By Published On: 7. 11. 202425,5 min readCategories: Blog, MarokoViews: 210

Praktický průvodce po Maroku, aneb na co si dát pozor

Maroko vás uchvátí. Je to země jako z pohádek tisíce a jedné noci. Země nekonečného písku a slunce. Země, kde se mísí vůně cizokrajného koření a čerstvé máty a jako dědictví dálného obchodu se život stále odehrává na tržištích.

Koželužny ve Fésu MarokoVydejte se do Maroka a nechte na sebe dýchnout atmosféru orientu. 

Než se ale vydáte na cestu, je důležité seznámit se s místními zvyklostmi. Poznejte místní kulturu a její zásady, a nebudete tak na své cestě zaskočeni žádným nedorozuměním plynoucím z neznalosti místních tradic. Sepsaný průvodce vyplývá z letitých zkušeností s organizací poznávacích zájezdů napříč Marokem, doplněný o poznatky osobních setkání s místními obyvateli. Přečtěte si našeho průvodce po Maroku a buďte na svou cestu připraveni. 

Kde leží Maroko?

Maroko, oficiálním názvem Marocké království, naleznete na severozápadní straně Afriky. Na polohu země poukazuje i její arabský název  “al-Maghrib”, což v překladu znamená západ. Maroko sousedí s Alžírskem, západní Saharou a španělskými enklávami Menilla, Ceuta a Mauritánie. Administrativně je země členěna do 12 regionů a hlavním městem je Rabat

Volubilis Maroko

Kdy jet do Maroka?

Maroko je oblíbenou celoroční destinací. Kdy jet do Maroka záleží pouze na typu vaší dovolené. Toužíte po slunci a pláži? Po surfování ve vlnách Atlantiku? Nebo vás lákají výšlapy do hor?

Všeobecně nejlepší doba pro návštěvu Maroka je období od poloviny března do května, nebo podzim od září do října. Je to doba, kdy je počasí příjemně teplé, ale ještě nedosahuje extrémních teplot. Toto období je ideální na poznávací zájezdy, surfování v Atlantiku a další sportovní aktivity. 

Pro plážové dovolené je ideální období od července do září, kdy teplota vody i vzduchu dosahuje nejvyšších teplot a prší jen výjimečně. 

Essauira Maroko

Essauira Maroko

Jaká je v Maroku teplota?

Maroko má několik typů podnebí. Středomořské, oceánské, kontinentální a pouštní. Jednotlivé typy se liší region od regionu. 

Na pobřeží Atlantiku panuje oceánské klima, které je typické teplými léty a mírnou zimou. Průměrné denní teploty se pohybují mezi 14 °C v lednu a 24 °C (max 27 °C) v srpnu. Pokud přijdou srážky, jsou charakteristické poměrně velkou intenzitou. 

V případě, že vyrazíte na pobřeží Středozemního moře, zažijete suché, horké léto a mírnou zimu s občasnými dešti. Průměrné letní teploty jsou okolo 25 °C a v zimě kolem 23 °C. 

Ve vnitrozemí převládá kontinentální klima, které je sušší a teplejší. V létě se teploty mohou vyšplhat k 37°C až 40 °C (průměr 29 °C), v zimních měsících pak k 19 °C, ačkoli průměr je 12,5 °C. 

V pohoří Atlas a Rif panuje horské klima, pro které jsou typické zimní teploty klesající k nule. Pokud se vydáte do horských oblastí, narazíte pravděpodobně na sněhovou pokrývku – obzvláště v zimních měsících od listopadu do května. 

Pouštní klima je naopak velmi horké a suché. Denní teploty se mohou vyšplhat až ke 40 °C. 

Sahara Maroko

Potřebuji do Maroka turistická víza?

Občan ČR musí mít cestovní pas platný alespoň šest měsíců od vstupu na marocké území. Pokud máte platný cestovní pas a váš pobyt nepřesáhne 90 dní, nepotřebujete jako občan ČR ke vstupu do Maroka turistické vízum. Kromě platného pasu musí ale turisté disponovat přiměřenou částkou finančních prostředků s ohledem na předpokládanou délku a účel pobytu. Marocké orgány mají právo ověřit u přijíždějících turistů jejich finanční zajištění pro pobyt v zemi. Potvrdit finanční zajištěnost můžete hotovostí, šeky, kreditní kartou, případně hotelovými vouchery. 

Jaké je potřeba očkování do Maroka?

Na cesty do Maroka není povinně vyžadováno žádné očkování. Výrazně se ale doporučuje očkování proti žloutence typu A a B a břišnímu tyfu. Zkontrolujte si také platnost očkování proti tetanu. 

V Maroku je nízká úroveň hygieny, doporučujeme proto přibalit s sebou léky proti průjmu, zvracení a nevolnostem. Dodržujte hygienické zásady, pijte pouze balenou vodu a vždy si zkontrolujte, že má lahev neporušený uzávěr. 

Berberská rodina Maroko

Jaká je úroveň zdravotnické péče v Maroku?

Pro cesty do Maroka doporučujeme uzavřít plné zdravotní pojištění. První lékařské ošetření zdravotnická zařízení poskytují českým turistům zdarma. V případě náročnějších zdravotnických úkonů ale kvalita tamní zdravotnické péče nedostahuje příliš velké kvality. Ve vážnějších případech proto doporučujeme obrátit se na soukromé kliniky, které bývají na relativně dobré úrovni. Počítejte nicméně s vyššími finančními poplatky a platbou v hotovosti. 

Jak dlouho trvá let do Maroka?

Maroko je z Afriky jednou z nejlépe dostupných zemí. Nejjednodušší cesta do Maroka je letecky. Většina letů je s přestupem, a to nejčastěji v Itálii, Francii, Portugalsku nebo Španělsku. Přímým letem jste v Maroku přibližně za čtyři a půl hodiny. Délka cesty při letu s přestupem pak závisí na kombinaci navazujících letů.  

Ouarzazate Maroko

Jaký je v Maroku časový posun?

V jakém časovém pásmu je Maroko? Záleží, jestli je léto, nebo zima. Maroko bylo dlouho ve stejném časovém pásmu, jako je např. Velká Británie. Zároveň střídali letní a zimní čas. Rozhodli se ale přejít trvale na jejich letní čas, který odpovídá našemu zimnímu časovému pásmu. Co z toho plyne? V létě, kdy my máme letní čas, budete mít v Maroku na hodinkách o hodinu méně než v České republice, zato v zimě si hodinky přeřizovat nemusíte. Čas v zimě zůstává stejný.  

Tip: Časy na letenkách se vždy uvádějí v místním čase. 

Bezpečnost v Maroku

Maroko je politicky i ekonomicky stabilní zemí. Místní obyvatelé jsou tolerantní a turisté z Evropy jsou vítáni. Je samozřejmě potřeba dodržovat opatrnost vůči pouliční kriminalitě a místní kulturní zásady. Všeobecně je ale Maroko zemí, kde se turisté mohou cítit bezpečně. Jediná oblast, kam se nedoporučuje jezdit, je oblast v těsné hranici s Alžírskem, a to po celé její délce.

Berberská rodina Maroko

Jací jsou obyvatelé v Maroku?

Obyvatelstvo Maroka je velmi různorodé. Většinu obyvatel tvoří Arabové a Berbeři, zbytek Mauritánci, Senegalci, Židé a Evropané (především Francouzi a Španělé). 

Berbeři jsou původní obyvatelé severní Afriky a sídlí především v pohoří Rif a Atlas a v oázách na jih od Atlasu. Sami se přezdívají “Imazighen” čili svobodní, vznešení lidé. Arabové do Maroka přišli na konci 7. století poté, co severní Afrikou šířili islám. Původní obyvatelé, tedy Berbeři, nakonec na nové náboženství přistoupili. Dnes má více než 80 % Maročanů berberskou krev smíšenou s arabskou. Dodnes ale existují čistě berberské komunity. Berberové kladou důraz na pocit sounáležitosti – rodiny a klany žijí na venkově pospolu nebo naopak pospolu kočují. 

Berbeři jsou, stejně jako zbytek obyvatel Maroka, velmi milí a vstřícní vůči turistům. Pokud berbery navštívíte v jejich vesničkách, pustí vás k sobě domů a ukážou vám svoje zvyky. Pro nás je neskutečná exotika a jiný svět, pro ně čím dál častější realita. 

Saharské oázy Maroko

Jakým jazykem se mluví v Maroku?

Úředními jazyky v Maroku je arabština a od roku 2011 i berberština. Kromě toho je úředním jazykem vzhledem ke koloniální historii země i francouzština. Čtvrtina obyvytel mluví pouze berberštinou, a proto je nově také zaváděná do škol. V oblasti Tangeru se můžete setkat i se španělštinou. Anglicky se domluvíte pouze ve větších turistických centrech. 

Arabsko-český slovníček:

Dobrý den Yawmun saīd
Ahoj (při pozdravu) Marḥaba
Děkuji Šukran
Prosím (při odpovědi) Afwan
Nashledanou Másaláma
Kde najdu…? Fein…?
Hotel Al-funduq
Nádraží MaHattat al-´atr
Ulice Ash-shári
Pošta As-sifára
Ambasáda Al-bósta
Kolik stojí?  Bikam da?
Da ghálí ´awí Příliš drahé

Jaká je v Maroku měna?

Měnou v Maroku je marocký dirham (MAD). 1 MAD = 100 centimů. Kurz se pohybuje zhruba kolem 2.3 Kč za 1 MAD. 

Marocký dirham v České republice nevyměníte, a stejně tak v Maroku neseženete české koruny. Nejlepším způsobem je vyměnit si české koruny za eura a eura potom směnit za marocké dirhamy na místě. Nejčastějším způsobem platby je v Maroku hotovost. Platební kartou můžete platit spíše v restauracích či ve velkých turistických centrech. 

K výměně peněz jsou nejvýhodnější směnárny nebo banky. Ty najdete všude v turistických centrech. 

Asilah Maroko

Pozor, nevyměňujte na začátku vaší dovolené příliš dirhamů. Při cestě nazpět totiž platí zákaz vývozu měny ze země. Při návratu z dovolené je tudíž nutné peníze buď utratit, nebo je vyměnit zpět. Pokud by vám dirhamy naopak scházely, na spoustě místech přijímají obchodníci i eura. 

Jaké jsou ceny v Maroku?

Běžný život je v Maroku levnější než v České republice. Celkové náklady budou záviset na vaší náročnosti a cestovatelském stylu. 

Níže naleznete malou ukázku cen:

Chléb 2-3 MAD 5-8 Kč
Čaj/káva 10 MAD 20-30 Kč
Mléko (1l) 8-14 MAD 20-30 Kč
Balená voda 1.5 l 4-6 MAD 10-15 Kč
Banány 1 kg 5-8 MAD 13-20 Kč
Pomeranče 1 kg 5-8 MAD 13-20 Kč
Benzin (1 l) 11 MAD 28 Kč

V Maroku je nepsanou povinností o ceny smlouvat, a to zejména pokud nakupujete suvenýry či oblečení na trhu. Je to hra, kterou si při nákupech suvenýrů nemůžete nechat ujít. Prodejce vám na otázku, “Kolik zboží stojí?” vždy odpoví vyšší částku, než za kterou by rád zboží prodal. Očekává, že budete smlouvat. Jako odpověď na jeho nadsazenou částku navrhněte cenu nižší, než jste ochotni zaplatit. Prodejce pak sníží svou navrhovanou cenu a vy v reakci na to vámi nabízenou částku navýšíte. Pořád ale navrhujte méně, než jste ochotni zaplatit. Na určité částce se potom potkáte. Cenu můžete obvykle dostat až na třetinu původní hodnoty. Občas pomáhá i trik, kdy zmíníte, že půjdete koupit zboží jinam. Smlouvá se ale vždy? Ne, nesmlouvejte při nákupu jídla, v hotelech a v restauracích.

Na kolik vás tedy průměrně vyjde jeden den v Maroku? 

Denní rozpočet pro nízkonákladového turistu vyjde zhruba na 150 MAD/den. 

  • Noc v hostelu se dá sehnat okolo 20 MAD/noc. Pokud vám nevadí uvařit si jídlo sami, případně zavítat do obyčejnějších místních jídelen, vyjde vás strava přibližně na 30-50 MAD/den. A za dopravu místními autobusy po městě zaplatíte 10-20 MAD, mezi městy pak podle vzdálenosti od 30 MAD. 

Středně náročného turistu jeden den vyjde zhruba na 500 MAD. 

  • Hotel střední cenové kategorie seženete od 150 MAD/noc. Za jídlo v turistických restauracích zaplatíte kolem 80-120 MAD/den. Pronájem auta začíná na 300 MAD/den + benzin. 

Luxusní cestování vyjde na 1300 MAD/den

  • Ceny v luxusních hotelech začínají na 700 MAD za noc. Jídlo v lepších restauracích vás na den vyjde přibližně 250 MAD/den a auto s řidičem si můžete pronajmout od 500 MAD/den. 

Velbloud Maroko

Jak funguje doprava v Maroku?

Doprava v Maroku je poměrně chaotickou záležitostí. Pokud se budete dopravovat na vlastní pěst, nebuďte proto překvapeni. Chodci, stáda zvířat, ani povozy s koňmi na silnicích nejsou výjimkou. Na většinu míst se dopravíte veřejnou dopravou, tedy autobusem, vlakem či sdíleným taxi. 

Autobus

Autobusové nádraží naleznete v každém větším městě. Kvalitou se autobusy liší podle společnosti, která je provozuje, v zásadě by se ale daly přirovnat k východoevropským standardům. Supratours a CTM jsou jedny z větších společností, které nabízí poměrně komfortní (ač dražší) autobusy. Existují i místní autobusy. Ty jsou sice levnější, ale také méně pohodlné a rovněž nečekejte, že přijedou včas. 

Železnice

Vlaky platí za spolehlivý a pohodlný způsob dopravy. Provozují je marocké státní dráhy. Vlaková spojení netvoří tak silnou síť jako autobusy, i tak ale pokrývají nejdůležitější dopravní trasy – vedou po ose Marrákeš – Casablanca – Rabat – Fez – Oujda / Tanger. 

Berberské vesnice Maroko

Taxi

V Maroku natrefíte na dva druhy taxi. Grand taxi jsou zpravidla velké mercedesy s kapacitou 5-7 lidí. Cestování s nimi je rychlejší než autobusem, ale také o něco dražší. Grand taxi sdílíte s dalšími lidmi, kteří jedou stejným směrem a postupně vystupují a nastupují. Petit taxi bývají většinou malé Fiaty. Jsou menší a vzhledem k tomu, že se do nich nevejde tolik pasažérů, zaplatíte o něco více než za Grand taxi. Stále však méně než v České republice. Pozor, i u taxi služeb se smlouvá. Dohodněte si cenu předem a neakceptujte první nabídku. Orientační cena taxislužeb je zhruba $0,3 za 1 km, tedy maximálně 8 Kč.

Pronájem auta

Silniční síť je v Maroku poměrně dobrá, takže si můžete zapůjčit i auto a objet vybraná místa sami. Maroko uznává všechny řidičské průkazy, pokud váš pobyt nepřesáhne tři měsíce. Stačí vám tedy český řidičský průkaz, mezinárodní řidičský průkaz nebývá vyžadován. Řidič ale musí dosáhnout věku alespoň 21 let a řidičský průkaz musí být vydaný minimálně před rokem. 

V obci je povolena rychlost 40 km/h, mimo obec 100 km/h a na dálnici 120 km/h. Tolerováno není žádné množství alkoholu v krvi. 

Jaké je moře v Maroku?

Moře v Maroku je jako stvořené pro milovníky vodních sportů. Obzvláště vyhledávané je surfaři. Pláže na pobřeží Atlantského oceánu jsou široké, kilometr dlouhé a nabízejí krásné vlny jak pro zkušenější surfaře, tak pro začátečníky. Sníte o brázdění vodních vln na surfařském prkně? Vyražte na vlny s námi v rámci zájezdu Surfování v Maroku!

Maroko pláže

Na co si dát pozor?

Maroko je země s odlišnou kulturou a hluboce zakořeněným náboženstvím (islám), je tedy potřeba ctít místní zvyky a přizpůsobit jim své oblečení i chování, a vyvarovat se tak případných nepříjemností. 

  • Téměř všechny mešity jsou pro turisty nepřístupné.
  • Všichni místní průvodci, řidiči, hotelový personál, číšníci v restauracích apod. požadují bakšiš, neboli spropitné. Obvykle jde o drobné mince v hodnotě 5-10 MAD, které místním poskytnete za pomoc. 
  • Co se týká ženských práv, je Maroko velmi pokrokovou zemí. Stále se však ani zdaleka nedá mluvit o rovnoprávnosti. Ženám je na spoustu míst vstup odepřen (některé kavárny a restaurace) a není překvapením, pokud na úřadech, v obchodě či v restauraci na ženu nebudou mluvit, případně jí nebudou odpovídat. Není daleko doba, kdy všechny ženy musely být na ulici zahaleny a bez svolení muže nesměly ani promluvit. Volte proto střízlivé oblečení, nikoli výstřední ani vyzývavé, a nesnažte se na sebe upoutávat pozornost. 
  • Během ramadánu je na veřejnosti přísně zakázáno během dne jíst, pít a kouřit. V některých hotelech se jídlo pro turisty podává, ale otevírací doby mezinárodních řetězců jsou obvykle zkráceny. Dejte si proto v tomto období pozor. 
  • V období ramadánu je zkrácená otevírací doba nejen obchodů, ale také obvyklá pracovní doba, a tudíž i otevírací doba např. v bankách a dalších institucích. 

Tip: Než se vydáte do Maroka, podívejte se, zda vaše dovolená nevychází na svátky Ramadánu. Ramadán probíhá celý devátý měsíc muslimského kalendáře. Muslimský kalendář je lunární, a tak se oproti našemu kalendáři každý rok mění. Pro několik následujících let vychází Ramadán na tyto termíny:

  • 2025: 1. března – 30. března
  • 2026: 18. února – 19. března
  • 2027: 8. února – 9. března
  • 2028: 28. ledna – 26. února
  • 2029: 16. ledna – 14. února
  • 2030: 6. ledna – 4. února

Vlaková zastávka Maroko

Mohu v Maroku fotografovat?

Ano, v Maroku můžete fotografovat. Buďte ale zdrženliví a vždy se místních obyvatel zeptejte, zda je můžete vyfotografovat. Rovněž buďte opatrní během případných protestních akcí a průběh demonstrace ani její členy nedokumentujte. Novináři, kteří chtějí Maroko dokumentovat, jsou povinni požádat Ministerstvo kultury a komunikace o povolení. 

Jaké jsou typické marocké pokrmy?

Marocká kuchyně, je stejně jako tamní kultura, velmi pestrá. Odráží historické vlivy Berberů, Arabů, Andalusanů a Francouzů. Zajímavým rysem marocké kuchyně je kombinace sladkého a kořeněného, která se promítá do mnoha tradičních receptů. 

Harira je tradiční marocká polévka, která se podává během ramadánu k přerušení půstu. Může obsahovat maso, červenou čočku, cizrnu, rajčata a řadu koření. Bissara je velmi výživná polévka, často podávaná jako snídaně v chladnějším období. Zaalouk je tradiční marocký pokrm z lilků upečených do měkka, smíchaných s olivovým olejem, česnekem, rajčaty, koření a chilli. Zaalouk dostanete spíše jako předkrm nebo doplněk k hlavním jídlům.

Snad nejznámějším hlavním marockým jídlem je tajine, pojmenované podle konického hrnce, ve kterém se pokrm dusí. Tento pokrm rozhodně musíte ochutnat, jinak jako byste v Maroku nebyli. Tajine je směs masa (nejčastěji hovězího, jehněčího, kuřecího nebo ryb), zeleniny, ovoce a spousty orientálního koření. Dalším známým jídlem je tzv. Mechoui, což je pomalu pečené maso nad dřevěnými uhlíky (nejčastěji jde o jehněčí maso). 

Maroko všemi smysly

Nakládané olivy na tradičním marockém trhu v Essaouiře v Maroku.

Pastilla je sladko-slaný koláč z křupavého listového těsta, plněný kuřecím masem, karamelizovanou cibulí a mandlemi, poprášený skořicí a cukrem. Kombinace sladkého a slaného mu dodává neobvyklý nádech. 

Makouda jsou smažené bramborové kuličky máčené v omáčce harissa. Jde o velmi oblíbené pouliční jídlo, pokud vás tedy přepadne hlad na ulici, je makouda tou pravou volbou. 

Co se týká marockých nealkoholických nápojů, tak velmi známý je marocký mátový čaj. Jedná se o silný zelený čaj s čerstvou mátou a velkou dávkou cukru. Jeho příprava i podávání je samo o sobě rituálem. Vedle mátového čaje jsou populární také různé ovocné šťávy a smoothie, vzhledem k místní úrodě ovoce velmi pestré. 

Alkohol v Maroku

Vzhledem k tomu, že je Maroko muslimskou zemí, je pití alkoholu na veřejných prostranstvích zakázáno po celý rok. Alkohol seženete pouze ve speciálních obchodech, které mají licenci k prodeji. Rovněž dražší restaurace mají povolení k prodeji alkoholu. Vždy však vypijte alkohol v dané restauraci, nebo si odneste nápoj na ubytování – nekonzumujte ho na veřejnosti. 

Pokud budete alkohol v Maroku shánět a máte rádi pivo, vyzkoušjte vyhlášené pivo Flag Special v Casablance nebo Stork v Marrakéši. Pokud máte rádi víno, oblasti Meknes se již od antických dob pěstuje vinná réva a známé je tamní červené víno.  

Jak se obléct v Maroku?

Odpověď na tuto otázku je specifická zejména pro ženy. Ačkoli je Maroko bezpečná země, je to stále země s jinou kulturou a není třeba na sebe zbytečně upoutávat pozornost a pokoušet místní hranice. Ženy by se měly vyhnout vyzývavému oblečení, krátkým šortkám a šatům, velkým výstřihům či poutavým doplňků. Ideálním oblečením pro ženy je delší sukně a šaty, případně dlouhé kalhoty. Oblečení je nutné v Maroku uzpůsobit místním zvyklostem, ženy cizinky však nemusí na hlavě nosit šátky nebo se podobně zahalovat. 

Bojíte se cestovat sama? Vydejte se na cestu po Maroku s námi. Zájezd Maroko všemi smysly je navržen speciálně pro ženy. Marokem vás provede česká průvodkyně žijící v Maroku. 

Co se smí a nesmí vozit do Maroka?

Dovoz tabáku, alkoholu a parfémů do Maroka je omezen na 1 litr tvrdého alkoholu nebo 1 l vína, 200 g zpracovaného tabáku a jedno balení parfému (max. 150 ml parfému a max. 1 balení toaletní vody max. 250 ml). Rovněž dovoz dronů všech typů a velikostí je podroben zvláštnímu povolení. Zcela zakázán je dovoz drog, zbraní, střeliva a podobných nelegálních předmětů.  Pokud s sebou  na cesty povezete léky, musí druh a množství odpovídat předepsané osobní spotřebě. V případě zvláštních druhů léků, které jsou v České republice na předpis, je doporučováno mít potvrzení od lékaře (v anglickém či francouzském jazyce).

Dovoz měny v hotovosti není nijak omezen. Pokud by však hodnota, kterou do země vezete, přesáhla 100 000 MAD, je třeba se ohlásit na celní správě při vstupu do země. 

Z Maroka nesmíte vyvážet jakoukoli faunu a flóru včetně zkamenělin, nerostů, polodrahokamů apod. (povoleno je maximálně 10 kusů). Vývoz dirhamů je povolen jen do výše 2 000 MAD. 

Co si přivézt z Maroka?

Tržnice je centrem marockého dění a kultury. Kdo by si nechtěl domů přivézt nějaký ten suvenýr za cenu třetinovou z původní hodnoty? O co smlouvat a co si přivézt na památku? 

Meknes Maroko

Tady je několik tipů:

  • Koberce a tapiserie

Tradiční ručně tkané marocké koberce jsou dědictvím berberské kultury. Dodnes je pletení koberců záležitost především berberských žen. Koberce jsou známé pro svou kvalitu a pestré vzory. Nalézt je můžete především v oblasti Atlasu a v okolí města Ouarzazate.

  • Šperky

Arabsko-andaluské šperky jsou naprosto originálním suvenýrem. Náušnice, přívěsky, prsteny a další šperky jsou zdobené tradičními marockými vzory. Vyrobeny jsou často ze stříbra a obsahují skleněné, jantarové či korálové prvky.  

  • Kožené výrobky

Kožešinová výroba je další z marockých tradičních řemesel. Udělejte si radost koženou taškou, botami, páskem nebo koženou peněženkou.

  • Keramika 

Maroko bylo ovlivněno mnohými kulturami, například Římany, byzantskou kulturou a Vandaly. Působení dalších kultur se podepsalo i na podobě místní keramiky. Je typická pro svou barevnost a geometrické tvary, přičemž v každém regionu převažuje jiný tvar a jiná barva. Unikátní nádobou, kterou si můžete domů odvézt je keramické nádoba zvaná tajine. Je to nádoba typická pro přípravu stejnojmenného marockého tradičního pokrmu tajine. 

  • Kosmetika

Maroko a část Alžírska jsou jedinými místy na světě, kde roste arganový olej. Je celosvětově známý pro své blahodárné účinky na pleť. Pořiďte si arganový olej v čisté podobě, nebo zvolte výrobky s arganovým olejem, jako například pleťové krémy, masky či mýdla.

  • Čaje a čajové servisy

Maroko je typické pro svůj zelený čaj obohacený o lístky máty, známý jako “té à la menthe”. Příprava a podávání marockého čaje je rituálem, který neodmyslitelně patří k místní tradici. Pokud jste milovníky čajů, zásoba místního čaje spolu s marockým servisem pro vás bude krásnou památkou. 

  • Koření

Orientální koření naleznete na každé marocké tržnici, jedno vedle druhého je naaranžováno v nádobách do homolí hraje všemi barvami. Potěšte své blízké kořením jako např. šafrán, koriandr, kurkuma, mletá paprika či římský kmín a vyzkoušejte pak doma tradiční marocké pokrmy.

Zajímavá místa v Maroku

Kde začít cestu po Maroku? Začněte v královském hlavním městě Rabat, který je i oficiálním hlavním městem země. Mnozí by se mohli domnívat, že to je Casablanca. Ta je však pouze největším a nejrozvinutějším marockým městem, nikoli sídlem krále a vlády. 

Rabat na rozdíl od města Casablanca dýchá majestátností. Již Římané zde postavili osadu zvanou Sala Colonia. Na ni později navázali Berbeři stavbou pevnosti, tzv. ribátu, odkud plyne i název města. Rabat je dodnes obehnaný pásem hradeb, v jejímž centru dosud pulzuje duch obchodu. Svou atmosférou podtrhává roli hlavního města a nabízí jedinečný pohled do duše Maroka. 

Dalším městem, které stojí za pozornost, je Marrakéš. Imperiální město s téměř tisíciletou historií, situované v podhůří Vysokého Atlasu. Marrakéš nabízí různorodost. Tradiční trhy v centru města doprovázené kejklíři, krotiteli hadů, kouzelníky či akrobaty. Pohled na zasněžené vrcholky afrických hor. Nebo raději prozkoumávání hor a nedalekých horských vesniček? Marrakéš skýtá spoustu možností. Vydejte se s námi napříč Marokem a objevte krásy marockých královských měst

Pohoří Ríf Maroko

Naplánujte si svou cestu Marokem!

Maroko je země, která stojí za pozornost. Mísí se zde evropská, arabská i africká kultura. Umění z dávných časů i drsná příroda. Už se vidíte na horách či na tržišti? Vydejte se s námi objevovat orient. V malé skupince vám zájezd ušijeme na míru dle vašich preferencí! 

Líbí se vám tento článek? Sdílejte ho!