By Published On: 11. 11. 202416 min readCategories: Albánie, BlogViews: 151

Co vidět v Albánii: 12 míst, která si nesmíte nechat ujít

Nemůžete se rozhodnout, zda vyrazit na dovolenou na hory, k moři nebo objevovat atmosféru zajímavých měst? Albánie nabízí od všeho trochu. A rozhodně ne na úkor kvality. Albánie vás ohromí nádherným mořem s výhledem na vrcholky hor a městečky nabízející směsici moderního života s historií. Nedotčená příroda, pozůstatky antické éry a vliv komunismu, to je ojedinělá kombinace, kterou jinde nenajdete. Pojďte ji s námi okusit a objevte skrytý klenot Balkánu.

Barat | Poznávací zájezd Albánie CK HAMIDI

V tomto článku vás provedeme místy, které na své cestě po Albánii rozhodně nemůžete minout. Uvidíte, že Albánie nabízí opravdu mnoho zajímavostí.

Tirana: pulzující historie

Hlavní město vždy do jisté míry odráží ducha celé země. Nejinak je tomu u Tirany. Je to moderní město, kde se mísí pozůstatky antické éry a období komunismu. Pokud se vydáte do Tirany, čeká vás atmosféra dynamického a pulzujícího města. 

Náměstí Skanderbeg v Tiraně

A co v Tiraně můžete vidět?

V samotném centru města naleznete Skanderbegovo náměstí, obklopené dalšími pamětihodnostmi, jako například Národní historické muzeum nebo Edhem Beyova mešita, která je pozůstatkem Osmanské architektury. Na milovníky historie tu čeká muzeum Bunk’Art, přibližující historii komunistického režimu nebo Tiranský hrad. Specifickou částí Tirany, nacházející se na levém břehu řeky Lany, je čtvrť Blok. Dříve byla vyhrazena pro komunistické funkcionáře, dnes je centrem tiranského nočního života – bohatá na kavárny, restaurace a bary. Gurmáni by neměli minout Nový bazar, neboli hlavní tržnici v centru Tirany. 

Drač: historické hlavní město

Římský amfiteátr v Durres, Albánie

Zůstaňme ještě u albánských měst a podívejme se na starobylé město Drač. Jedná se o jedno z nejstarších měst v albánské historii – obydlené již od antických časů, a staré tudíž přes tři tisíce let. Jeho stáří dokládá dochovaný římský amfiteátr. 

Do roku 1920 bylo albánským hlavním městem a dosud je to hlavní přístav v zemi. Na své si zde tedy opět přijdou milovníci historie. Ale nejen ti. Město skýtá spoustu krásných písčitých pláží s azurově modrým mořem. Pokud hledáte odpočinek na pláži a zároveň město nabízející večerní život, Drač je ideální volbou.

Že byste raději vyrazili do hor? Ani tady Drač nezklame. V okolí města se nachází řada pěších tras v místních horách. Všechny skýtají krásné pohledy na malebnou albánskou přírodou. Stačí si vybrat dle vašich preferencí. 

Ohrid: perla u hranice s Makedonií

Ohridské jezero v pozadí

Ohrid je jezero ležící na hranici Albánie a Makedonie. Na makedonské straně jezera se nachází stejnojmenné městečko. Jezero i město jsou oficiální památky zapsané na seznamu UNESCO. Jezero se také někdy nazývá Pogradecké jezero a přezdívá se mu perla Makedonie. Ačkoli jezero leží  v horách přibližně 700 metrů nad mořem, voda je v něm v létě ideální na koupání. Můžete tak horský výšlap spojit s osvěžením v průzračně čisté vodě.

Berat: město tisíce oken

Berat, aneb „Město tisíce oken“ je jedno z nejzajímavějších míst v Albánii, zapsané na seznam světového dědictví UNESCO. Pro městečko jsou charakteristické  bílé terasovité, na sebe vrstvené domky s červenou střechou. 

Berat, Albánie

Ptáte se, proč se městu přezdívá „Město tisíce oken“ ? Svou přezdívku si město vysloužilo díky muslimské čtvrti Mangalem a tamním velkým oknům, směřovaným k řece Osum. 

Řeka Osum je spolu s majestátním pohořím Tomorr a  středověkou pevností Kala dominantou Beratu. Za dobu existence Beratu se zde vystřídalo nespočet mocností s odlišnými náboženstvími a kulturami, díky čemuž se ve městě prolínají nejrůznější historické a architektonické památky. 

Saranda: vstupní brána do Albánské riviéry

Od historie se přesuneme k plážím a odpočinku. Saranda je považována za vstupní bránu do Albánské riviéry. Pro dny strávené na pláži je toto město ideálním východiskem. Město se nachází v jižní části Středozemního moře a je obklopeno zvlněnými kopci a mořským pobřežím. 

Ačkoli Saranda nabízí řadu historických památek, dnes je to moderní město s nově zrekonstruovanou promenádou a přilehlou pláží. Pokud hledáte noční život, bary, restaurace, pláže a vodní sporty, je toto místo právě pro vás. Nudit se zde rozhodně nebudete.

Město Sarande v jižní Albánii

Pokud však hledáte klidnější místo k odpočinku, stačí přejet na pláž kousek od Sarandy. V okolí města se nachází spousta zajímavých pláží. Méně známé, ale zato o poznání klidnější jsou pláže Bunec, Lukova, Krorëz či Kakoma.

Pláž Bunec nabízí nedotčené prostředí propojené s okolními horami. Pláž Lukova má pověst nejkrásnějších pláží v celé Albánii. Kroröz je pak jednou z mála pláží, ke které se dostanete pouze lodí, jelikož sem nevede žádná příjezdová cesta. Malebná pláž Kakoma se nachází na konci zátoky a i sem vede nejjednodušší cesta po moři.

Rádi byste si odpočinkový den přeci jen zpestřili trochou té historie a kultury? Není problém, v Sarandě se nachází celá řada památek. Saranda byla založena v 5. století Řeky v chráněné zátoce. Osídlení přetrvalo do starého Říma a později Byzance. Již v raném středověku se zde nacházela židovská komunita a rozvaliny místní synagogy jsou podle některých izraelských vědců nejstarším dokladem přítomnosti židovské kultury mimo Svatou zemi. Kromě židovské kultury je zde pozůstatek i kultury křesťanské, a to rozvaliny křesťanského kláštera Čtyřiceti svatých, který byl postaven v 5. a 6. století a je považován za jeden z nejstarších albánských klášterů. Vynechat byste rozhodně neměli ani hrad Lëkurës, který byl v 16. století základnou pro tažení na ostrov Korfu a dnes nabízí krásný výhled na moře. Pokud se rádi kocháte, naplánujte si cestu na hrad při západu slunce a nebudete litovat. 

Butrint: archeologické naleziště

Na mapě se posuneme o 20 km jižně od Sarandy do historického města Butrint. Město leží na výběžku poloostrova Ksamil u mořské úžiny oddělující ostrov Korfu od albánské pevniny, což mu zajišťuje jedinečnou obrannou polohu. Právě toto umístění městu umožnilo specifické podmínky pro kulturní rozvoj. Ptáte se, co je na tomto místě  tak specifické?

Hrad Alího paši, Butrint Albánie

Dějiny tohoto města daleko přesahují hranice samotné Albánie. Město vzniklo před 2 500 lety jako řecká kolonie – později obývaná Římany, vzkvétající pod nadvládou Byzance a později obývaná Benátčany. V pozdním středověku bylo město opuštěno, jelikož vody v okolních bažinách stouply natolik, že se město samotné stalo neobyvatelné. Od té doby bylo město izolováno od okolních vlivů, což zajistilo mimořádně dobré zachování tamních staveb. 

Dnes se jedná o významné archeologické naleziště. Při své návštěvě zde naleznete rozsáhlé a mimořádně dochované stopy všech výše zmíněných historických období. Město bylo z tohoto důvodu zařazeno na seznam světového dědictví UNESCO i spolu s okolní mokřadní krajinou, která byla prohlášena národním parkem. Vyražte s námi objevovat hloubku albánské historie a krásu tamní přírody v rámci našeho zájezdu Velký okruh Albánií. 

Himarë: autentická Albánie

Nedotčená a autentická příroda s nádechem historie. To je Himarë. Město dělící se na starou a novou část. Staré Himarë, kterému dominují rozvaliny antického hradu, nenaleznete nikde jinde než na kopci – asi dva kilometry severně od dnešního centra tzv. nové Himary. Nová Himara, neboli Spile, je pobřežní promenáda lemující pobřeží s hojně zastoupenými hotely, restauracemi, bary a diskotékami.

Pobřežní letovisko Himare v Albánii

V Himarë se mísí nejen prvky historické a moderní, ale také albánské a řecké. Nachází se zde početná řecká menšina, a tak nebuďte překvapení, až všude kolem vás uvidíte řecké symboly, budovy a taverny. Kultury se zde mísí, a tak ani místní kulturní život není jednotvárný. Himarë je bohaté na řadu festivalů a oslav během celého roku. Pokud budete mít štěstí, že zavítáte do Albánie v době oslav, určitě neváhejte a nenechte si je ujít. 

Himarë je pro svou polohu ideálním zázemím pro řadu jednodenních výletů. Pro pestrost svého okolí nabízí řadu různorodých aktivit, kde si přijde na své opravdu každý. Máte chuť poznávat albánská města? Navštivte okolní vesnice Dhërmi, Qeparo a Borsh. Je libo spíše horskou turistiku? Zavítejte do nedaleké vesnice Pilur nebo do údolního městečka Shuhsice. Obě jsou ideálními výchozími body pro pěší výlety do hor. Chcete zažít Albánii dosud nedotčenou turismem? Náhorní plošina Kurvelesh patří k nejkrásnějším a zároveň dosud neobjeveným koutům Albánie. Údolí řeky Vjosy, vysoké horské hřebeny a starobylá městečka ukazují Albánii ve své pravé kráse. 

Shkodër: opevněné město

Shkodër neboli Skadar, hovorově též Škodra, je město ležící na severu země na hranicích Albánie s Černou horou. Město má opět velmi dobrou strategickou polohu. Rozkládá se na soutoku řek Kiru, Drinu a Bojany. Jižní hranice města tvoří řeky Drin a Bojana spolu s pevností Rozafa, západní hranice tvoří Skadarské jezero a na východních hranicích spatříte předhůří Prokletije – Albánských Alp.

Shkoder | Poznávací zájezd Albánie

Díky této významné strategické poloze mělo město v historii velmi důležité postavení, a dnes nabízí mnoho historických památek k vidění. Navštivte hrad Rozafa a načerpejte atmosféru místní dominanty, nabízející úchvatný výhled na město a okolní krajinu. Ve městě můžete též navštívit řadu osmanských mešit, ale i katolické katedrály, která ukazuje na náboženskou převahu katolíků v této oblasti.

Vlorë: symbol albánské nezávislosti

Vlorë. Druhý největší přístav v zemi, pláže a symbol albánské nezávislosti. Vlorë je rušné pobřežní město, kde v roce 1912 Albánie vyhlásila nezávislost. Tuto významnou událost si můžete připomenout u památníku nezávislosti na náměstí Vlajky. V minulosti bylo město křižovatkou různých civilizací, jejichž pozůstatky budete potkávat po celém okolí Vlöre. Navštívit můžete například hrad Kaninë v nedaleké vesnici a starověké řecké město Oricum, bývalé útočiště Julia Caesara. 

Vlora, Albánie

Milovníci přírody se mohou těšit na pláže se zlatavým pískem a dvoutisícové pohoří Národního parku Llogara tyčící se nad městem. Národní park Llogara nabízí jedinečné spojení velehor a pobřeží Jónského moře. Llogarský průsmyk je východiskem pro řadu pěších tras s impozantní výhledy, které vás zaručeně uchvátí. Komu by adrenalin horských túr nestačil, můžete si zde vyzkoušet třeba paragliding. Llogarský průsmyk je totiž Mekkou paraglidingu v Albánii.  

Elbasan: více než ocelárna a průjezdní bod

Hrad Elbasan

Elbasan je město méně známé a často vnímané jen jako průjezdní bod mezi Tiranou a jihovýchodní Albánií. Je to ale vskutku zajímavé místo a pokud bude vaše cesta Albánií směřovat právě tudy, neváhejte a zastavte se. Město skýtá historický otisk turecké nadvlády. Bylo totiž osídleno roku 1466 Turky, kteří z něho vytvořili základnu pro osmanské operace proti Albánii. Turci zde postavili nejstarší mešitu na albánském území a až do druhé světové války zde byla převaha muslimů okolo 85 %. K modernizaci Elbasanu došlo až v 50. letech 20. století, kdy zde tehdejší vláda nechala vystavět obří ocelárnu, která tehdy zaměstnávala velkou část dělníků z Elbasanu a jeho okolí. Dnes je areál opuštěný, je to ale památka průmyslové archeologie a dědictví režimu 20. století, které stojí za zhlédnutí. 

Gjirokastër: město bílých střech

Gjirokaster | Poznávací zájezd Albánie

Malebné městečko Gjirokastër naleznete na jihu Albánie asi 20 km od hranic s Řeckem, ukryté v údolí řeky Lumi Drinos mezi horskými masivy Dhembël a Lucës. Albánská historie je velmi úzce propojena s tureckou expanzí do Evropy. Za vlády Turků se město stalo administrativním centrem provincie. Pokud zavítáte do Gjirokastëru, uvidíte příklad tradiční osmanské architektury. Místní architektura je typická střechami ze šedivého vápence a křivolakými uličkami s kamennou dlažbou, proto se o městu můžete dočíst také jako o “městu bílých střech”. Dominantu vytváří majestátní hrad, tyčící se vysoko nad městem. Gjirokastër je nejen památkou zapsanou na seznamu UNESCO, ale také rodištěm jediného světově známého albánského spisovatele Ismaila Kadare a také vůdce komunistické Albánie Envera Hodži. 

Kruja: hrdinné město

Staré město v Kruja, Albánie

Říká se, že kdo nebyl v Kruji, jako by nebyl v Albánii. Proč je tomu tak? Kruja je opakem tureckých měst v Albánii, jelikož je to město ryze albánské. Spousta albánských měst byla pod nadvládou Turků při jejich expanzi do Evropy. Místní obyvatelé se v 15. století vzbouřili a pod vedením knížete Skanderberga vedli právě z Kruji úspěšný odboj proti Osmanům. Turci Kruju neúspěšně obléhali celkem třikrát – v letech 1450, 1463 a 1467. V roce 1832 byla velká část hradu pobořena při protitureckém povstání a stejná situace se opakovala i v roce 1906. Ani v jednom případě se Turkům Kruju dobýt nepodařilo, a tak si Kruja vysloužila titul “hrdinné město”. 

Na své návštěvě v Kruji tedy rozhodně nevynechejte místní hrad. Skanderberg z něj ze strategických důvodů učinil své sídlo. Nabízí rozhled, ale není snadno ke spatření. Hrad je vybudován na skále a přitom očím ukryt pod vysokou stolovou horou. I tak ale skýtá rozhled na pláně střední Albánie až k Jadranu. 

Albánské Alpy: evropská divočina

Chcete-li poznat Albánii v její původní divokosti, vyražte do místních hor, zvaných Prokletije (Albánské Alpy). Jsou to hory krásné – tvořené vápencovými a dolomitovými štíty, táhnoucí se podél hranic Albánie, Černé hory a Kosova. Nejvyšším vrcholem je hora Velký Korab (2764 m.n.m.), ležící na hranici Albánie a Makedonie. Pokud se rozhodnete zdolávat albánské vrcholky, odměnou vám budou krásné výhledy na přírodu různých odstínů – místy vyprahlou a krasovou, jindy lesnatou – plnou buků, borovic a jedlí. Jistojistě zde ale nenaleznete zástupy turistů. Alespoň zatím. 

Albánie CK HAMIDI

Prokletije jsou stvořené pro jednodenní túry i několikadenní přechody. Jaké výlety byste určitě neměli vynechat?

  • Albánská hřebenovka: z Llogarského průsmyku na nejvyšší horu přímoří Maja e Çikës (2044 m. n. m.)
  • Klasika: z Thethu do Valbony přes Valbonské sedlo
  • Pro zkušené: z Lepushe do Thethu
  • Nejvyšší hora: z Radomiry na Velký Korab (2764 m.n.m.)
  • Mezi jezery: Výstup na Suchou horu (2288 m. n. m.)

Závěr

Albánie nabízí pestrost. Poznávejte albánskou, řeckou a tureckou kulturu. Objevujte historii i přírodu. Odpočívejte na pláži, koupejte se v průzračné vodě. Vyšlápněte si na horskou túru a kochejte se výhledy na okolní krajinu. Nebo si vyzkoušejte třeba paragliding. Je toho opravdu hodně, co vidět v Albánii. A jak to všechno stihnout a nezbláznit se s plánováním a zařizováním? Velice jednoduše. Vyražte s námi na poznávací zájezd do Albánie, kde v malé skupině můžeme zájezd přizpůsobit na míru podle vašich přání. 

Líbí se vám tento článek? Sdílejte ho!