Od Publikováno: 25. 8. 20216,6 min čteníCategories: NezařazenéViews: 1324

Pyramidy v Súdánu: překvapení v poušti

Pyramidy v Meroë

Jako jedna z mála českých cestovek pořádáme poznávací zájezd do Súdánu. Na našem okruhu se zaměřujeme hlavně na místní tradice, historii a kulturu této zapomenuté africké země, která je dnes pro cestovatele bezpečná.

Když se řekne pyramidy, každému se vybaví Egypt. Ve skutečnosti však pyramidy hrály roli v mnoha starověkých kulturách, jako například nádherné núbijské pyramidy na severu Súdánu. Súdán je zemí pyramid číslo jedna, má jich totiž nejvíc na světě!

Seznamte se s dávnými národy, které nám zanechali neskutečné historické bohatství, které můžete s naší CK HAMIDI sami objevit prakticky bez turistů

Kušité

Příběh začíná u národa, kterému říkáme Kušité. Kušská říše ležela ve středu Súdánu poblíž soutoku Bílého a Modrého Nilu, severně od dnešního súdánského hlavního města Chartúmu. Kušitská kultura zažila několik vrcholů, poprvé mezi lety 2600 a 1520 př. n. l., kdy se její hlavní město nacházelo v Kermě. Podruhé to bylo mezi lety 300 a 100 př. n. l., kdy byla hlavním městem Napata, a potřetí se soustředila kolem města Meroë mezi lety 300 př. n. l. a 300 n. l..

Núbijská kultura, architektura a pohřební tradice

Kerma byla považována za první centralizovaný stát Núbie s vlastní architekturou a pohřebními tradicemi. Dvě pozdější říše (Napata a Meroë) byly silně ovlivněny Egyptem, proto vznikly pyramidy, které byly postaveny v severním Súdánu. Mezi kušitskou a egyptskou říší panovala tvrdá konkurence v ekonomické, vojenské, kulturní a politické oblasti.

Pyramidy v Núbii byly stejně jako v Egyptě místem posledního odpočinku mrtvých králů a královen. Dvě kušitská království Napata a Meroë vznikla přibližně ve stejné době. To jim nebránilo soupeřit mezi sebou o to, kdo bude mít více a lepších pyramid, o čemž svědčí jejich velký počet. Celkem se v Súdánu nachází 255 pyramid, což je dvakrát více než v Egyptě (ten jich má 120).

255 pyramid

První z 255 pyramid byla postavena na místě zvaném El-Kurru, kde se nacházejí hrobky krále Kašty a jeho syna Pije. Jsou zde pohřbeni i jejich nástupci, Šabaka, Šabataka a Tanwetamani. Nachází se zde také dalších 14 hrobek jejich královen a řady generálů.

Napatovy pyramidy byly postaveny mnohem později, a to na západním břehu Nilu na místě zvaném Nuri v Horní Núbii. Zde je pohřbeno 21 králů a 52 královen a princezen, přičemž nejvýznamnější jsou hroby Analmiho a Aspelty, kteří byli pohřbeni ve velkých žulových sarkofázích.

Meroë

Většina pyramid leží v Meroë, na místě vzdáleném 62 km severně od Chartúmu. Je zde pohřbeno více než 40 králů a královen.

Pyramidy

Egyptské pyramidy byly postaveny v průběhu tří tisíciletí, zatímco ty v Núbii vznikaly v průběhu několika staletí. Jsou o něco menší a méně velkolepé než ty egyptské, a proto jejich stavba byla jednodušší. Jsou také zcela jiného typu. Pyramidy jsou vysoké od 7 do 30 metrů a jejich rohy jsou jiné než v Egyptě, většinou svírají úhel 70 stupňů.

Archeologické objevy

Když byly pyramidy v průběhu 19. a 20. století objeveny, zdálo se, že v hrobech leží mnoho předmětů, ale žádné šperky. Nálezy představovaly především dřevěné truhly s luky a šípy, koňská zbroj, kusy nábytku, keramika a barevné sklo, kovové nádobí a další předměty související s obchodem mezi Núbijci a dalšími okolními národy. Je možné, že šperky byly ukradeny již ve starověku?

V Meroë byl objeven neobvyklý hrob, který obsahoval 390 kamenů a velký předmět se skalními rytinami. V hrobě se nacházela také kompletní kráva.

Núbijské pyramidy byly poškozeny a některé z nich byly zničeny v roce 1830 Giuseppem Ferlinim, italským lékařem, který změnil svou profesi na hledače pokladů. Aby se dostal dovnitř hrobek a dostal se k jejich obsahu, jednoduše odstřelil vrcholky 40 pyramid.

Archeologové objevili dalších 35 pyramid v Súdánu

V letech 2009-2012 bylo na archeologické lokalitě Sedeinga v Súdánu objeveno zhruba 35 pyramid a souvisejících hrobek. Starověké stavby stojí velmi blízko u sebe a jsou poměrně malé: nejvyšší měří sedm metrů, zatímco nejmenší pyramida není vyšší než 75 centimetrů.

V roce 2011 v rámci tohoto rozsáhlého projektu objevil výzkumný tým nejméně 13 pyramid na ploše 500 metrů čtverečních. Sedeingské pyramidy jsou velmi blízko u sebe, což ukazuje na pozoruhodnou stavební horečku. „Po několika staletích nepřetržité výstavby pyramid začali obyvatelé konečně zaplňovat všechny dostupné zbývající prázdné prostory v nekropoli,“ tvrdí Vincent Francigny, výzkumník z Amerického přírodovědného muzea v New Yorku.

Pozoruhodná stavba

Řada pyramid vykazuje neobvyklý tvar s vnitřní kopulí. Vzhledem k tomu, že tento styl neovlivnil vnější vzhled pyramid, není jasné, proč byl zvolen právě tento typ konstrukce. Jedním z možných vysvětlení je, že kopulovitá konstrukce se v Sedeingu používala již před stavbou pyramid a že se v ní spojily dva styly.

Pyramidy nejsou všechny v dobrém stavu. Některé z klíčových kamenů na vrcholu pyramid chybějí, byly zdobeny obrazy ptáků nebo lotosových květů. Hroby byly také vykradeny. Přesto archeologové našli kosti a starověké předměty, například oltář, na němž jsou dva obrazy, pravděpodobně bohyně Isis a boha Anubise.

Kulturní výměna

Pyramidy jsou staré přibližně 2 000 let a pocházejí z doby, kdy byl dnešní Súdán součástí říše Kúš. Mezi 16. a 11. stoletím př. n. l. tato říše hraničila s Egyptem. Mezi oběma oblastmi docházelo ke kulturní výměně, jejímž výsledkem byl například vliv egyptských kultů smrti a architektonických stylů, díky nimž Kuš převzal stavební styl pyramid.

Velký počet objevených starověkých pyramid poukazuje na pozoruhodnou kulturní a náboženskou rozmanitost na území Súdánu, který mohl poskytnout útočiště sunnitské islámské kultuře, katolicismu a mnoha tradičním africkým náboženstvím.

Video materiály

komentáře

  1. […] Více informací najdete v našem samostatném článku o pyramidách v Súdánu. […]

  2. […] Víte, starověké pyramidy můžete najít i v Súdánu? […]

Líbí se vám tento článek? Sdílejte ho!

Okruh severním Súdánem
Vydejte se s námi na jedinečný poznávací zájezd expedičního charakteru do Súdánu, země s nejvíce pyramidami na světě, kde sotva potkáte jiného turistu.

89 900 

Detail zájezdu