Od Publikováno: 29. 11. 202112,8 min čteníCategories: NezařazenéViews: 1394

Kurdistán: Zajímavá místa, o kterých jste možná neslyšeli

Že jste o Kurdistánu příliš mnoho neslyšeli a vlastně ani nevíte, co si představit, když se o něm mluví? To je škoda! Jde totiž o poměrně zvláštní oblast, která má svým návštěvníkům co nabídnout.

Předně je třeba vysvětlit, co to vlastně Kurdistán je. Nejde totiž o národní stát, jak ho známe z Evropy. Kurdistán je označení pro oblast zasahující do území pěti státůTurecka, Iráku, Íránu, Sýrie a Arménie. Tato oblast je osídlena populací Kurdů, kteří v místě žijí po dlouhá tisíciletí.

Od počátku 20. století se Kurdové snaží vytvořit autonomní oblast, když ne běžný samostatný stát. Částečně se to povedlo v severovýchodní části Iráku, kde s tím pomáhaly Spojené státy americké. Ty tu před časem svrhly vládu Saddáma Husajna.

V oblasti je dost krásných míst, která stojí za návštěvu. Kurdistán sice není typickou dovolenkovou destinací, ale je přesto velmi okouzlující, už třeba i díky pohostinnosti Kurdů. Poznat zdejší obyvatele a kulturu vůbec není těžké. K cizincům jsou tu totiž otevření. A navíc je tu poměrně bezpečno!

A co tedy v Kurdistánu stojí za vidění? Máme pro vás 10 tipů.

Duhok

Duhok je hlavní město stejnojmenné provincie Kurdistánu. Už od dávných dob tu žili jezídové a žijí tu dodnes – jen jich kvůli pronásledování není tolik. Vedle nich se ve městě dokázali usadit i židi, muslimové a křesťané.

Zatímco ještě v roce 1820 mělo město jen tři stovky domů, v současnosti tu žije asi 350 tisíc obyvatel. Díky poloze v úzkém údolí se do něj takřka nedostala válka, proto je dnes považováno za nejbohatší irácké město. Opačný osud potkal nedaleký Mosul.

Najdete tu mešity, několik parků a zahrad, a dokonce i zábavní tematický park. Je tu samozřejmě i spousta místa na trhy, nechybí obchody, restaurace a kavárny, nemocnice nebo univerzity.

Erbíl

Dalším zajímavým městem v Kurdistánu je Erbíl (také česky jako Arbíl), čtvrté největší irácké město s asi miliónem obyvatel a zhruba 7 000 let dlouhou historií. První známky o osídlení oblasti pocházejí dokonce z období před 150 000 lety! Asi 7 000 let je stará zdejší citadela a Erbíl se tak řadí k nejdéle osídleným lokalitám na celém světě.

Erbíl byl součástí několika říší – asyrské, babylonské, perské, arabské i osmanské. Pestrá historie se později proměnila v moderní dobu, a když v roce 1970 vyhlásila irácká vláda autonomní oblast Kurdistán, parlament zasadila právě do Erbílu.

Nejpozoruhodnější památkou je zmíněná 7 000 let stará citadela

Ta stojí na uměle vytvořeném pahorku. Má oválný tvar, rozlohu 102 000 m2 a její součástí jsou tři mešity, 550 domů, veřejné lázně, otevřené prostory a taky dvě brány.

Kromě citadely město láká na restaurace, v nichž můžete ochutnat místní dobroty, kavárny, muzea, mešity a parky. I tady jsou univerzity a veškeré zázemí potřebné k modernímu životu. V Erbílu je také velká křesťanská čtvrť Anqawa.

Znáte biblický příběh Mojžíše? Je spojen i s Jordánským prostředím.

Cheekha Dar

Cheekha Dar, v překladu „černý stan“, je nejvyšší hora Iráku. Nachází se v pohoří Zagros, na hranici s Íránem, a sahá do nadmořské výšky 3 611 m.

Na vrcholovém plató se dnes nachází stanoviště íránské milice, často se tu pohybují také pašeráci a kurdští povstalci. Přesto se sem ale občas vydají i dobrodruzi, jako například v roce 2018 expedice ze Slovenska.

Diyarbakir

V turecké části Kurdistánu na břehu řeky Tigris se rozprostírá město Diyarbakir. Žije v něm asi 1,5 miliónu lidí, převážně Kurdů. Tato oblast byla osídlena už v době kamenné. A co je nejdůležitější? Městu se často říká Paříž Východu.

Dodnes je obklopené úžasnými hradbami, které tu stály už v roce 297

Ty jsou dlouhé 5,5 kilometru a kolem centra města tak utváří obranný kruh. V historickém jádru stojí za vidění celá řada mešit (například Uli Camii, Kale Camii nebo Nebi Camii) a medres a mimo hradby vás pak určitě zaujme Most deseti oblouků z 11. století.

Historická část města nabízí nezaměnitelnou atmosféru úzkých uliček, bazarů a tržišť i domů z černého čediče. Bez zajímavosti tu nezůstává minaret Dort Aykali, o němž se říká, že stačí 7x projít pod jeho sloupy a splní se vám přání.

Moderní část města už je úplně jiného ražení. Stojí tu výškové budovy, moderní hotely, obchody, nemocnice nebo zábavní park. Zkrátka to, co dnešní člověk potřebuje a chce.

Mosul

Mosul je hospodářským a dopravním centrem severní části Iráku, které má 1,63 miliónu obyvatel a za sebou pořádně tvrdou životní lekci. Jeho historie sahá až do starověku, kdy bylo významným asyrským obchodním centrem spojujícím Mezopotámii a Středomoří. V pestrých dějinách vyniká například růst města od konce 20. let 20. století, kdy byla v jeho okolí objevena ropa.

Z moderních dějin bohužel vyčnívá nevlídné působení Islámského státu v oblasti, a to v letech 2014–2017. Během teroristického jednání odsud odešlo několik set tisíc lidí a město přišlo i o velké množství památek, převážně těch duchovních, k nimž patřilo 42 mešit, hrobek a svatyní a také tři křesťanské kostely.

Procházka Mosulem je přesto, nebo právě proto, obzvlášť silná. Zajímavou atmosféru nabízí například pozůstatek hradu Bashtabya Castle z 12. století na západním břehu řeky Tigris, muzeum historie města i několik mešit.

Ararat

Pokud máte jisté povědomí o Noemovi a jeho arše, pravděpodobně víte, že někde u hory Ararat právě jeho archa kdysi dávno při velké potopě přistála. Říká se dokonce, že to možná bylo i na samotné hoře.

Vulkán, který má dva vrcholy (Malý a Velký Ararat), je nejvyšším vrcholem Turecka a naposledy byl aktivní v roce 1840. Jeho vrcholek je trvale pokrytý sněhem a ledem a nejkrásnější pohled je na něj z arménského Jerevanu.

Ararat není z technického hlediska těžké zdolat. Horší už je to z pohledu délky výstupu a nadmořské výšky (Velký Ararat má 5 137 metrů). Nahoru se smí jen s povolením a s průvodcem, samozřejmě pak taky s vhodnou výbavou.

Sulejmánie

K městům, která v Kurdistánu stojí za návštěvu, jednoznačně patří i Sulejmánie. Moderní město bylo založeno v roce 1784, i když oblast známá jako Zamwa byla osídlena už dávno předtím. V letech 1922–24 bylo taky hlavním městem neuznaného Království Kurdistán, které po rozpadu Osmanské říše vyhlásili iráčtí Kurdové.

Sulejmánie nabízí turistům mešity, pěkně udržované parky i moderní kratochvíle včetně zábavního parku nebo kina. Nejikoničtějším místem je tu ale Amna Suraka, muzeum genocidy ukazující neupravené budovy, které byly v 90. letech „vyrvány“ z rukou Saddáma Husajna.

Najdete tu cely, fotografie, film z tzv. kurdského exodu, ale i skulptury znázorňující mučicí praktiky, které tu byly na Kurdech praktikovány. Silným zážitkem je taky návštěva Sálu zrcadel, kde každý střep znázorňuje jednu oběť Husajnovy protikurdské operace. Je jich 182 000.

Hamiltonova cesta

U města Rawanduz je zajímavá a vyhlášená Hamiltonova cesta, už desítky let nejlepší silnice v celé oblasti, která je vytesaná do hlubokého horského údolí.

Cesta tu vznikala v letech 1928–38 pod dohledem novozélandského stavebního inženýra A. M. Hamiltona jako britská strategická silnice a Hamilton se tehdy vyjádřil, že právě toto údolí je tím nejkrásnějším v celé Asii. Jde o jeden z největších inženýrských počinů 20. století.

Resort Bechál

Tak trošku turistickým městečkem je . Tím nejpozoruhodnějším v něm je stejnojmenný vodopád, patřící k nejzajímavějším v Iráku.

Nechybí tu kavárny a restaurace, místo je tedy přímo stvořené pro odpočinek a pohodu.

Horské jezero Van

Vanské jezero je slané bezodtoké jezero ve východní části Turecka. Je 120 kilometrů dlouhé a 80 kilometrů široké, svou rozlohou se podobá třeba našemu Libereckému kraji (je ještě o něco větší). Leží v nadmořské výšce 1 646 metrů a jeho maximální hloubka je úctyhodných 457 metrů.

Zdejší fascinující scenérie nejsou tím jediným, co k jezeru přitahuje pozornost. Údajně tu totiž v hlubinách žije příšera podobná Loch Ness, podle někoho je podobná dinosaurovi, jiní o ní mluví jako o hrochovi s 2 metry dlouhým krkem. Vanského draka nicméně najdete na suvenýrech, které se prodávají v okolí. Ke krajině jednoznačně patří.

Nejčastější otázky ke Kurdistánu

Když se mluví o Kurdistánu, spousta lidí neví, co si pod tímto pojmem představit. Tato oblast zasahující na území pěti národních států je přitom skutečně zajímavá a je v ní co objevovat. Proto pro vás máme odpovědi na ty nejčastější otázky, které v souvislosti s Kurdistánem padají.

Ta nejzásadnější otázka: je Kurdistán pro turisty bezpečný?

Ano, je. Především kurdská autonomní oblast na severu Iráku je stabilní a turistům tu nehrozí žádné větší nebezpečí. Ačkoli jsou Kurdové muslimové, ve svém náboženství nepatří k těm nejortodoxnějším. Například strach z Islámského státu je tu úplně zbytečný, ten tu svoje pole působnosti vůbec nemá.

Kurdistán na vlastní pěst – ano, nebo ne?

Jak už padlo výše, jde o bezpečnou oblast, kde se může turista pohybovat individuálně. Zájezd se specializovanou cestovní kanceláří má ale svoje nesporné výhody – nejenže se podíváte na ta nejzajímavější místa, ale taky budete mít příležitost vidět zcela autenticky kurdskou kulturu.

Navíc je trošku nepříjemné, že skoro nikdo v oblasti nemluví anglicky, takže může být potíž s komunikací, pokud s sebou nemáte průvodce. Hrozí pak třeba dlouhé čekání na checkpointech, načež vás vojáci ani nemusí pustit do místa, které jste chtěli navštívit, protože se s nimi prostě nedomluvíte.

CK Hamidi v této oblasti spolupracuje s místním průvodcem, který třeba rád pozve účastníky zájezdu na pravou místní večeři k sobě domů.

Kdy je nejlepší se do Kurdistánu vydat?

Ideální podmínky, co se počasí týče, bývají na jaře a na podzim. V létě je tu totiž opravdu horko, ale v zimě jsou zase kruté mrazy a bývá hodně sněhu, zvlášť ve výše položených oblastech.

Co dále v Kurdistánu opravdu stojí za vidění?

Třeba pohraniční hory u hranic se Sýrií a s Tureckem, kde jsou kromě hor také krásné vodopády nebo starobylé městečko Amádíja. Je třeba zmínit také město Láliš, které je posvátné pro jezídskou komunitu, pro jezídy je to taková Mekka. A ohromující je i Maratain, klášter ze 4. století.

Pro milovníky horských túr je jako stvořená oblast na hranicích s Tureckem a Íránem. Bez zajímavosti nezůstává, že tudy v 80. letech vedla fronta během irácko-íránské války a že jsou podél cest dosud vyznačená minová pole.

komentáře

  1. […] Přečtěte si i velkého průvodce Kurdistánem. […]

  2. […] Poznejte ty nejzajímavější místa v Kurdistánu. […]

  3. […] pojednává o mladé právničce Barah, jež navštěvuje svou rodinu v Kurdistánu. Při jedné z návštěv se stala obětí extremistického útoku, při kterém zahynul její […]

Líbí se vám tento článek? Sdílejte ho!

Tureckým Kurdistánem
9 denní poznávací zájezd do východního Turecka vás vezme do regionu Kurdistánu, kde navštívíme starověké památky dávných civilizací, nádhernou přírodu a užijeme si pohostinnosti místních obyvatel. To vše v doprovodu české průvodkyně, která žije v Turecku a ovládá jazyk.

53 900 

Detail zájezdu