Zajímavosti a fakta o Albánii, o kterých jste neměli ani tušení
Albánie byla po dlouhou dobu poněkud zapomenutým koutem Evropy, v posledních letech se však stala cílovou destinací mnoha turistů toužících po dobrodružství. Na své si ale přijdou i ti, kteří si rádi užijí dovolenou na pláži.
V porovnání s ostatními státy Evropy sice patří Albánie k těm nejchudším, rozhodně má však co nabídnout – pláže, krásné a divoké hory, historii, místní tradice a zvyky a spoustu dalšího. Níže jsme si pro vás připravili 20 zajímavostí a faktů, které vás překvapí, poučí, nebo dokonce nadchnou.
#1 Albánie není oficiálně „Albánie“
Asi budete překvapeni, ale Albánci svou zemi oficiálně nenazývají Albánie či Albania. Namísto toho používají název Shqipëri. Původ tohoto názvu není zcela jasný, některé zdroje jej ale překládají jako „Země orlů“, což by korespondovalo s národním symbolem země – orlicí, která je umístěná i na vlajce.
#2 Půl století strávila v izolaci
Albánská příroda je vesměs nedotčená a tak trochu čeká na své znovuobjevení. Důvod je prostý – po roztržkách s Jugoslávií, SSSR a následně i Čínou se Albánie ocitla v izolaci, jež zde panovala až do 90. let. Ale jak se říká – všechno zlé je k něčemu dobré; dnes se Albánie může pyšnit nádhernou a rozmanitou přírodou s minimem zásahů člověka.
#3 Bunkr, kam se podíváš
Ať už cestujete autem, autobusem nebo se jen tak procházíte po městě, zajisté narazíte na ne jeden betonový bunkr. Uvádí se, že po celé Albánii je jich někde mezi 173 až 750 tisíci. Postavit je nechal bývalý albánský komunistický diktátor Enver Hodža, a to jako obranné prvky pro případ invaze nepřátelských vlád. Navrženy byly tak, aby vydržely i atomové a chemické útoky, a některé z nich dokonce byly vybudovány pod zemí. Jak už jistě tušíte, nikdy nebyly použity.
#4 O nejvyšší vrchol se dělí se Severní Makedonií
O vysoké hory nemá Albánie nouzi. Albánské hory pokrývají dokonce úctyhodných 70 % země! O nejvyšší vrchol – 2 764 metrů vysokou horu Korab – se však musí dělit se Severní Makedonií.
#5 Krásné (ne)známé pláže
Ač se do Albánie jezdí vesměs za turistikou, najdete na zdejších riviérách i nádherné pláže. Na rozdíl od poněkud drahé a přeplněné francouzské riviéry, je ta albánská stále neobjevená a cenově dostupná.
- Mohlo by vás zajímat! 15 faktů a zajímavostí o Súdánu, o kterých jste neměli ani tušení
#6 Polovina Albánců žije mimo svou domovinu
Útrapy a útlak, s nimiž se Albánie po dlouhá léta potýkala, vedly k nedostatku příležitostí pro místní obyvatele. Po pádu režimu v roce 1994 se proto mnoho Albánců rozhodlo svou zemi opustit a hledat lepší život jinde. Primárně šli do sousedního Řecka nebo Itálie, ale třeba také do USA. V roce 2018 žilo v zahraničí zhruba 1,4 mil. Albánců, přičemž celkový počet obyvatel Albánie činí necelých 2,9 mil.
#7 Anglicky se nejspíš úplně nedomluvíte
Anglicky v Albánii mluví málokdo. Více pochodíte s italštinou nebo řečtinou (pomineme-li albánštinu).
#8 Albánština může být pro Čechy trochu matoucí
Albánské slovo pro výraz „ano“ je „po“, pro výraz „ne“ pak „jo“. Matoucí, viďte? Albánština je opravdu těžký a nepodobá se snad žádnému jazyku na světě; nicméně, určitě stojí za to se alespoň pár slovíček naučit. Uděláte tím Albáncům obrovskou radost, neboť na svůj jazyk jsou velmi pyšní.
#9 Matoucím dojmem může působit i nonverbální komunikace
V Albánii se totiž kýve hlavou obráceně. Dáváte-li tedy nonverbálně najevo souhlas, Albánec to chápe jako nesouhlas.
#10 V roce 1991 bylo v celé Albánii maximálně 7 000 automobilů
… a to na populaci o zhruba 3 milionech lidí. Za komunistické vlády totiž bylo soukromé vlastnictví automobilů zakázáno. Vlastnit auto mohli pouze nejvyšší vládní úředníci a některé podniky. Zbytek k přepravě používal koňské povozy a jízdní kola. Po pádu režimu se vlastnictví automobilu stalo jakýmsi symbolem kapitalismu.
#11 Kdo nemá Mercedes, jako by nebyl
Jestliže něco upoutá pozornost snad každého návštěvníka Albánie, pak jsou to všudypřítomné Mercedesy. Statistiky uvádí, že zhruba 35-40 % veškerých automobilů v Albánii jsou právě této značky (v minulosti to však bylo až 60 %!). Vzhledem k tomu, že je Albánie jednou z nejchudších zemí Evropy, jedná se o poněkud úsměvný fakt, ale kvůli pohnuté historii to byla často jediná možnost, kterou Albánci měli. Po pádu režimu neměla země přístup k benzínu, a tak jediné palivo, které mohli místní používat, byla kradená nafta určená pro traktory. Právě na tu byly schopné jezdit pouze Mercedesy ilegálně dovážené z Itálie či Německa.
#12 První ateistický stát světa
V roce 1967 prohlásil již zmíněný komunistický diktátor Enver Hodža Albánii za ateistickou zemí, čímž se stala vůbec první zemí, která si nárokovala ateismus. Nechal zrušit všechna náboženství a také zničil několik náboženských budov. Důvodem byla jeho posedlost vlastní, velmi přísnou, linií komunismu, kterou vytáhl do extrému a radikalizoval.
#13 Nejrozšířenějším albánským náboženstvím je islám
Zcela ateistickou zemí Albánie nezůstala. Nejrozšířenějším albánským náboženstvím je islám, ale pravdou je, že jen málokdo náboženství skutečně praktikuje. Přihlášení k víře je spíše formální a většina muslimů jsou tzv. „bektašiové“: Jedná se o zvláštní formu islámu, která není tak ortodoxní. Lidé jsou tolerantní i k jiným náboženstvím a vztahy mezi náboženstvími jsou dobré.
#14 Přetrvávající tradice vendety
Z dob středověku až dodnes přetrvává v Albánii zvykové právo, jehož součástí je mimo jiné krevní msta neboli vendeta. Základní myšlenka spočívá v povinnosti pomstít zabitého příbuzného zabitím pachatele nebo – pokud tomu něco brání – jeho nejbližšího mužského příbuzného. Velká část sporů vedoucích k vendetě se týká především majetku.
#15 Zavěšený plyšák na domě odráží závist sousedů a negativní energii
V Albánii se vám s velkou pravděpodobností stane, že před domem uvidíte plyšáka nabodnutého na plotě nebo visícího z okna. Albánci jej totiž považují za jakýsi talisman, který je má ochránit před závistí sousedů a negativní energií.
#16 Výběr budoucího partnera
Volnost výběru partnera, jak ji známe v našich podmínkách, v Albánii zrovna nepanuje. Mladí si své budoucí partnery totiž nevybírají sami, ale velký vliv v tomto směru mají rodiče.
#17 Albánci milují své sýry
S jistou nadsázkou lze sýr označit za hvězdu jakéhokoliv pokrmu v Albánii. Velké oblibě se těší zejména druh sýra podobný fetě, který je konzumován vařený, pečený, smažený, smíchaný s jinými přísadami typu papriky a rajčata atp.
#18 K image albánského muže patří cigareta
Albánci jsou silní kuřáci a odmítnout cigaretu může pouze skutečně striktní nekuřák. Je zcela běžné, že hostitel svým hostům ihned nabídne cigaretu, ale také host by měl nabídnout cigaretu hostiteli. Není vhodné přijít někam s prázdnou či poloprázdnou krabičkou cigaret, naopak byste u sebe měli mít vždy jednu krabičku cigaret navíc.
#19 Albánie mívala nejdelší lanovku na Balkáně
Jednalo se o 4 354 metrů dlouhou lanovou dráhu Dajti Ekspres vedoucí na vrchol hory Dajti v blízkosti hlavního města Tirana. V současné době je nejdelší lanovkou na Balkáně Baška Voda – Sv. Jure, která se nachází v Chorvatsku a měří přibližně 5,2 km.
#20 McDonald’s byste zde hledali marně
Ač má McDonald’s své pobočky ve více než 120 zemích světa, Albánie mezi ně nepatří. Jednou z hlavních příčin byla dlouhá izolace země za doby komunistického režimu. Ani po pádu režimu zde sice McDonald’s nevstoupil, ale narazit můžete třeba na známý řetězec KFC.
- Chcete se s Albánií seznámit osobně? Vydejte se spolu s námi na velký okruh Albánií!
44 900 Kč
Detail zájezdu