bimmah Sinkhole v Ománu

Binmah Sinkhole je přírodní vápencová propadlina vzdálená asi 1,5 hodiny jízdy od Muscatu. Toto úchvatné místo, obklopené krásnou krajinou, je populárním místem pro pikniky, relaxaci a koupání.

Kaňony – Wádí

Oáza Wadi Bani Khalid v poušti v Ománu | Poznávací zájezdy

Omán je známý svými wádí, neboli říčními údolími, které nabízejí osvěžující únik od pouštního prostředí. Wádí Shab a Wádí Bani Khalid jsou populárními destinacemi pro pěší turistiku, koupání v přírodních bazénech a obdivování vodopádů.

Nizwa

To nejlepší z Ománu | Poznávací zájezdy do Ománu

Historické město Nizwa, vzdálené asi dvě hodiny jízdy od Muscatu, je známé svým impozantním pevnostním komplexem a tradičním trhem. Nizwa byla kdysi hlavním městem Ománu a nabízí návštěvníkům pohled do historie a kultury země.

Doporučujeme vyrazit do Nizwy v pátek ráno, kdy máte jedinečnou příležitost navštívit autenticky trh s dobytkem a velbloudy, což je unikátní zážitek, který už ani na Blízkém východě jen tak nezažijete.

Pláže v okolí Muscatu

Mughsail Beach

Okolí Muscatu nabízí několik krásných pláží, jako jsou například pláže Qurum a Bandar Jissah, kde si můžete užít slunce, písek a moře. Tyto pláže jsou ideální pro plavání, šnorchlování a relaxaci. Najdete zde také výběr hotelových resortů pro pobytovou a odpočinkovou dovolenou. Omán nabízí koupání i uprostřed naší zimy, takže je to ideální destinace, kde se můžete ohřát třeba i v lednu.

Závěr

Muscat, se svou bohatou historií, nádhernou přírodou a pestrou kulturní scénou, je destinací, která osloví každého cestovatele. Od okouzlujících historických památek po živé trhy, od nádherných pobřežních pláží po působivou pouštní krajinu, Muscat nabízí nesčetné příležitosti pro objevování a dobrodružství.

Ať už máte zájem o potápění v křišťálově čistých vodách, prozkoumávání starobylých pevností, nebo ochutnávání bohatých chutí ománské kuchyně, Muscat vám nabídne nezapomenutelný zážitek. Město je ideální kombinací tradičního šarmu a moderního komfortu, což z něj činí perfektní destinaci pro turisty hledající autentický a zároveň pohodlný zážitek.

Líbí se vám tento článek? Sdílejte ho!

To nejlepší z Ománu
Autentický poznávací zájezd do severního Ománu vás vezme do země jako vystřižené z pohádek Tisíc a jedna noc. Omán je místo, kde se střetává tradice s modernou, které se krásně doplňují. Poznáme historii i krásnou přírodu Ománu na našem zájezdu s českým průvodcem.

75 900 

Detail zájezdu