Od Publikováno: 28. 11. 202312,2 min čteníCategories: NezařazenéViews: 358

Rabat – hlavní a královské město Maroka

Vítejte v Rabatu, hlavním městě Maroka, kde se moderní ruch města snoubí s bohatou historií a fascinující kulturou. Toto město, které je současně hlavním politickým a správním centrem země, nabízí návštěvníkům jedinečný pohled do duše Maroka. Rabat, situovaný na pobřeží Atlantského oceánu, je domovem některých z nejvýznamnějších historických památek v zemi a je hrdě zapsán na seznamu světového dědictví UNESCO.

Maroko je příkladem země, jejíž hlavní město není tím největším do počtu obyvatel. Ekonomickou metropolí Maroka je bezpochyby Casablanca, ale Rabat je mnohem příjemnější, čistší a turisticky atraktivnější destinací, kterou by návštěvníci Maroka neměli minout.

Jeho historie sahá až do doby před naším letopočtem, kdy bylo obýváno různými civilizacemi od Féničanů až po Římany. Dnes se Rabat pyšní mnoha historickými památkami, které odhalují jeho bohatou minulost – od římských ruin až po velkolepé islámské pevnosti.

Kromě toho je Rabat centrem marocké kultury, nabízejícím širokou škálu uměleckých a kulturních aktivit, včetně muzeí, galerií a hudebních festivalů. Toto město je dokonalým místem pro ty, kteří chtějí prozkoumat marockou historii, kulturu a současné umění.

Pojďme se společně ponořit do kouzla Rabatu a objevit, proč je toto město tak jedinečné a nezapomenutelné destinace pro každého cestovatele.

Rabat královské město | CK HAMIDI

Historie Rabatu

Rabat, dnes moderní a pulsující město, má za sebou bohatou a rozmanitou historii, která formovala jeho jedinečný charakter. Jeho příběh začíná již v 3. století př. n. l., kdy bylo osídleno berberskými kmeny. V průběhu staletí se město stalo důležitým hráčem ve středomořském obchodu, což přilákalo pozornost Féniců a později Římanů.

Ve středověku, po pádu Římské říše, byl Rabat ovládnut různými islámskými dynastiemi, včetně Almohadů, kteří zde v 12. století založili svou pevnost, známou jako Kasba Oudaia. Tato pevnost, dnes jeden z hlavních symbolů města, byla klíčová pro obranu proti invazím ze severu.

V 17. století se Rabat stal útočištěm pro maurské uprchlíky ze Španělska, kteří s sebou přinesli bohaté umělecké a architektonické tradice. Tento vliv je dodnes patrný v mnoha aspektech marocké kultury a architektury.

Ve 20. století, během francouzského protektorátu, byl Rabat vybrán jako hlavní město Maroka. Francouzi zde budovali široké bulváry, veřejné parky a nové administrativní budovy, které se staly součástí městského rázu.

Po získání nezávislosti v roce 1956, Rabat pokračoval ve svém rozvoji a růstu, přičemž si zachoval svou historickou podstatu. Dnes je město nejen politickým a administrativním centrem země, ale i živým svědkem bohaté a pestrobarevné historie, která ovlivnila celou severní Afriku.

Rabat patří mezi čtyři královská města, která v Maroku najdeme (další jsou Marrákeš, Fés a Meknes). Všechna tato města si v průběhu historie vybrala jedna z panovnických dynastií jako své hlavní sídlo. Ta současná dynastie (Alavité), panuje v Maroku už od roku 1666.

Rabat a historie

Hlavní atrakce a památky Rabatu

Rabat je domovem mnoha fascinujících historických památek a atrakcí, které jsou svědky jeho bohaté minulosti a kulturního dědictví. Přinášíme vám výběr těch nejzajímavějších, které byste neměli minout:

Kasba Oudaia

Tato pevnost, postavená v 12. století dynastií Almohadů, je jednou z nejvýraznějších památek Rabatu. Se svými modře bílými zdmi a úchvatným výhledem na Atlantský oceán představuje Kasba Oudaia dokonalý příklad tradiční marocké architektury a je symbolem města.

Kasba Oudaia

Hassanova věž

Hassan Tower, neboli Věž Hassana, je nedokončený minaret velkolepé mešity započatý sultánem Yacoubem al-Mansourem ve 12. století. Ačkoli byla mešita zničena během zemětřesení, věž stojí jako hrdý památník marocké architektonické kreativity.

Hassanova věž Rabat

Mausoleum Mohammeda V.

Toto mausoleum, postavené na počest krále Mohammeda V. († 1961),  je mistrovským dílem moderní marocké architektury. S jeho oslnivým bílým mramorem, zlatými ornamenty a vysoce uměleckými detaily je mausoleum nejen místem posledního odpočinku marockého krále, ale i ukázkou tradice a respektu v marocké kultuře. Mausoleum naleznete naproti Hassanovy věže.

Stavba byla dokončena v roce 1971 podle návrhu vietnamského architekta Cong Vo Toana a ostatky zesnulého krále zde byly uloženy v tom samém roce. Se svým otcem zde odpočívají i jeho synové princ Abdallah a král Hassan II.

Mausoleum Mohammada V.

Chellah

Chellah je historická archeologická lokalita, která kombinuje ruiny římského města Sala a středověké muslimské nekropole. Toto místo, plné historie a tajemství, nabízí nahlédnutí do různých vrstev marocké historie.

Královský palác

Rabat, jakožto hlavní město Maroka, je hlavním politickým centrem země a sídlem krále. Panovnická rodina má v Maroku velké množství paláců. Královský palác v Rabatu, i když není veřejnosti plně přístupný, je impozantním příkladem marocké královské architektury. Jeho rozsáhlé zahrady a nádherná fasáda jsou svědectvím o bohatství a prestiži marocké monarchie.

Královský palác Rabat

Andaluské zahrady

Tento klidný zahradní prostor, situovaný v blízkosti Kasba Oudaia je ideálním místem pro relaxaci a únik od městského ruchu. Andaluské zahrady jsou plné exotických rostlin a fontán, odrážejí marockou lásku k zahradnímu umění. Marocké zahrady jsou proslulé na celém světě.

Andaluské zahrady Rabat

Každá z těchto atrakcí představuje jinou stránku Rabatu a společně tvoří mozaiku, která ukazuje jeho historické a kulturní bohatství. Rabat také překvapí návštěvníky svou čistotou, pořádkem a pečlivostí v udržování památek.

Kultura a život v Rabatu

Rabat, jako hlavní město Maroka, je živoucím centrem marocké kultury a umění. Jeho bohatý kulturní život odráží směsice tradičních a moderních vlivů, které spolu tvoří jedinečnou atmosféru města.

Kultura a život v Rabatu

Tradiční hudba a umění

Rabat je domovem řady hudebních a uměleckých festivalů, které oslavují jak tradiční, tak současnou marockou kulturu. Tradiční marocká hudba, známá jako Andalusian nebo Gnawa, je stále velmi populární a lze ji slyšet v mnoha kavárnách a na festivalech po celém městě.

Ve městě se nachází také několik galerií a uměleckých prostor, které prezentují díla místních i mezinárodních umělců.

Gastronomie

Rabat nabízí širokou škálu tradičních marockých jídel. Od bohatých tažínů (tradiční marocký pokrm vařený v hliněné nádobě) až po lahodné pastilly (sladko-slané pečivo s masem), místní gastronomie je oslavou chutí a vůní. Nezapomeňte ochutnat také místní speciality jako harira (tradiční polévka) a svěží marocké saláty.

Tradiční pokrm v Maroku

Festivaly a kulturní akce

Rabat hostí řadu festivalů a kulturních akcí, které přitahují návštěvníky z celého světa. Mezi nejznámější patří Festival Mawazine, jeden z největších hudebních festivalů v Africe, který představuje umělce z různých hudebních žánrů.

Další důležitou kulturní událostí je Rabat Africa Festival, který oslavuje africké umění a kulturu a nabízí bohatý program hudby, tance a vizuálního umění.

Místní trhy a řemesla

Prozkoumejte místní trhy, súky, kde najdete široký výběr tradičních marockých řemeslných výrobků od keramiky, přes ručně vyráběné koberce, až po výrobky z kůže. Tyto trhy nabízejí jedinečné nákupní příležitosti, ale také možnost nahlédnout do každodenního života místních obyvatel.

Zajímavostí je, že na hlavním trhu v Rabatu v Kasba Oudaia se nesmlouvá, ale mají tu systém pevných cen.

Trhy v Rabatu

Rabat je město, kde se snoubí historie s moderností, a jeho bohatá kultura je odrazem této jedinečné směsi. Ať už se zajímáte o hudbu, umění, gastronomii nebo prostě chcete zažít pravou atmosféru Maroka, Rabat má vše, co hledáte.

Praktické informace o Rabatu pro cestovatele

Při plánování návštěvy Rabatu se bude hodit znalost několika klíčových informací, které vám zajistí pohodlný a bezproblémový pobyt.

Doprava

V Rabatu se nachází mezinárodní letiště Rabat-Salé, které je situováno jen několik kilometrů od centra města. Nicméně na toto letiště mnoho linek nelétá a je využíváno spíše pro vládní účely. Pravděpodobněji tedy při cestě do Maroka přiletíte do Casablanky nebo Marrákeše. Rabat je s těmito městy spojen železničními koridory i autobusovými linkami. Na jedné trase jezdí dokonce rychlovlaky TGV.

Městská doprava v Rabatu je čistá a moderní a zahrnuje autobusy, taxíky a tramvaje, což usnadňuje cestování po městě. Pro ty, kteří preferují svobodu jsou k dispozici služby pronájmu auta.

Po Rabatu se ale nejlépe budete pohybovat pěšky nebo na kole, protože to není žádné velkoměsto a užijete si tak nejlépe atmosféru místa.

Vlaková zastávka Maroko

Počasí a nejlepší doba pro návštěvu Rabatu

Rabat má středomořské klima, což znamená mírné, vlhké zimy a teplé, suché léto. Nejlepší doba pro návštěvu je na jaře (duben až červen) a na podzim (září až listopad), kdy je počasí příjemné a město méně přeplněné turisty. Pokud si chcete užít i pláže a koupání, můžete vyrazit i v létě.

Ani zima není dobou, kdy byste se Rabatu měli vyhýbat. Určitě tam bude tepleji než u nás. Můžete to vyzkoušet třeba na našem zájezdu Vánoční Maroko.

Ubytování v Rabatu

Rabat nabízí širokou škálu ubytovacích možností, od luxusních hotelů až po útulné riády. Pro ty, kteří hledají luxus jako vystřižený z Pohádek tisíce a jedné noci, jsou zde hotely jako La Tour Hassan Palace, které nabízejí prvotřídní služby a vynikající polohu. Pro cestovatele s menším rozpočtem jsou k dispozici cenově dostupné riády a hostely, které nabízejí pohodlné ubytování a autentický zážitek.

Rabat královské město | CK HAMIDI

Zážitky a aktivity

Rabat není jen o historii a kultuře; nabízí také řadu aktivit a zážitků, které obohatí váš pobyt. Zde jsou některé z nejzajímavějších:

Plavba lodí

Prozkoumejte krásu Rabatu z moře a vychutnejte si nezapomenutelnou plavbu na lodi podél pobřeží. Tato aktivita vám umožní vidět město z jiné perspektivy, a to jak ve dne, tak i v noci, kdy se Rabat rozzáří.

Plavba lodí, Rabat

Kurzy vaření

Pro ty, kdo mají zájem o marockou gastronomii, jsou kurzy vaření skvělou příležitostí, jak se naučit připravovat tradiční marocké jídlo. Mnoho místních restaurací a kuchařských škol nabízí kurzy, kde se můžete dozvědět více o místních ingrediencích, technikách a receptech. Naučte se připravovat tažín nebo uvařit tradiční harisu, jako pravý Maročan!

Pláže v Rabatu

Rabat je blízko několika krásných pláží, jako je Plage de Rabat a Plage des Nations. Ty jsou ideálním místem pro odpočinek, slunění a různé vodní sporty, až si budete chtít po prohlídce města oddechnout a načerpat energii na další aktivity.

Pláže v Rabatu

Rabat je město s bohatou historií, rozmanitou kulturou a nekonečnými možnostmi pro objevování a dobrodružství. Ať už máte zájem o historické památky, tradiční marockou kuchyni, umění a hudbu, nebo jednoduše chcete zažít atmosféru živého marockého města, Rabat vám to vše nabídne.

S jeho malebnými uličkami, nádhernými plážemi a pestrým kulturním životem je Rabat ideální destinací pro ty, kteří hledají autentický zážitek plný objevů a inspirace. Město vás překvapí svou krásou, otevřeností a pohostinností, čímž zaručí, že vaše návštěva bude nezapomenutelná. Oproti jiným královským městům jako je Fes a Marrákeš není Rabat přeplněn turisty a je čistší a klidnější.

A teď přichází ta nejlepší část – můžete zažít všechno toto s námi! Naše cestovní kancelář CK HAMIDI nabízí různorodé zájezdy do Maroka. Přidejte se k nám na Velký okruh Marokem a objevte kouzlo Rabatu na vlastní kůži. S našimi odbornými průvodci bude vaše cesta nejen pohodlná, ale také plná nezapomenutelných zážitků.

Líbí se vám tento článek? Sdílejte ho!

Velký okruh Marokem
Velký okruh Marokem je poznávací zájezd s velmi bohatým programem, na kterém navštívíme spoustu nádherných míst. Od královských měst jako Marrákeš a Fes přes pobřežní rybářská městečka až po nocování na Sahaře. Poznejte Maroko skutečně do hloubky a autenticky.

57 900 

Detail zájezdu