Od Publikováno: 29. 5. 20238,4 min čteníCategories: NezařazenéViews: 1776

Jordánsko a suvenýry

Přemýšlíte, jaké suvenýry koupit sami sobě nebo svým blízkým ze své cesty do Jordánska? Možností je spousta! Jordánsko je bohaté především na tradiční lidová a umělecká řemesla odrážející směs arabské a islámské kultury. Z toho důvodu patří mezi oblíbené suvenýry různé dekorační a ozdobné předměty. Nicméně, dovézt si samozřejmě můžete i něco dobrého na zub nebo třeba kosmetiku.

Zruční řemeslníci i umělci

Jak již bylo zmíněno, Jordánsko je velice bohaté na tradiční lidová a umělecká řemesla. Po čem se poohlédnout, chcete-li si něco z místní kultury přivézt domů?

Hrnčířské hliněné výrobky a foukané sklo

Hrnčířské hliněné výrobky

Jedním z nejstarších řemeslných umění v Jordánsku je výroba hrnčířských hliněných výrobků – především tradičních hliněných sošek, které jsou často vyráběny ručně a které zobrazují tradiční jordánskou kulturu, kupříkladu beduíny na velbloudech nebo místní památky.

Rovněž si zde můžete pořídit zajímavé kousky z tradiční keramiky, která je ručně malovaná a zdobená. Za zmínku stojí keramické talíře, hrníčky nebo vázy s tradičními vzory a motivy.

Hrnčířské hliněné výrobky v Jordánsku

Foukané sklo

Praktičnost a krásu kombinuje foukané sklo, zejména v podobě různých váz, lahví a ručně vyrobených pohárů v královsky modré či zelené barvě. Základní tvary a design těchto skleněných nádob mají v Jordánsku hluboké kořeny datující se do 1. stol. před n.l.

Jordánská výšivka, tradiční oděvy a šperky

Jordánská výšivka

Jordánská výšivka, která křížovým stehem kombinuje několik barev a vzorů na oděvech, šátcích a polštářích, je obdivována po celém světě. V dávnějších dobách si jordánské ženy samy tkaly šaty a dívky zase vyšívaly své svatební šaty.

Tradiční oděvy

K poměrně oblíbeným suvenýrům se řadí tradiční oděvní součást, například dishdasha (tradiční oděv pro muže) nebo thob (tradiční oděv pro ženy). Tyto bývají často vyrobeny z kvalitního bavlněného materiálu.

Originálním dárkem z Jordánska je i tradiční mužská pokrývka hlavy, kterou je šátek zvaný kefíja. Klasická kefija má kostkovaný vzor v černo- nebo červeno-bílém provedení. V Jordánsku je tento šátek typický pro oblasti se suchým a teplým podnebím, kde jednak poskytuje ochranu proti přímému slunci, a jednak ochranu úst a očí proti zvířenému prachu a písku.

Jordánská mužská pokrývka hlavy - kefija

Šperky

Jordánsko je známé také pro své šperky, zejména ty ze stříbra. Pořídit si zde můžete například náušnice, náhrdelníky a náramky s tradičními jordánskými vzory a motivy.

Ručně tkané koberce

V minulosti si nomádští beduíni a vesničané, za použití horizontálních nebo svislých tyčí, vyráběli vlastní koberce. Postupem času začalo toto řemeslo sice upadat, ale dnes je podporováno ze strany různých organizací a nadací, které spolupracují s místními umělci. Ti tak nadále tkají ručně vyráběné koberce v tradičních tmavých odstínech zelené, červené, černé a oranžové

Starodávná jordánská mozaika

Co rozhodně nesmíme opomenout, je starodávná jordánská mozaika. Asi nejznámější je ta, kterou najdeme na podlaze kostela sv. Jiří v Madabě zachycující Svatou zemi a Jeruzalém. Dnes je v Jordánsku k dostání spousta různých upomínkových předmětů zdobených právě jordánskou mozaikou.

Lahvička s barevným pískem

Jako drobný suvenýr z Jordánska si můžete koupit také lahvičku s barevným pískem, kterou vám vyrobí místní umělci v Petře a Aqabě. Lahvičky naplněné pestrobarevnými písky zde byly vyráběny po celá desetiletí. Zajímavostí je, že k jejich výrobě nepotřebují umělci používat žádná barviva – v místním pískovci se totiž vyskytuje více než 20 různých přírodních barev.

Lahvička s barevným pískem, Jordánsko

Kámen z města Petra

Petra je slavná historická památka v Jordánsku, která je známá svými růžovými skalami. Kousek místního kamene můžete mít klidně doma v podobě dekorativního suvenýru.

Láhev vody z řeky Jordán

Řeka Jordán je známá jako jedno z nejvýznamnějších biblických míst na světě – traduje se, že zde byl pokřtěn Ježíš Kristus. Vodu z řeky Jordán najdete snad ve všech obchodech se suvenýry v Jordánsku.

Gastronomické produkty

Jordánská kuchyně je bohatá na různé sladkosti a dezerty. Můžete si zde zakoupit balíčky s tradičními jordánskými sladkostmi, jako jsou baklavy, ma’amoul nebo knafeh, které budou ideálním (a také chutným!) dárkem z cest.

Jordánská kuchyně - ma'amoul

Dále je Jordánsko bohaté na aromatické koření a bylinky. Určitě si s sebou dovezte balíček s tradičním jordánským kořením, jako je sumak, za’atar nebo baharat. V neposlední řadě jsou pro Jordánsko typické také ořechy a olivový olej. Prvotřídní olivový olej produkuje zejména oblast kolem Ajlounu.

Přírodní kosmetika

Unikátní pro tuto oblast je kosmetika s léčivými účinky z Mrtvého moře. V nabídce bývají různé krémy, mýdla, bahno i soli.

Jordánsko je známé také pro svou produkci růží. Můžete si zde zakoupit esenciální olej, který je vyrobený z místních růží a má příjemnou vůni. Tento olej je oblíbeným suvenýrem a může sloužit i jako kosmetický produkt.

Vodní dýmka

Vodní dýmka bude nejen ozdobným kouskem do vašeho domova, ale také kouskem užitečným, který nezkazí žádnou zábavu. Můžete u ní třeba vyprávět svým přátelům příběhy o kempování ve Wádí Rum nebo o vychutnávání si kávy v kavárně v Ammánu.

Ceny vodních dýmek v Jordánsku začínají už na 10 JD a některé bývají dodávány i s přepravním pouzdrem. Tabák můžete zakoupit v duty-free shopech, a to za méně než 10 JD za karton.

Vodní dýmka v Jordánsku

Kde a jak nakupovat suvenýry v Jordánsku?

Hodně lidí pravděpodobně tuší, že nakupovat suvenýry ve městě Petra není zrovna ideální. Zboží de bývá předražené, někdy také nekvalitní, a prodejci jsou často dotěrní až agresivní.

Většina lidí proto čeká s nákupem až na turistické město Madaba, v jehož centru se nachází sympatická ulička plná obchůdků a restaurací. Okolí města se proslavilo nalezišti mozaiky a koupit zde suvenýr s mozaikou nebude vůbec problém.

Oblíbené je také hlavní město Ammán, a to hned z několika důvodů. V centru se nachází několik ulic posetých obchody se suvenýry, takže je z čeho vybírat, a navíc za přívětivé ceny. V obchodech se na vás nikdo „nevrhá“ a zboží si můžete v klidu prohlédnout. Kromě toho prodejci hned na začátku uvádí relativně férovou cenu, a tak je následné (typické) smlouvání jednodušší a trvá kratší dobu.

Obchod se suvenýry v Jordánsku

Smlouvání

Smlouvání k nákupům v Jordánsku proste patří. Je to společenská záležitost, která by měla probíhat s úsměvem. I když vás prodavač pozve na čaj a zahrne vás nevídanou pozorností, můžete nabízené zboží zdvořile odmítnout.

Při smlouvání o ceně navrhněte o nižší částku, než za kterou jste zboží ochotni koupit, a poté jistě dojdete ke kompromisu. Adekvátní cena bývá mírně nad polovinou částky prvně požadované prodavačem

  • Zvažujete cestu do Jordánska? Vyrazte s CK Hamidi! Majitel CK Hamidi, pro nějž je tato země „půlvlastí“, vám Jordánsko ukáže co nejlépe a nejdůkladněji, jak jen to jde.

Líbí se vám tento článek? Sdílejte ho!