Od Publikováno: 16. 8. 20235,6 min čteníCategories: NezařazenéViews: 1468

Hora Nebo v Jordánsku: po stopách Mojžíše

Jordánsko, země s bohatou historií, kulturou a nádhernými památkami, skrývá mezi svými poklady i horu Nebo. Toto místo se stalo svědkem mimořádné biblické události a v průběhu staletí přilákalo mnoho poutníků a návštěvníků, včetně hlav katolické církve.

Kde se nachází hora Nebo?

Hora Nebo se nachází asi 10 km západně od městečka Mádabá a necelých 40 km jihozápadně z centra Ammánu. Její v ýška je přibližně 817 m.n.m., ale tyčí se nad proláklinou Mrtvého moře, jehož hladina je položena 400 metrů pod mořem. Ke dnu tohoto údolí je tedy celkové převýšení přes 1200 výškových metrů. Díky tomu se z hory otevírají nádherné výhledy do okolí.

Historie a význam hory Nebo

Podle biblických záznamů byla hora Nebo místem, odkud Mojžíš spatřil Zemi zaslíbenou předtím, než zemřel. Po 40 letech putování právě sem dovedl svůj lid. Dle tradice byl Mojžíš na hoře Nebo nebo v jejím okolí pohřben, ale jeho skutečný hrob se nikdy nenašel. Díky tomuto biblickému příběhu je hora svatým místem pro tři hlavní monoteistická náboženství: judaismus, křesťanství a islám. Především je ale křesťanským poutním místem.

Stavby a archeologické objevy na hoře Nebo

V průběhu staletí bylo na hoře Nebo vybudováno několik sakrálních staveb. Už ve 4. století našeho letopočtu (v římských dobách) tu byla postavena kaple nad údajným hrobem Mojžíše. Později byla kaple rozšířena do podoby baziliky a byl tu vybudován klášter řádu Františkánů. V 16. století byl klášter opuštěn a celý komplex se dočkal znovuobjevení v roce 1932, kdy se ho opět ujali Františkáni, kteří tu začali s archeologickým průzkumem a mají ho stále ve svém vlastnictví a příkladné péči. V průběhu století tu proběhly restaurátorské práce a od roku 2016 zde stojí krásná moderní bazilika na základech původní kaple a obdivovat tu můžete působivé mozaiky na podlaze, které jsou pro celou oblast typické.

Co můžete na hoře Nebo vidět?

Výhled na zemi zaslíbenou

Kostel památky Mojžíše (Moses memorial church)

Dominantní stavbou hory Nebo je moderní kostel, který byla dokončen v roce 2016. Díky povedené architektuře se povedlo vytvořit současnou stavbu respektující historický kontext. Kostel chrání pozůstatky původní baziliky a v interiéru se krásně snoubí historie s modernou. Zároveň zde každou neděli probíhají bohoslužby.

Vidět tu můžete původní hrobky a zrenovované mozaiky. Jako materiál bylo použito dřevo, kov a kámen.

Kovový kříž

Před kostelem nemůžete přehlédnout výrazný kovový kříž, který je obtočen hadem. Jedná se o umělecké dílo od italského sochaře Gian Paola Fantoniho a vtyčen byl v roce 1984. Had odkazuje k biblickému příběhu, ve kterém Mojžíš vyrobil měděného hada a připevnil ho na tyč, aby ochránil Izraelity před skutečnými hady.

Kříž je na okraji vyhlídkové plošiny a vytváří velmi fotogenickou siluetu.

Kovový kříž na hoře Nebo

Vyhlídková plošina

Kromě náboženského významu láká hora Nebo návštěvníky na nádherný výhled do údolí řeky Jordán a Mrtvé moře. Spatřit odtud můžete také starodávné město Jericho a při dobré viditelnosti možná na obzoru uvidíte i Jeruzalém.

Právě opar může občas výhledy trochu zkomplikovat. Proto doporučuji vyrazit na horu Nebo hned ráno, kdy bývá viditelnost lepší. Nebo sem naopak vyrazte na večer a užijte si krásný západ slunce nad zemí zaslíbenou.

Vyvýšený hřeben Mount Nebo v Jordánsku

Muzeum

V areálu hory Nebo najdete i muzeum a v něm menší expozici, která mapuje archeologické vykopávky v průběhu posledních 100 let. Najdete tu také dobové fotografie a 3D model hory Nebo.

Abu Badd

Abu Badd je obří vápencový kámen kruhového tvaru, který byl údajně branou k Mojžíšovu hrobu, případně branou do kláštera. Jeho původní účel ale není zcela jasný. Byl každopádně nalezen během archeologických vykopávek.

Brána k hoře Nebo

Návštěvy papežů na hoře Nebo

Jak jsme už psali, hora Nebo je významným poutním místem všech křesťanů. Není proto náhodou, že ji navštívili už 2 hlavy katolické církve. Prvním papežem byl Jan Pavel II., který sem zavítal v roce 2000. Dnes tu vedle baziliky uvidíte olivovník, který zde zasadil a při vstupu do komplexu uvidíte výrazný památník na počest jeho návštěvy.

Druhým papežem byl Benedikt XVI v roce 2009. I on tu zasadil olivovník jako symbol míru.

Jak se na horu Nebo dostat?

Hora Nebo je snadno dostupná z Madaby, Ammánu i od Mrtvého moře. Dobrá zpráva je, že nemusíte nikam šplhat. Autem nebo autobusem dojedete až na její vrchol. Na našich zájezdech do Jordánska samozřejmě návštěvu posvátné hory nikdy nevynecháme.

Vstupné a otevírací doba

Vstupné na horu Nebo je 3 JOD na osobu (cca. 95 Kč). Pozor na to, že vstupné není zahrnuto v kartě Jordan Pass.

Otevírací doba se může v průběhu roku lišit. Obvykle se otevírá v 8 hodin a zavírá se podle západu slunce. V létě bývá otevřeno do 18:00 a v zimě do 16:00

Líbí se vám tento článek? Sdílejte ho!

Velký okruh Jordánskem
11 denní poznávací zájezd do Jordánska v malých skupinách s českým průvodcem vás zavede nejen do skalního města Petra, ale i do Ammánu, antických památek, bilblických poutních míst, termálních lázní, hlubokých kaňonů a nádherné pouště Wádí Rum. Prostor bude i na odpočinek u Rudého a Mrtvého moře.

34 900 

Detail zájezdu