Od Publikováno: 29. 9. 20224,1 min čteníCategories: NezařazenéViews: 1349

Írán: země plná zajímavostí a „nej“, která jste určitě neznali

Írán nepatří k těm nejnavštěvovanějším destinacím, co se dovolených týče. Turisté sem sice létají, ale když se podíváme na to, kolik zajímavostí tato země nabízí, je návštěvníků z ciziny podivuhodně málo!

Se svou rozlohou 1 648 000 kilometrů čtverečních je Írán 18. největší zemí planety. Na tomto území, které je ovšem z 53 % tvořeno pouštními oblastmi, žije 82 miliónů obyvatel.

Na zdejší poměry neuvěřitelná osvěta

Bez zajímavosti v tomto ohledu nezůstává, že ačkoli ve 2. polovině 20. století porodnost rapidně stoupala, v posledních letech je to jinak – Írán má na rozvojovou zemi poměrně nízký přírůstek obyvatel (1,6 dítěte na ženu).

Jde o důsledek politiky íránské vlády, která provedla osvětu, rozdávala prezervativy, platila mužům vasektomii a manželské páry musely absolvovat přednášku o možnostech antikoncepce. Více než 60 % obyvatel je v současnosti mladší 30 let.

Poznejte 5 důvodů, proč navštívit Írán.

Pestrá společnost se silným pojítkem

Íránská společnost je velice různorodá, ničemu to ale nevadí. Naopak – je to jeden z důvodů, proč jde o zemi tak zajímavou. Asi 61 % populace tvoří Peršané, své zastoupení tu mají i Kurdové, Lůrové a Balúčové. Všechny spojuje bohatá kultura.

Ohledně náboženství je společnost spíš homogenní – 91 % obyvatel se hlásí k šíitskému islámu, zhruba 8 % k sunitskému islámu a zbytek se dělí mezi křesťany, židy a ahl-e-hakk zoroastriány (je zde i menšina bahá’istů, ovšem toto vyznání je oficiálně zakázané).

Perličky ze společenského života

 • Víkend v Íránu zavládne vždy ve čtvrtek a pátek.
 • Írán je jedinou zemí na světě, kde se používá íránský sluneční kalendář.
 • Íránci jsou nesmírně zdvořilí. Řídí se pravidly etikety ta’arof. Tato pravidla směřují hlavně k tomu, aby spolu lidé i v rámci hierarchické společnosti jednali s úctou, předjímali potřeby druhých a aby se chovali nezištně a pokorně.
 • Pozor, na veřejnosti tu nesmrkejte, je to podle zdejších zvyků neslušné. Pro tyto účely je vhodné vyhledat toaletu nebo místo, kde budete sami.

Příroda? Ta íránská vám jednoznačně učaruje!

Írán nabízí nejen spoustu kulturních a historických památek a zážitků, ale má i nesmírně zajímavou přírodu. Víte například, že v zemi je 16 národních parků, které zaujímají celkem 1 649 771 hektarů?

Najdete tu nejvyšší horu celého Blízkého Východu (Damavánd, 5 610 m n. m.) a je zde jen jedna řeka, po které se dá plout lodí (Karun). Na území Íránu se nachází taky největší jezero Blízkého Východu (Urmia), které zároveň patří mezi největší solná jezera na světě.

Írán je taky domovem perské kočky a pod ochranou je tu levhart perský, přičemž právě v této zemi ho žije největší počet na světě.

Další zajímavosti, které vám nesmí uniknout

 • Představte si plochu 5 630 metrů čtverečních, což je asi jen o 1 000 metrů čtverečních víc než naše Slezsko. A právě takovou plochu zaujímal největší tkaný koberec na světě, který spatřil světlo světa právě v Íránu. Společnost Iran Carpet Company si tím v roce 2007 vysloužila nejen obdiv, ale i zápis do Guinessovy knihy rekordů. Koberec byl umístěn do mešity v Abu Dhabi.
 • Celkem 24 místních zajímavostí figuruje na seznamu světového dědictví UNESCO.
 • Z Íránu pochází ten nejlepší kaviár na světě.
 • Anglické slovo paradise pochází z perského výrazu pro uzavřenou zahradu. Do angličtiny se dostalo přes latinu a starofrancouzštinu.

Írán je prostě báječný a stojí za objevování. Necháte se zlákat? Podívejte se na naši aktuální nabídku zájezdů.

komentáře

 1. Miroslav Gnap
  Miroslav Gnap 22. 11. 2022 at 22:41- Odpovědět

  test

 2. […] Írán je země plná zajímavostí a „nej“, která jste určitě neznali! […]

 3. […] se postupně její používání rozšířilo do Egypta, dalších arabských zemí a do Persie (dnešní Írán – poznejte další zajímavosti o něm). Původně primitivní „zařízení“ z kokosového ořechu a dutého stébla trávy se díky […]

Líbí se vám tento článek? Sdílejte ho!

To nejlepší z Íránu
16 denní autentický poznávací zájezd do Íránu s českým průvodcem. Navštívíme ty největší skvosty tajuplné Perské říše, nádherná města jako Isfahán, Kašán, Yazd a Širaz. Prozkoumáme velkolepou starověkou Persepolis. Vydáme se do pouště, ale i do hor a vesniček severního Íránu.

59 900 

Detail zájezdu