PROČ BYSTE MĚLI CHTÍT JET DO INDIE?

Encyklopedie

Čím je Indie výjimečná a co vše tam uvidím a zažiju?

Indie, země ohromujících kontrastů a nekonečné diverzity, je destinací, která fascinuje každého cestovatele svou bohatou kulturou, historií a přírodními krásami. Zejména státy Kerala a Assam vám nabídnou unikátní zážitky a odhalí méně známé, ale neméně působivé stránky Indie.

Indie je v současné době nejlidnatější stát světa a jako takový nabízí téměř nekonečné cestovatelské možnosti. Žádný dobře připravený poznávací zájezd do Indie by neměl mít snahu pokrýt celou zemi. Lepší je zaměřit se na určitou oblast a tu prozkoumat do hloubky a autenticky.

Jaké jsou poznávací zájezdy do Indie s CK HAMIDI?

Naše zájezdy do Indie s CK HAMIDI jsou pečlivě navrženy tak, aby vám poskytly jedinečné a autentické zážitky v magických státech Kerala a Assam. Stejně jako naše ostatní poznávací zájezdy, i výpravy do Indie jsou organizovány s důrazem na malé skupiny a profesionálního průvodce, což zajišťuje osobní přístup a hlubší pochopení lokální kultury a přírody.

Hlavním lákadlem Assamu je safari v národním parku Kaziranga, kde budete mít možnost spatřit nosorožce jednorohé, tygry a mnoho dalších druhů divoké zvěře v jejich přirozeném prostředí. Kerala zase láká jedinečnou možností zkombinovat relaxaci na pohádkových plážích s poznáváním autentického života na vodě v Alleppey.

NAŠE ZÁJEZDY DO INDIE

 • 15

  Poznávací zájezd do oblasti Kérala v jižní Indii je laděn v komfortním stylu pro cestovatele, kteří chtějí začít objevovat nejhezčí místa Indie. Kérala je tropickým rájem a zároveň jednou z nejčistších a nejbezpečnějších oblastí indického subkontinentu. Je tak ideální destinací pro ty, kdo mohou mít z Indie trochu obavy, ale zároveň je láká.

  Letecky

  Letecky z Prahy

  Skupiny

  Skupiny 6 - 8 osob

  Náročnost

  Náročnost

  Komfort

  Komfort

  Města

  Města

  Památky

  Památky

  Příroda a venkov

  Příroda

  Místní život

  Místní život

  71 900 

  Záloha: 30%

  13.12. - 27.12.2024

  15

  Detail zájezdu
 • 10

  Prozkoumejte skrytá tajemství severní Indie na našem zájezdu, kde vás čeká jedinečné spojení prastarých kořenových mostů, dechberoucích přírodních krás a autentického safari v Kazirangě, vše v přátelské atmosféře malých skupin s osobním průvodcem.

  Skupiny

  Skupiny 4 - 12 osob

  Letecky

  Letecky z Vídně

  Náročnost

  Náročnost

  Komfort

  Komfort

  Města

  Města

  Památky

  Památky

  Příroda a venkov

  Příroda

  Místní život

  Místní život

  54 900 

  Záloha: 20%

  28.11. - 7.12.2024

  10

  Detail zájezdu

INFORMACE O INDII

Historie a zvyklosti, příroda a podnebí, jídlo, praktické informace, mapa a mnoho dalšího

ZÁKLADNÍ INFORMACE O INDII

Indická Republika

Indie je stát ležící v Jižní Asii, obklopený Pákistánem na západě, Čínou a Nepálem na severu, Bhútánem na severovýchodě, Bangladéšem a Myanmarem na východě a Indickým oceánem na jihu.

 • ROZLOHA: 3 287 263 km² (7. na světě)
 • NEJVYŠŠÍ BOD: Kanchenjunga (8 586 m n. m.) – 3. nejvyšší hora světa
 • NEJNIŽŠÍ BOD: Indický oceán (0 m n. m.)
 • ČASOVÉ PÁSMO: +5:30 hodin od českého
 • POČET OBYVATEL: přibližně 1,3 miliardy (1. na světě)
 • JAZYK: hindština (úřední a nejvíce rozšířená), angličtina (druhý úřední jazyk a běžně používaná ve vzdělávání, obchodu a administrativě), a 21 dalších úředních jazyků
 • NÁBOŽENSTVÍ: hinduismus 79.8 %, islám 14.2 %, křesťanství 2.3 %, sikhismus 1.7 %, ostatní (včetně buddhismu, džinismu) 2 % STÁTNÍ ZŘÍZENÍ: parlamentní republika
 • HLAVNÍ MĚSTO: Nové Dillí (administrativní, přibližně 29 milionů obyvatel v metropolitní oblasti) VZNIK: 15. srpna 1947 (nezávislost na Velké Británii)
 • HLAVA STÁTU: prezident (od roku 2022 Droupadi Murmu)
 • MĚNA: indická rupie (INR)
 • TELEFONNÍ PŘEDVOLBA: +91

INFORMACE K CESTOVÁNÍ DO INDIE

 • CESTOVNÍ DOKLAD: Občané ČR potřebují k vstupu do Indie platný cestovní pas, jehož platnost musí být alespoň 6 měsíců od data plánovaného odjezdu z Indie.
 • VÍZA A REŽIM VSTUPU: Pro vstup do Indie je nutné získat turistické vízum. Turistická víza lze získat elektronicky přes e-Visa systém, který je dostupný pro občany mnoha zemí, včetně České republiky. E-Visa umožňuje pobyt v Indii na 30 dní od data příjezdu a je možné ji pořídit online před cestou. Víza jsou rovněž k dispozici na delší dobu, ale vyžadují osobní návštěvu indického konzulátu nebo ambasády. Cena e-Visa se liší v závislosti na délce pobytu a typu víza.
 • ČESKÝ ZASTUPITELSKÝ ÚŘAD: Česká republika má v Indii ambasádu v Novém Dillí.
 • PENÍZE: V Indii je doporučeno mít dostatek hotovosti, především v indických rupiích. Platební karty jsou široce akceptovány ve větších městech, hotelích a mnoha obchodech, nicméně v odlehlých oblastech může být jejich použití omezené. Bankomaty jsou běžně dostupné ve většině měst a turistických destinací.
 • DŮLEŽITÁ ČÍSLA: Policie 100, Záchranka 102, Hasiči 101
 • INTERNET A TELEFON: Roamingové poplatky v Indii mohou být vysoké. Doporučuje se pořízení místní SIM karty od místních operátorů, jako jsou Airtel, Vodafone-Idea nebo Jio. Wi-Fi je široce dostupná v hotelích, restauracích a kavárnách, zejména ve velkých městech a turistických oblastech.
 • ELEKTŘINA: Elektrický proud v Indii je 230V/50 Hz.
 • ZÁSUVKY: V Indii se nejčastěji používají zásuvky typu C, D a M. Doporučuje se mít s sebou cestovní adaptér.
 • CELNÍ PŘEDPISY: Při vstupu do země je možné dovézt 2 litry alkoholu a 100 ks cigaret bez cla. Je zakázán import nebo export jakýchkoli drog, chráněných druhů rostlin a zvířat a materiálů považovaných za nevhodné podle indických zákonů.

BEZPEČNOST A ZVYKLOSTI V INDII

Indie je země s hlubokými kulturními tradicemi a rozmanitou přírodou, a proto je důležité být obeznámeni s místními zvyklostmi a bezpečnostními opatřeními, aby vaše cesta byla nejen nezapomenutelná, ale také bezpečná.

Kriminalita

Ačkoliv Indie může být vnímána jako bezpečná destinace pro cestovatele, je důležité zachovat opatrnost, zejména ve velkých městech, turistických oblastech a na veřejných místech. Doporučuje se dbát na osobní věci, vyhýbat se nošení velkých sum peněz a být opatrní při používání veřejné dopravy. V noci je lepší vyhýbat se opuštěným a špatně osvětleným místům.

Zvyklosti

Indové jsou známí svou pohostinností a přátelským přístupem k cestovatelům. Je důležité projevovat úctu k místním zvykům a tradicím. Respektování etikety oblečení je klíčové, zejména při návštěvě venkovských oblastí, chrámů a jiných náboženských míst. Běžným způsobem pozdravu je spojení dlaní před hrudníkem a mírný poklon s výrazem „Namaste“.

Náboženství

V Indii je náboženství neodmyslitelnou součástí každodenního života, s hinduismem jako dominantním náboženstvím, následovaným islámem, křesťanstvím, sikhismem a dalšími. Je důležité respektovat náboženské tradice a obyčeje, což zahrnuje vhodné oblečení a chování na náboženských místech. V hinduistických chrámech je často vyžadováno sundání obuvi před vstupem.

Oblékání mužů a žen

Jak pro muže, tak pro ženy se doporučuje skromné oblečení, zejména při návštěvě náboženských míst a ve venkovských oblastech. V městských oblastech, jako je Dillí nebo Mumbai, je oblečení obvykle volnější, ale stále je vhodné dodržovat základní pravidla slušnosti, zejména v náboženských a kulturních střediscích. Pro návštěvy chrámů, mešit a jiných svatých míst se doporučuje zakrýt ramena a nohy. Pro outdoorové aktivity je vhodné pohodlné oblečení přizpůsobené klimatu a aktivitě.

PŘÍRODA A PODNEBÍ V INDII

Indie je známá svou ohromující přírodní rozmanitostí a rozdílným podnebím, což odráží její obrovský geografický rozsah, zahrnující vše od vysokých Himálají, přes rozsáhlé roviny, husté džungle, pouště, až po dlouhé pobřežní linie lemující Indický oceán, Arabské moře a Bengálský záliv. Země se rozkládá mezi 8° a 37° severní šířky a 68° a 97° východní délky.

Podnebí a počasí

Podnebí v Indii je extrémně rozmanité, od tropického monzunu na jihu, přes pouštní podnebí v západní části, až po alpské podmínky v Himálaji. Většina země zažívá tři hlavní roční období: horké, vlhké léto s monzunovými dešti od června do září, chladné a suché zimní období od listopadu do února a přechodné období mezi nimi. Teploty se mohou lišit od extrémního horka v pouštích Rajasthánu až po podmrazové teploty v Himálaji.

Biodiverzita

Indie je domovem nesmírně bohaté a rozmanité flóry a fauny, díky svému různorodému terénu a klimatu. V zemědělsky bohatých rovinách Gangu, hustých mangrovových lesích Sundarban, deštných lesích Západního Ghátu a v Himálaji žije mnoho druhů divoké zvěře, včetně tygrů bengálských, slonů asijských, nosorožců jednorohých, a mnoha druhů ptáků a hmyzu.

Horské oblasti nabízejí útočiště pro sněžného leoparda a různé druhy horské flóry a fauny. Indie je také domovem jedinečných vodních ekosystémů, včetně dlouhých pobřežních úseků, které přilákají mořské želvy k hnízdění, a korálových útesů Lakadivských ostrovů, jež jsou domovem rozmanitého mořského života.

Národní parky a rezervace, jako jsou Ranthambhore, Kaziranga, Sunderbans a Periyar, hrají klíčovou roli v ochraně těchto unikátních ekosystémů a jsou oblíbenými destinacemi pro safari, pozorování ptáků a přírodní turistiku.

Indie nabízí nekonečné přírodní krásy, od sněhových vrcholků Himálaje, přes zelené džungle a savany, až po malebné pobřeží, a je fascinující destinací pro milovníky přírody a dobrodruhy z celého světa.

INDICKÁ KUCHYNĚ

Indická kuchyně je stejně rozmanitá jako sama Indie, nabízející bohatou směs různorodých regionálních chutí, tradičních receptur, arabských a perských vlivů, s výrazným použitím indických koření. Je známá svou komplexností, bohatstvím a pestrostí, díky čemuž patří mezi nejoblíbenější kuchyně světa.

Tradiční a národní jídla

 • Dal: Základní pokrm indické kuchyně, polévka z čočky nebo jiných luštěnin, kořeněná různými druhy koření.
 • Biryani a Pulao: Aromatické rýžové pokrmy s masem, zeleninou nebo mořskými plody, kořeněné kardamomem, skořicí a dalšími kořením.
 • Roti a Naan: Oblíbené druhy indického chleba, podávané jako doplněk k různým curry a dal.
 • Curry: Různé druhy omáček na bázi koření s masem, rybami nebo zeleninou.
 • Samosa a Pakora: Oblíbené indické předkrmy, samosa je kapesníček plněný pikantním náplní, zatímco pakora je smažená zelenina nebo maso v těstíčku.

Stravování podle regionu

V severní Indii dominuje použití mléčných výrobků, maso (zejména kuřecí a jehněčí) a chleba typu naan nebo roti. Jižní Indie je známá svým bohatým využitím rýže, luštěnin a kokosového mléka, s důrazem na vegetariánská jídla. Pobřežní oblasti, jako jsou Goa a Kerala, jsou proslulé rybími a mořskými plody, často kořeněné tamarindem a kokosem.

Způsob stolování a zvyklosti u jídla V Indii je běžné jíst rukama, zejména v domácnostech a na tradičních místech. Používá se pravá ruka, a to jak pro jídlo, tak pro podávání pokrmů. Před a po jídle je zvykem si ruce umýt. V indické kultuře je hostitelství velmi důležité a hosté jsou vždy vítáni s otevřenými rukama a nabízením bohatého jídla.

K uhašení žízně

 • Chai: Masala chai, čaj s mlékem a směsí koření, je neodmyslitelnou součástí indické kultury.
 • Lassi: Populární jogurtový nápoj, často ochucený ovocem nebo růžovou vodou.
 • Kingfisher a Old Monk: Mezi oblíbené alkoholické nápoje patří pivo Kingfisher a rum Old Monk. V některých státech Indie je alkohol regulován a v některých oblastech může být jeho dostupnost omezena.

Indická kuchyně představuje fascinující dobrodružství pro každého milovníka jídla, nabízející nekonečné kombinace chutí a aromat, které odrážejí bohatou kulturní a historickou mozaiku Indie. Je to výzva k prozkoumání rozmanitých a autentických chutí, které definují indickou gastronomii.

HISTORIE INDIE

Indie, země s jednou z nejstarších a nejbohatších historií na světě, je domovem rozmanitých civilizací, kultur a náboženství. Její historie sahá tisíce let do minulosti a je svědkem vzestupů a pádů říší, vývoje tradic a významných historických událostí.

Pravěk a původ civilizace

Indie je kolébkou jedné z nejstarších civilizací světa, Harappské nebo Indské civilizace, která se rozvíjela kolem řeky Indus v dnešním Pákistánu. Tato civilizace, známá svými pokročilými městskými plány, zemědělstvím a řemesly, položila základy pro další vývoj indické společnosti.

Védské období a rozvoj náboženství

Po úpadku Indské civilizace následovalo Védské období, během něhož byly sepsány Védy – nejstarší náboženské a filozofické texty hinduismu. Tento čas také viděl vznik kastovního systému a základy dalších indických náboženství, jako je buddhismus a džinismus.

Středověk a vznik říší

Indie byla domovem mnoha mocných říší, jako byla Maurjovská, Guptovská a následně Mughalská říše, které přispěly k rozvoji indické kultury, umění, architektury a vědy. Mughalská říše, zvláště, zanechala trvalé dědictví v podobě monumentálních staveb jako je Tádž Mahal.

Koloniální období a boj za nezávislost

V 17. století zahájila Britská Východoindická společnost svou činnost v Indii, což nakonec vedlo k britské koloniální nadvládě nad velkou částí Indického subkontinentu. Boj za nezávislost, vedený Mahátmou Gándhím a dalšími vůdci, vyvrcholil v roce 1947 získáním nezávislosti a rozdělením na dvě státy: Indii a Pákistán.

Postkoloniální období a současnost

Po získání nezávislosti se Indie stala demokratickou republikou s mnohostranným politickým systémem. Zažila různé politické, sociální a ekonomické výzvy, včetně napětí s sousedními zeměmi, vnitřních konfliktů a úsilí o ekonomický rozvoj. Dnes je Indie jednou z nejrychleji rostoucích ekonomik světa a hraje významnou roli na mezinárodní scéně, zatímco si zachovává své bohaté historické a kulturní dědictví.

INTERAKTIVNÍ MAPA INDIE