Marrakéš: Velký průvodce červenou perlou Afriky
Víte, proč se Marrakéš nazývá červenou perlou? Odpověď je jednoduchá. Pro místní architekturu se využívá červená hlína, která mu dodává jedinečný vzhled a atmosféru. Kromě toho je město známé také svou bohatou historií a kulturou, což z něj činí jedno z nejnavštěvovanějších míst v Maroku. Pokud hledáte dobrodružství, zábavu i relax, je pro vás Marrakéš ideální volbou.
- Historie města Marrakéš
- Jak se dostat do Marrakéše?
- Kde se ubytovat v Marrakéši?
- Tradiční jídla v Marrakéši
- Co navštívit v Marrakéši?
- Marrakéš a jeho bezpečnost
- Tradice a zvyklosti v Marrakéši
- Podcast – Tereza Huclová
Historie města Marrakéš
Marrakéš byl založený kolem let 1062 a 1070 Almoravidskou dynastií, což byli muslimští dobyvatelé, kteří přišli ze Sahary. Město založili jako strategické místo na stezce mezi Afrikou a Evropou. Ve 12. století se Marrakéš stal hlavním městem dynastie Almohadů, kteří provedli rozsáhlé stavební projekty, včetně slavné mešity Kutubíja a opevnění.
Během 16. a 17. století zde vzkvétala věda, literatura a umění. Tradiční trhy (suky) byly plné života a bohatství, a město se stalo cílem pro obchodníky a cestovatele. Na začátku 20. století se Maroko dostalo pod francouzskou koloniální nadvládu, v roce 1956 však získalo nezávislost a začalo se modernizovat a rozvíjet.
Dnes je Marrakéš jedním z nejnavštěvovanějších měst v Maroku a oblíbeným cílem turistů. Jeho starobylá medina, neboli staré město, je zapsána na seznamu světového dědictví UNESCO a je známá pro své trhy, paláce, mešity a krásnou architekturu.
Jak se dostat do Marrakéše?
V Marrakéši se nachází mezinárodní letiště Marrakech Menara Airport. Pokud zde přistanete, do centra města se dostanete zhruba za půl hodiny pomocí taxi služby nebo pravidelné autobusové linky.
Kde se ubytovat v Marrakéši?
Město nabízí širokou škálu možností pro ubytování. Záleží, jaké máte preference, rozpočet a jak moc chcete poznat tamní kulturu. Pokud toužíte po luxusu, osloví vás řetězce ve francouzské části, jestli vás ale lákají místní zvyklosti, zavítejte raději do starého města.
Při své cestě buďte však obezřetní. Může se stát, že vás budou oslovovat místní, včetně dětí, a nabízet lepší místo na spaní. Nenechte se ale zlákat, většinou se vám takové rozhodnutí totiž vrátí v podobě větších výdajů za pokoj.
Obecně se doporučuje ubytovat se při návštěvě Marrakéše v tradičních marockých domech (riady), které nabízejí autentický zážitek. Dobrodruhy ale jistě osloví i přespání v poušti například v beduínských stanech nebo bivacích.
Tradiční jídla v Marrakéši
Co by to ale bylo za dovolenou, kdybyste si nemohli trochu povolit opasek? Ochutnejte místní kuchyni, nebudete litovat. Marrakéš je známý kombinací tradičních marockých ingrediencí, jako jsou koření (kurkuma, skořice, koriandr, česnek, paprika, šafrán, hřebíček, zázvor), sušené ovoce (rozinky, meruňky, fíky a datle), luštěniny a maso (od hovězího, jehněčího, kuřecího až po ryby a mořské plody).
Mezi oblíbená jídla patří:
- Tagine, jídlo pojmenované po speciálním hliněném hrnci, ve kterém je připravováno. Jedná se o pokrm z kuřecího, jehněčího masa nebo zeleniny vařený dohromady s různým kořením, bylinkami a sušenými plody.
- Harira je hustá polévka, která je tradičně podávaná během měsíce ramadánu. Obsahuje rajčata, cizrnu, maso a koření. Jedná se o oblíbený pokrm při období půstu.
- Pastilla je druh pečiva vyznačující se kombinací sladké a slané chuti. Jeho náplň se skládá z opečeného masa holoubat, cibule, petrželky, koriandru, vejce, pražených mandlí a rozinek. Pokrm je dochucený pomocí šafránu, zázvoru a pepře.
- Mechoui je pečené jehněčí či jiné maso, které je marinováno v kořenící směsi a poté vařené na otevřeném ohni nebo v peci. Je to populární jídlo během různých slavností a událostí.
- Briouat jsou malé smažené trojúhelníkové těstoviny plněné směsí masa nebo sýra.
- Tanjiya je pokrm z masa, který je dlouhodobě dušený v hliněném hrnci. K masu se přidává cizrna, zelenina a koření.
- Zaalouk je studený pokrm z dušeného lilkového pyré, který je ochucený olivovým olejem, česnekem a kořením.
Tyto tradiční pokrmy jsou jen několik příkladů z bohaté marocké kuchyně, kterou můžete ochutnat. Marrakéš je známý také pro své tradiční trhy (suky), kde můžete objevovat další lahodné pokrmy a dobroty.
Co navštívit v Marrakéši?
Už jste po jídle? Je tedy čas začít poznávat místní památky. Vynechat byste určitě neměli:
Medersa Ben Youssef
Tato medresa, neboli islámská náboženská škola vyššího typu, se řadí mezi největší v severní Africe. Její vznik sahá až do 14. století.
Postupem času byla rekonstruována a rozšiřována a až do roku 1960 se vní studenti mohli vzdělávat v oblasti islámského náboženství, práva, filozofie a tradičních vědách.
Od roku 1982 je škola otevřená pro veřejnost a návštěvníci v ní mohou obdivovat složité mozaikové vzory, vyřezávané dřevěné dveře a klidné vnitřní nádvoří.
Mešita Kutubíja
Tato impozantní mešita s vysokou minaretou je jednou z nejikoničtějších staveb v Marrakéši. Je považována za architektonický skvost a jedno z nejdůležitějších náboženských míst ve městě. Postavená byla během 12. století v době vlády dynastie Almohadů.
Svou známost si získala díky minaretu, který dosahuje výšky přes 70 metrů. Je postavený z cihel a zdobí ho složité geometrické vzory a arabesky.
Jemaa el-Fna
Hlavní náměstí v Marrakéši najdete pod názvem Jemaa el-Fna. Je to srdce městského života. Během dne tu najdete stánky s čerstvým ovocem, šťávami a občerstvením, a v noci se náměstí promění v živoucí centrum s tradičními představeními, hudebními vystoupeními a místními trhy.
Bahia palác
Architektonická perla Bahia palác je známá svými rozsáhlými zahradami, nádhernou výzdobou a historickým významem.
Jeho stavba začala v 19. století a sloužila jako rezidence pro manželku sultána Bou Ahmeda. Jednalo se o ukázku bohatství a moci sultána a měla demonstrovat jeho význam v tehdejším království.
Dnes je palác otevřený návštěvníkům, kteří mohou obdivovat architektonické detaily, jako jsou kachlové mozaiky, vyřezávané dřevo nebo fresky na stropě, procházet se zelenými alejemi a vnímat atmosféru luxusu a krásy, která byla kdysi spojena se sultánem a jeho dvorem.
Saadian Tombs
Saadian Tombs je mauzoleum postavené v 16. století za vlády Saadiánské dynastie. Jedná se o jednu z nejdůležitějších historických památek v Maroku. Skládá se z několika budov, včetně hlavního mauzolea, mešity a několika dalších místností. V hlavním mauzoleu jsou pohřbeni členové Saadiánské dynastie. A co sem turisty láká?
Především krásná architektura, bohatá výzdoba a fontány, které se nachází v interiéru. Dnes je místo významnou turistickou atrakcí, proto si čas její návštěvy dobře rozmyslete.
Historických památek zde naleznete mnohem více, tyto by však neměly ujít vaší pozornosti. Pokud jsou ale účelem vaší návštěvy i přírodní krásy, vydejte se k údolí Ourika, které je asi 30 km od Marrakéše. Známé je pro své vodopády a krásnou horskou krajinu.
Zaujmout vás může také jezero Lalla Takerkoust, které leží asi 40 km jihozápadně od Marrakéše. Je obklopené horami a nabízí možnosti vodních aktivit, jako jsou lodní jízdy a windsurfing. Pokud jste dobrodruh a toužíte po vlnách, máme pro vás tip na další místa v Maroku, která jsou vhodná pro surfing.
A v neposlední řadě navštivte poušť Agafay, jež nabízí jedinečnou pouštní krajinu. Mnoho organizovaných výletů vám umožní prozkoumat oblast na koních, na velbloudech nebo v terénních vozidlech.
Marrakéš a jeho bezpečnost
Marakéš je obecně bezpečné město, i tak je ale lepší být obezřetný a vyhnout se zbytečným rizikům. Na co si dát pozor?
- Vyhýbejte se osamělým oblastem.
- Nenoste s sebou velké množství peněz nebo cenností, obzvlášť na hojně frekventovaná místa, jako jsou trhy.
- Zejména v náboženských místech a venkovních veřejných prostorech byste měli nosit střídmé oblečení, které zakrývá ramena a kolena.
- Před fotografováním místních nebo náboženských míst vždy respektujte soukromí. Někteří lidé mohou mít výhrady proti fotografování, takže vždy raději požádejte o svolení.
- Nepijte alkohol na veřejnosti.
- Voda z vodovodu může pro některé cizince způsobit problémy s trávením. Je proto lepší pít ji balenou. Co se týče jídla, alespoň zpočátku se vyhýbejte pokrmům z pouličních stánků, pokud nejste zvyklí na místní potraviny.
- Pokud využíváte taxi služby, ujistěte se, že má řidič taxametr a že se dohodnete na ceně předem. Jinak byste mohli zaplatit vyšší cenu.
Tradice a zvyklosti v Marrakéši
Marakéš je město s bohatou historií a kulturou, což se odráží i v jeho místních zvycích a tradicích. Na co zde můžete narazit?
- Pokud navštívíte místní trhy, počítejte s obchodováním a vyjednáním o ceně.
- Tradičním oděvem jsou kaftan a djellaba.
- Marrakéš je důležité náboženské centrum. Věřící muslimové se modlí pětkrát denně. Můžete je vidět modlit se v mešitách nebo na veřejných prostranstvích.
- Během islámského svatého měsíce Ramadánu jsou místní zavázáni držet půst od svítání do západu slunce. Ve městě mohou být díky tomu některé restaurace zavřené nebo omezené na vnitřní prostory.
- Pohostinnost je v Maroku klíčová. Obyvatelé svým hostům často nabízí čaj (atay), který se podává v malých sklenkách s množstvím cukru a máty.
Vaše cesta Marrakéšem jen začíná? Inspirujte se dalšími královskými městy s nádhernými historickými centry a nenapodobitelnou atmosférou, které v Maroku můžete navštívit.
Pokud si dovolenou chcete užít a neřešit žádné starosti s jazykovou bariérou, itinerářem, dopravou nebo místy pro ubytování či stravování, navštivte toto pohádkové království s námi při jednom z našich poznávacích zájezdů do Maroka!
Můžete zažít adrenalin v Antiatlasu, surfovat v nádherné oblasti Imsouane, projít velký okruh významnými památkami a přírodními krásami Maroka nebo utéct před shonem vánočního veselí a užít si prosinec v pohodě a klidu na zájezdu Vánoční Maroko. A pokud vás láká tradiční berberská kultura a nocování v pouštním kempu, i takový zájezd pro vás máme. Neváhejte se na nás obrátit i v případě, že by vám termín nebo místa nevyhovovala. Rádi s vámi naplánujeme cestu na míru, když to bude možné.
Podcast s Terezou Huclovou o Maroku
45 900 Kč
Detail zájezdu