Praktický průvodce do Ománu, aneb na co si dát pozor
Poznat ománskou kulturu na vlastní pěst láká kdejakého dobrodruha. Kdo by netoužil vidět naživo jeho bohatou historii, kulturní dědictví, korálové útesy nebo rozsáhlé pouště a duny?
Bez předešlých zkušeností ale můžete snadno narazit. Obzvlášť při nedodržení místních pravidel a zvyklostí, což může vést až k situaci, kdy budete čelit pokutě, která vám dokáže znepříjemnit pobyt.
Zjistěte, na co si dát pozor a čemu věnovat pozornost při své dobrodružné výpravě do Ománu a buďte na vše připraveni.
Sultanát Omán, klenot na pobřeží arabského moře
Na území Ománu na vás čeká několik zajímavých míst, které byste měli navštívit. Mezi ty přední patří hlavní město Mascat, vyhlášené letovisko Salalah nebo krásné starobylé město Nizwa.
Vaší pozornosti by neměla ujít ani muzea nebo kulturní památky na seznamu světového dědictví UNESCO, jimiž jsou Pevnost Bahla, archeologická naleziště Batu, al-Chutmu a al-Ajnu, a zavlažovací systémy Aflaj.
Fotografové a dobrodruzi se nechají snadno zlákat krásami hor, kaňonů a opuštěnými plážemi.
Kde leží Omán
Cíl cesty znáte, ale víte, kde leží na mapě? Omán najdete na Středním východě, konkrétně na jihovýchodě Arabského poloostrova.
Na severu sousedí se Spojenými arabskými emiráty, na jihozápadu s Jemenem a na západě se Saúdskou Arábií.
Kdy navštívit Omán
Při plánování cesty do Ománu se jistě sami sebe zeptáte, kdy je vhodné jej navštívit? Doporučujeme vám letět během zimního období, nejlépe listopad či prosinec. Teploty jsou v tuto dobu přijatelné, kolem 25-30°C ve dne a zhruba 15-20°C v noci.
Kdybyste se rozhodli odletět v létě, budou vás čekat teploty až 40-50°C, což může být vhodné pro toho, kdo touží odpočívat na pláži a relaxovat. Pokud se ale řadíte mezi sportovce a průzkumníky, určitě svou cestu naplánujte na dobu, kdy jsou teploty v Ománu nižší.
Jak dlouho trvá let do Ománu
Když už víte kam a kdy poletíte, určitě vás bude zajímat, kolik času vám zabere let. Pokud vaším výchozím bodem odletu bude pražské letiště Václava Havla, potěší vás přímý spoj aerolinek Salam Air a Smartwings. Let potrvá pouze šest až sedm hodin, vliv na jeho délku ale mohou mít aktuální povětrnostní podmínky. Doba se tedy při nepřízni počasí může prodloužit.
Letět můžete na mezinárodní letiště Muscat nebo na sekundární letiště Sálala. Záleží na itineráři vaší cesty. My na našich poznávacích zájezdech do Ománu startujeme převážně z hlavního města, odkud pokračujeme dál podle předem stanoveného programu.
Turistická víza do Ománu
Před svou cestou si nezapomeňte včas požádat o turistické elektronické vízum přes webovou stránku Ománské královské policie. Zde si můžete zažádat o krátkodobé vízum v sekci „Apply for Unsponsored Visa“. Toto vízum je možné zařídit i po příletu na mezinárodní letiště nebo na hraničních přechodech.
Existuje řada dalších možných víz dle účelu vaší cesty. Je vhodné si jejich platnost a podmínky pro získání zjistit alespoň dva měsíce před odletem, abyste si ověřili, že jsou aktuální a nedošlo u nich ke změnám.
Jak o elektronické vízum zažádat zjistíte ve videu.
Měna v Ománu
Měnou v Ománu je ománský rial, zkráceně OMR. Ten se dále dělí na tisíce baisa, což je nejmenší jednotka ománské měny. Bankovky jsou dostupné v hodnotách 1, 5, 10, 20 a 50 rialů a mince v hodnotách 5, 10, 25 a 50 baisa. V některých obchodech a turistických zařízeních se mohou přijímat také americké dolary, ale obecně je v Ománu přijímána převážně místní měna.
Při směně peněz se rozhodujte s rozmyslem, aby vám část měny nezůstala neuplatněná. Důvodem je, že se z oběhu pravidelně stahují starší bankovky a zaměňují se za nové s portrétem stávajícího sultána. Může se tedy stát, že při vaší další návštěvě už bankovky nebudou platné.
Kde směnit ománský rial?
Pokud se vydáte do města na trhy, nákupy nebo na jídlo, určitě s sebou mějte hotovost. Ne všechna zařízení totiž přijímají platební karty.
Hotovost můžete směnit na mnoha místech. V bance, autorizované směnárně, hotelu, mezinárodním letišti nebo v některých velkých nákupních centrech. Ohledně nejlepšího místa a kurzu na směnu vám může také poradit náš zkušený průvodce Marek Dvořák, který se do Ománu pravidelně vrací a odhaluje cestovatelům místa, kam se běžní turisté nedostanou.
Jaký je kurz ománského rialu?
Kurz ománského rialu na české koruny se může měnit v krátkém časovém horizontu. Proto je obtížné přesně předvídat, jaká hodnota bude platná k datu, kdy se rozhodnete odletět na svou dovolenou. Nejlepší je proto zjišťovat aktuální kurz měny přímo před odletem, nebo sledovat stav průběžně dopředu a nakoupit měnu při nejnižší ceně.
K červenci letošního roku se jeden OMR rovná 55,07 Kč. Aktuální kurz si můžete zkontrolovat přes aplikaci Google Finance.
Jaké jsou ceny v Ománu
Ceny v Ománu jsou podobné českým. Samozřejmě záleží na ekonomické situaci daných zemí. Pro srovnání pro vás máme připravenou malou orientační tabulku s nejčastějším sortimentem nákupu:
Výdaj | Orientační cena v CZK |
Voda (láhev 0,33 litru) | 8 Kč |
Cappuccino | 114 Kč |
Mléko (1 l) | 42 Kč |
Chleba | 26 Kč |
Vejce (12 ks) | 62 Kč |
Rýže (1 kg) | 44 Kč |
Brambory (1 kg) | 26 Kč |
Kuřecí prsa (1 kg) | 136 Kč |
Hovězí maso (1 kg) | 212 Kč |
Místní sýr (1 kg) | 155 Kč |
Jablka (1 kg) | 57 Kč |
Jídlo v levnější restauraci | 128 Kč |
Menu McDonalds | 155 Kč |
Pivo z obchodu 0,5 l | 68 Kč |
Krabička cigaret | 95 Kč |
Benzín (1 l) | 13 Kč |
2 lístky do kina | 407 Kč |
Dovoz a vývoz z Ománu
Každá země má svá pravidla pro dovoz a vývoz. Ani v Ománu tomu není jinak. Pokud se chystáte něco přivézt nebo naopak vyvézt, zkontrolujte nejdřív, zda je to povoleno, případně s jakým omezením. Aktuální informace najdete na stránce Mezinárodní asociace leteckých dopravců (IATA) nebo kontaktujte zastupitelský úřad státu a informujte se o aktuálních omezeních.
Co se smí a nesmí vozit do Ománu
Všeobecně je přísně zakázáno do Ománu dovážet:
- alkohol
- nelegálně držené zbraně a střeliva
- nábožensky nebo politicky kontroverzní materiály
- drogy
U alkoholu se na chvíli zastavíme. Omán pro něj má velice přísná pravidla, která se týkají jak jeho dovozu, tak prodeje. Na veřejnosti totiž není povolený nákup ani jeho konzumace, a to z náboženských důvodů. Pouze některé hotely a restaurace mají licenci a mohou tedy alkoholické nápoje prodávat.
Bezcelně je povolený dovoz:
- 400 ks cigaret
- 100 ml parfému
- 10 ks DVD
Pro dovoz zvířat je vyžadované předložení mezinárodního veterinárního osvědčení a potvrzení o očkování proti vzteklině.
Při vstupu do této země je dále nutné deklarovat hotovost, cestovní šeky a šperky nebo drahé kameny v hodnotě nad 6 tisíc ománských rijálů.
Pokud byste si potřebovali přibalit léky, které nemusí být v Ománu povolené, je nutné je mít v originálním balení s lékařskou zprávou, receptem na vaše jméno a razítkem od svého lékaře. Pro jistotu se o možnosti dovozu svého konkrétního léku informujte na tamním ministerstvu zdravotnictví.
Povolení pro létání s dronem v Ománu
Pokud máte v plánu v Ománu létat s dronem, vyřiďte si alespoň měsíc dopředu licenci ománského Leteckého úřadu. Pokud ji nebudete mít uhrazenou a schválenou, může se stát, že vám bude dron při vstupu do země zadržen a vydán až po návratu.
Pokuty v Ománu
Při návštěvě Ománu byste měli znát situace a činnosti, kterých se vyvarovat, aby vás nestály zbytečně peníze a nepříjemný zážitek z dovolené. Řadí se sem zákaz:
- grilování a otevřených ohnišť na jiných místech, než k tomu určených
- odhazování odpadků mimo odpadkové koše
- plivání na veřejnosti
- kouření vodní dýmky na veřejnosti, včetně tradiční šíši, což se netýká licencovaných kaváren
- jízdy ve špinavém autě s nánosem prachu, jízdy bez bezpečnostních pásů, telefonování za jízdy či překročení rychlosti
- vyvěšování prádla na balkonu (zde hrozí i vězení až na 24 hodin)
- šíření nepravdivých zpráv
- dekoračních odchylek od tradičního ománského oděvu dišdaša
- stanování a kempování v municipalitě Maskat bez licence
Zajímají vás další možné pokuty včetně částek, které po vás mohou být při porušení pravidel vymáhány? Podívejte se na stránku Velvyslanenství české republiky v Rijádu, kde tomuto tématu věnují rozsáhlý obsah.
Jaké suvenýry si přivézt z Ománu?
Omán je bohatý na tradiční řemesla a nabízí zajímavé suvenýry a výrobky. Svou rodinu a přátelé potěšíte například těmito dárky:
- Tradiční omanský nůž Khanjar s krásně zdobenou rukojetí. Je to jeden z ikonických suvenýrů země.
- Tradiční orientální cukrovinka Halwa, kterou můžete zakoupit v různých chutích a baleních.
- Aromatická pryskyřice Oudh, též známá jako agarwood. Používá se v parfémech a kadidlech.
- Tradiční oděv dishdash (pro muže) a abaya (pro ženy).
- Ručně vyráběné šperky, keramika, dřevěné vyřezávané předměty a mnoho dalších.
- Kadidla a vonné oleje.
- Stříbrné šperky.
Tyto předměty můžete nakoupit buď na tržnicích, nebo v moderních nákupních centrech, ve kterých naleznete i další oblečení, elektroniku, parfémy nebo jiné běžné zboží. V hlavním městě Mascat najdete velká nákupní střediska, která nabízí i mezinárodní značky. Jsou to například City Centre Muscat, Mall of Oman nebo Oman Avenues Mall.
Pokud si pro nákup zvolíte tradiční místní tržnice, neboli suky, zažijete autentickou ománskou kulturu a budete si moci vyzkoušet své vyjednávací schopnosti při nákupu u místních prodejců. Mezi nejznámější suku se řadí Mutrah.
Jak se oblékat v Ománu
Tomuto tématu je vhodné věnovat zvýšenou pozornost, abyste předešli nepříjemnostem při své návštěvě. Ačkoliv se jedná o poměrně tolerantní zemi s muslimskými zvyklostmi, očekává se zde od turistů ohleduplnost a respekt k místním tradicím.
Muži by se měli vyvarovat krátkým kraťasům a tílkům. Doporučujeme se obléci do trika s dlouhým rukávem a kalhot, která schovají vaše kolena.
Pro ženy jsou pravidla ještě přísnější. Měli by mít určitě zahalená ramena a paže, snažit se mít zakryté vlasy šátkem a pro návštěvu mešity při sobě nosit košili s dlouhými rukávy, které zakryjí zápěstí, a dlouhé kalhoty či sukni, které skryjí kotníky. Všeobecně se doporučuje nosit volné oblečení, které nebude obepínat tělo.
Při nedodržení těchto pravidel, především na veřejných místech, hrozí pokuta až 300 OMR a a možnost odnětí svobody až na tři měsíce.
Tipy na destinace a cestování
V neposlední řadě bychom vám chtěli dát několik tipů na krásné destinace, které by neměly chybět ve vašem cestovním plánu. Řadí se sem určitě Muscat, který si zaslouží celodenní prohlídku. Čeká vás zde velká mešita Sultána Qábuse, sultánova Opera, rybí trh, muzeum Bait Al Zubair, sultánův palác Al Alam nebo proslavený súk Muttrah.
Dalším místem je Nizwa, jež bývala hlavním městem Ománu. Cestou sem si nenechte ujít termální prameny v Ain Al Thawwara, horskou oblast Wádí Bání Auf a okolo 400 let staré město Al Hamra.
V Nizwě vás zaujme pevnost Jabrin a Bahla, vesnice Misfat Al Abriyeen s tradičními hliněnými domy, nebo údolí Wadi Nakhr. Dále můžete pokračovat na úpatí Jebel Akhdar, kde vás čeká vesnice Birkat Al Mouz.
Za pozornost jistě stojí poušť Wahiba Sands, která umožňuje zažít autentickou jízdu na velbloudech, které se řadí mezi 9 nejzajímavějších pouštních zvířat. Dále si můžete vyzkoušet sand boarding nebo relax v dunách. Kousek odsud je horský kaňon Wadi Bani Khalid, jehož průzračná voda svádí ke koupání a relaxu.
A nakonec byste si neměli nechat ujít pobřežní město Súr, ve kterém se vyrábí tradiční lodě dhow.
Pokud chcete nechat starost s ubytováním, dopravou a domluvou s místními na někom zkušeném, nebo si nejste jistí, zda byste zvládli takovouto cestu absolvovat sami, neváhejte se k nám připojit na nejbližší termín našeho poznávacího zájezdu To nejlepší z Ománu, který vede náš spolehlivý průvodce Marek Dvořák. Pokud byste měli zájem o zájezd do jiných destinací, máme pro vás připravené i individuální zájezdy šité na míru!
Zajímá vás víc? Kontaktujte nás. Rádi vám zodpovíme všechny vaše otázky a poradíme, jak si svou cestu do Ománu užít na maximum.
75 900 Kč
Detail zájezdu