Jerash: antická perla Jordánska
Necelou hodinu jízdy od Ammánu leží město Jerash, které je proslulé pozůstatky římských ruin. Po skalním městě Petra nejnavštěvovanější památka v Jordánsku si zaslouží vaši pozornost díky zachovalé architektuře z římských dob. Přečtěte si našeho průvodce po nejlepších místech v Jerashi, včetně dalších užitečných tipů.
A pokud si chcete návštěvu tohoto historického skvostu užít bez starostí, podívejte se na naše zájezdy do Jordánska.
Kde se Jerash nachází?
Jerash, známý také pod starověkým názvem Gerasa, je poměrně velké město vzdálené pouhých padesát kilometrů severně od hlavního města Ammánu a na první pohled by vás asi nenapadlo, že se zde nachází jedna z nejzajímavějších a nejrozlehlejších římských ruin mimo Itálii.
Možná vás překvapí, že antické ruiny se nachází v podstatě uprostřed nové městské zástavby stejnojmenného města. Nemusíte se tím ale trápit. Areál Jerashe je tak rozsáhlý, že hluk okolního města se k vám sotva dostane a můžete si v klidu vychutnávat jedinečnou atmosféru místa.
Jerash nebo Džeraš?
Přepis z arabštiny do latinky může být někdy problematický. Arabština má písmenka, která nezná angličtina, ale čeština někdy ano. Většinou se ustálil anglický fonetický přepis, ale v česky psaných textech se často setkáte s názvem Džeraš. Je to v pořádku a chyba to není.
- Přečtěte si: Arabština: 16 věcí, které o ní nejspíš nevíte
Kolik času je potřeba na prohlídku Jerashe?
Záleží na tom, jak velkými jste milovníky historických památek. Počítejte ale s tím, že hodina a půl je vzhledem k rozloze naprosto minimální doba návštěvy. Pro pohodovější a neuspěchanou prohlídku doporučuji tak dvě až dvě a půl hodiny. A fajnšmekři, kteří chtějí umění starých Řeků a Římanů obdivovat detailně, budou potřebovat minimálně tři hodiny.
Otevírací doba Jerashe
Otevírací doba v Jerashi se v průběhu roku mění. V zimě, od listopadu do března, se areál otevírá v 8 hodin ráno a zavírá v 16 hodin, v létě je možné zůstat v Jerashi až do 20 hodin.
Otevírací doba se liší během ramadánu a v pátek a o státních svátcích, kdy se areál zavírá dříve bez ohledu na to, zda je léto nebo zima, obvykle kolem 16. hodiny.
Vstupenky do Jerashe – jak je pořídit a kolik stojí?
Vstupné do Jerashe je pro cizince poměrně vysoké, 12 JOD (360 Kč), proto se vyplatí zakoupit si Jordan Pass ještě před příjezdem do země.
Díky pasu budete osvobozeni od vízových poplatků a budete mít hrazenou vstupenku do většiny významných památek v zemi, včetně Petry.
Jediné, co musíte udělat, je vytisknout si Jordan Pass a vzít si ho s sebou.
Než se dostanete k pokladně, musíte projít halou s mnoha obchody se suvenýry. Připravte se na to, že prodavači jsou tu poměrně dotěrní, ale je to vlastně jediné místo v Jordánsku, kde tomu tak je.
Najdete zde také bezplatné toalety.
Za touto halou je prodejna vstupenek, ale pokud máte Jordan Pass pokračujte dál. Budete ho ukazovat až za hipodromem.
Stručná historie Jerashe
Ačkoli byl Jerash osídlen již od neolitu (vykopávky našly důkazy o osídlení z doby 7500 př. n. l.) a po celou dobu bronzovou, město začalo vzkvétat až s příchodem římské civilizace.
Po dobytí Římany v roce 64 př. n. l. se Jerash, tehdy Gerasa, stal součástí římské provincie Sýrie. Město od samého počátku vzkvétalo, a to nejen díky úrodné půdě, ale také díky obchodu s Nabatejci, kteří kolem Jerashe cestovali z Petry.
Největšího rozkvětu se Jerash dočkal mezi 1. a 7. stoletím, kdy byla postavena většina staveb a město získalo svou konečnou podobu.
V době největšího rozkvětu ve 3. století žilo v Džaráši 20 000 lidí.
Úpadek města úzce souvisí se zemětřesením v roce 747, a přestože nebylo ještě zcela opuštěno, mnoho lidí odešlo a Jerash ztratil na významu.
Ve 12. století byl Jerash přeměněn na křižáckou posádku, ale poté byl zcela opuštěn a místo bylo znovu objeveno v 19. století, kdy také začaly restaurátorské práce.
Nejzajímavější místa v Jerashi, která nesmíte minout
Celý komplex antického města je sice velmi rozlehlý (80 hektarů), ale orientace v něm je poměrně jednoduchá. Na mapě se můžete podívat, jaká je nejlepší trasa, abyste neminuli ta nejzajímavější místa.
Hadriánův oblouk
První, co při vstupu do komplexu spatříte, bude slavný Hadriánův oblouk, který je skutečně velkolepým úvodem do zřícenin Jerashe. Tento oblouk byl postaven v roce 129 na oslavu návštěvy císaře Hadriána, ale působivý je i po mnoha staletích.
Hipodrom
Až projdete obloukem, budete mít po levé straně působivý Hipodrom, který je jedním z největších míst v Jerashi. Hipodrom kdysi pojal asi 15 000 lidí a sloužil k pořádání koňských dostihů a dalších sportů.
Jižní brána
Dalším místem, na které narazíte je jižní brána do Jerashe. Zde se předkládají Jordan Passy a můžete pokračovat dál. Jižní brána má vnitřní prostor, kde si můžete prohlédnout hezky udělanou menší expozici archeologických nálezů.
Forum Romanum
Až projdete branou, ocitnete se na dechberoucím místě. Forum je jednou z nejfotografovanějších památek v Jerashi a je snadné pochopit proč. Je to oválné náměstí lemované mnoha sloupy, které nelze přehlédnout.
Zde se můžete rozhodnout, zda se vydáte doprava na Cardo Maximus, hlavní ulici města, nebo doleva. Doporučuji vydat se doleva a hlavní ulicí se sem pak znovu vrátíte.
Diův chrám
Zeus byl hlavním římským bohem a každé město muselo mít jeho chrám. Nejinak je tomu i v Jerashi. Chrám sám o sobě byl už dost poničený, ale díky jeho poloze přímo nad oválným Forem odtud pořídíte ty nejlepší záběry.
Jižní divadlo
Působivé divadlo pojalo až 2000 diváků a má půlkruhovou konstrukci. Divadlo je krásně zachovalé můžete vystoupat až do horních pater. V divadle hrají místní dudáci, kteří očekávají, že jim necháte nějaké drobné jako bakšiš. Vyzkoušet si tu můžete také skvělou akustiku.
Křesťanské kostely
Až půjdete horní stezkou od divadla, projdete kolem několika pozůstatků byzantských kostelů, které jsou památkou z dob působení křižáků v Jerashi. V několika z nich můžete, podobně jako v Madabě, obdivovat mozaikovou podlahu.
Chrám bohyně Artemis
Artemis byla bohyně lovu a měsíce a dcerou Dia. I její chrámy najdete ve většině římských měst. Tady v Jerashi ho najdete na nejvýše položeném místě a obdivovat tu můžete 11 (z původních 12) krásných korintských sloupů.
V chrámu najdete beduíny, kteří vám nabídnou šálek mátového čaje nebo v sezóně džus z čerstvých granátových jablíček, což je příjemné osvěžení v parném dni.
Severní divadlo
Severní divadlo je menší než jeho jižní sourozenec, ale je neméně zachovalé. Nádherná je mramorová podlaha. Projít si můžete spleť chodeb a schodiště, které vedly do hlediště.
Sverní brána
Od divadla sejdete dolů na hlavní ulici a můžete se jít podívat k severní bráně, která není zrekonstruovaná a působí velmi autenticky.
Cardo Maximus
Na závěr se projdete po působivé hlavní ulici Cardo Maximus, kterou lemují nádherné sloupy a další architektonické perly jako Nymfeum, fontány, chrámy a kostely. U jednoho sloupu se můžete dozvědět něco o důmyslném systému ochrany před zemětřesením. Sloupy totiž byly postaveny tak, aby v případě otřesů měly určitou vůli a mohli se pohybovat a tím snížit energii zemětřesení. Někdo z místních tu vždy stojí a rád vám tuhle atrakci předvede. Samozřejmě za nějaký ten dinár.
Památky, které jsme zmínili, jsou samozřejmě pouze referenčními body, nejlepšími a nejpozoruhodnějšími věcmi, které lze v Jerashi vidět.
Projdete se však kolem mnoha dalších staveb, které možná nevynikají tak zvláštním způsobem, ale byly důležité pro každodenní život města. Mluvíme zde o kostelech (později také mešitách), vodních fontánách, kanalizačních systémech nebo lázních.
Kde se ubytovat?
V Jerashi najdete mnoho hotelů. Většina lidí sem ale vyráží z Ammánu na jednodenní výlet, který si pak často ještě spojí s blízkým hradem Ajloun a městem As-Salt. Takhle to děláme i na našem zájezdu Velký okruh Jordánskem.
Vyrazit sem můžete i z Madaby. Případně si sem můžete udělat výlet i pokud jste ubytovaní u Mrtvého moře.
Nejlepší čas pro návštěvu Jerashe
Když se podíváte na fotografie z Jerashe v jarních měsících, hned uvidíte, proč je to nejlepší čas na jeho návštěvu. Od března do května se tu místní krajina krásně zazelená a zaplní žlutými květy. V tomto období je je Jerash nejpůsobivější a rozhodně nejfotogeničtější.
Vhodná doba pro návštěvu Jerashe je ale i podzim, kdy se teploty dostanou k přijatelným hodnotám do 30 stupňů. Mluvíme o období od poloviny září do začátku listopadu.
V létě je obecně v Jordánsku velké horko, proto se vybavte pokrývkou hlavy, opalovacím krémem a hodně pijte, stínu tu moc není. Zima je v severním Jordánsku chladná a je to také nejdeštivější období. Na druhou stranu se můžete těšit na málo turistů.
Jerash je velmi navštěvovaná památka, ale v Jordánsku najdete i místa, která můžete mít skoro sami pro sebe. Podívejte se na tipy mimo turistické oblasti.
2 Comments
Leave A Comment Zrušit odpověď na komentář
44 900 Kč
Detail zájezdu
[…] je i Jerash, obrovské antické město starodávných Řeků, nebo biblická hora Nebo či prastaré město […]
[…] odtud blízko na turisticky zajímavá místa jako Jerash, Aljoun, […]