Zajímavosti o Indii: zvyky a tradice v zemi plné barev a vůní
Indie, tajemný subkontinent a zároveň nejlidnatější země světa, je zemí plnou diverzity a protikladů. Je to země jógy, meditace a spirituality na straně jedné, ale zároveň zemí plnou chaosu na straně druhé. Prašnost indických ulic střídá pestrobarevnost indických oděvů, barevné interiéry chrámů i různobarevné květiny a ozdoby na ulicích. Indie sama o sobě je zemí pestrou a k poznávání nabízí celou řadu svého národního dědictví – od velehor přes pláže, čajové plantáže až po historické památky a místní kulturu. Nevěříte? Vydejte se s námi na malou ochutnávku tamní kultury. A možná vás Indie zláká k návštěvě. Je to totiž země, která se musí zažít.
- Obyvatelstvo Indie
- Starověká civilitace v údolí Indu
- Náboženství: kolébka hinduismu a budhismu
- Kultura v Indii: zvyky a tradice
- Závěr
Obyvatelstvo Indie
Nejprve se podíváme na několik základních údajů týkajících se indické populace. Indie, neboli Hindustán, jak ji označují samotní Indové dle perského překladu řeky Indus, patří od roku 2023 na první příčku ve světovém žebříčku nejlidnatějších zemí světa. S počtem 1,417 miliardy obyvatel tato země nabízí obrovskou etnickou rozmanitost. Jak se v takové zemi vlastně dorozumíte? Indie nemá jednotný úřední jazyk a státem jsou za úřední jazyk uznávané dva jazyky: hindština a jako dědictví britské kolonizace i angličtina. Kromě těchto jazyků je oficiálně uznávaných dalších 15 jazyků. Věděli jste ale, že v realitě se využívá více než 1600 dalších řečí a dialektů?
Starověká civilizace v údolí Indu
Indie patří mezi vůbec první světové civilizace, její historii tedy nemůžeme opomenout. Starověká Indie a tehdejší harappská kultura vznikly v povodí řeky Indu mezi lety 2500 – 1750 př.n.l. Později si toto území podrobil indoevropský kmen Árijů, kteří zde zavedli kastovní systém a dědičný titul rádža pro vládce jednotlivých států. Pojem kastovní systém vám může být povědomý, jelikož na rozdíl od Árijů přetrval až dodnes. Za dobu indické historie se na jejím území vystřídala celá řada různých kultur. Indii v průběhu času ovládali Peršané, Makedonci v čele s Alexandrem Velikým i muslimové (Arabové, Turci, Albánci), a přinesli tak do země různé kulturní vlivy. V neposlední řadě se Indie stala portugalskou a jak určitě víte, zejména britskou kolonií. Britská oficiální nadvláda trvala od roku 1858 do vyhlášení indické nezávislosti v roce 1947.
Náboženství: kolébka hinduismu a buddhismu
Indie je kolébkou několika světových náboženství a duchovní rozměry v zemi dodnes hrají velkou roli. Vzniklo zde učení slavného Siddhartha Gautamy, známého jako Buddhy. Většina z nás má dnes buddhismus spojený s náhorní plošinou Tibet. Počátky buddhismu však sahají do Indie v 6. století př. n. l.. Filosofické učení se z Indie rozšířilo do dalších částí Asie a centrem náboženství se stal právě Tibet. Jak ale nejspíš tušíte, v 50. letech minulého století Tibet obsadila Čína, a sídlem pro Dalajlámu, duchovního vůdce Tibeťanů, se tak opět stala Indie.
Stejně jako buddhismus vznikl v Indii i hinduismus. Je to myšlenkový směr, který se vyvíjel postupně a nemá svého oficiálního zakladatele. Ptáte se, jaká je jeho filosofie? Základem pro hinduistické náboženství je trojice bohů – Brahma (stvořitel), Višna (udržovatel) a Šiva (ničitel). Hinduisté věří v samsaru, neboli věčný koloběh. Duše se procesem reinkarnace převtěluje dle naší karmy. Z tohoto koloběhu je možné se dostat pouze vysvobozením (mókša). Smrt pro hinduisty není důležitá. Důležité je dosažení vysvobození duše, tedy mókši.
Pokud se vypravíte do Indie, s největší pravděpodobností narazíte právě na hinduisty. Hinduismus vyznává okolo 80 % indické populace. Na druhém místě je – možná trochu nečekaně – islám. Když se ale vrátíme do historie, zjistíme, že se objevil s působením arabských kultur v Indii již kolem roku 712 n. l. a od té doby má své právoplatné místo v indické společnosti. Na pomyslném třetím místě dle zastoupení jsou křesťané a za nimi sikhové, buddhisté a džinisté.
Kultura v Indii: zvyky a tradice
- Kastovní systém
- Duchovní rozměr indické kultury
- Jídlo a indické zvyklosti
- Oblečení: barvy, sárí a bindi
- Zajímavosti o indických svátcích a festivalech
Kastovní systém
Indická společnost funguje již od starověku na principu tzv. kastovního systému. Jak takový systém funguje? Pojďme si přiblížit jeho základní principy.
Společnost je rozdělena do čtyř (pěti) skupin, tzv. varen.
- Brahmani
- Kšatrijové
- Vajšiové
- Šúdrové
- Dalité
Každá varna je spojena s určitou činností, povoláním, a tudíž i společenským postavením. Nejvýše stojí Brahmáni, tedy kněží a elita. Pod nimi jsou Kšatrijové, mezi než jsou řazeni vládci a válečníci. Vajšové pracují jako obchodníci, rolníci a řemeslníci. Šúdrové jsou dělníci, sluhové a námezdníci. Mimo systém stojí ještě jedna skupina, a to Dalité – tedy nedotýkatelní. Ti tvoří cca 16 % indického obyvatelstva a v minulosti byli téměř vyloučeni ze společenského života. Museli – a mnohdy stále musí – vykonávat pouze práce, které hinduisté považují za nečisté (např. čistí ulice a WC, odklízejí uhynulý dobytek apod.).
Kastovní systém byl zákonem zrušen před více než 70 lety, ve společnosti ale stále přetrvává. Příslušnost ke kastě je dědičná a posun mezi kastami, obzvláště směrem nahoru, je velmi obtížný. Určitou možností je mezikastovní sňatek, ten ale bývá komunitou špatně snášen, novomanželům může hrozit trest. Kastu umí Indové rozpoznat nejen podle jména, ale i podle zvyků a způsobu vyjadřování. Dříve byl znakem také účes nebo oblečení. I přes neustálou přítomnost starověkého systému se ale společnost za poslední desetiletí modernizuje. Důkazem je fakt, že Indie ve své novodobé historii měla již dva prezidenty z kasty nedotknutelných – např. bývalý prezident Rám Náth Kóvind.
Duchovní rozměr indické kultury
Indie se neustále vyvíjí. Je to moderní země, jejíž potenciál jde dopředu. I tak v ní ale stále zůstává tajemný duch dlouhých tisíciletí. Nespočet hledačů moudrosti, známí i neznámí mistři, jogíni – ti všichni po dlouhou dobu utvářeli indickou duchovní kulturu, která je dodnes protkaná místní kulturou. Jógová praxe je v Indii praktikovaná již po celá tisíciletí.
Pozdrav namaste, je jednou z tradičních indických zvyklostí. Možná ho znáte z lekcí jógy, ale vlastně úplně nevíte, co znamná? Je to způsob pozdravu při setkání i loučení a kromě toho také výrazem poděkování. V překladu znamená “Klaním se ti”, tedy: “Nama” (klaním se) “as” (já) “te” (ti). Symbolizuje odložení vlastního ega a vyjádření pokory.
Význam duchovních zvyků v Indii ukazuje i víra místních v sílu řeky Gangy. Řeka Ganga je nejdelší indickou řekou, táhnoucí se až od himalájských vrcholků. U jejích břehů leží několik významných měst. Tím nejdůležitějším posvátným místem je Váránsí čili Město světel. Indové věří, že právě toto město je dílem samotného boha Šivy a že koupelí v řece ze sebe smyjí své hříchy – očistí tělo i duši. Ačkoli je Ganga ve skutečnosti nejšpinavější řekou Indie, na jejím mystickém významu jí to v očích Indů v žádném případě neubírá. Je to jedno z míst, které na své cestě Indií rozhodně nesmíte minout.
Náboženství má pro Indy velký význam, a tak je nutné dodržovat místní zvyklosti. Jak takové zvyklosti vypadají v praxi? Před vstupem do chrámu či jiné svatyně si zujte boty a mějte u sebe pokrývku hlavy (ta může být v některých chrámech vyžadovaná jak od mužů, tak od žen). Nedotýkejte se vystavené sochařské a řezbářské práce – v očích Indů jsou to totiž ztělesnění bohové. A počítejte s tím, že na některá místa ženy nemají vstup povolený vůbec, nebo mohou být požádany, aby se posadily odděleně od mužů.
Jídlo a indické zvyklosti
Indická kuchyně je stejně tak rozmanitá jako Indie samotná. Luštěniny, rýže, karí, koriandr, šafrán, kurkuma a mnoho dalších. To všechno jsou velmi typické suroviny pro indická jídla. Indové z nich dokáží vytvořit lahodné, ačkoli velmi často pálivé, pochoutky.
Pokud jste vegetariáni, rozhodně si zde přijdete na své. Hinduismus vnímá krávu jako posvátné zvíře, a tak zde hovězí maso nenaleznete. Muslimové, jakožto druhé nejrozšířenější náboženství v Indii, odmítají maso vepřové. Spousta pokrmů je tudíž vegetariánských. Pokud jste ale milovníci masa, nemějte strach, strádat nebudete. Pestrá indické kuchyně vám svými výraznými chutěmi absenci masa buď vynahradí, nebo nabídne pokrmy s masem jehněčím, skopovým či kuřecím.
Jídlo dostanete často jako tzv. thálí, tedy kruhový podnos složený z malých mističek (katori), které obsahují různé omáčky, rýži, pšeničnou placku čapátí apod. A jak jídlo jíst? V Indii nevyužijete ani lžíci, vidličku nebo hůlky. Pokrmy se jedí rukama. Zní to příliš jednoduše? Zase tak snadné to není, poradit si s rýží pouze rukou totiž vyžaduje chvíli cviku. Napadá vás snad, že to není příliš hygienické? Před jídlem i po jídle si Indové vždy umývají ruce a – co je velmi důležité, jedí pouze pravou rukou. Pravá ruka se používá při jídle, při pozdravu a k přijímání věcí. Levá ruka je totiž určená na očistu po použití toalety a případně k uchopení např. šálku či nářadí. Obě ruce můžete použít při přijímání věcí jako výraz úcty.
Čaj je další indickou specialitou. Ačkoli je zde produkován kvalitní čaj uznávaný odborníky po celém světě, čaj v místním pojetí má lehce jinou podobu. Promítá se sem dědictví anglické kolonizace. Místní většinou čaj popíjí s mlékem a ochucený velkou dávku cukru. Indický čaj jako takový – např. Darjeeling a Assaam jsou ale známé po celém světě. Plantáže se většinou vyskytují v severní a severovýchodní části Indie, která typická pro svou divokou kopcovitou přírodu. Chtěli byste tamní přírodu plnou čaje, zelených kopců, skrytých vodopádů či starodávných kořenových mostů vidět na vlastní oči? Pojďte ji s námi objevovat v rámci našeho zájezdu do severovýchodní Indie.
Oblečení: barvy, sárí a bindi
Indické oblečení je typické pro své pestré a zářivé barvy a použití nesešitých kusů látek. Nejběžnějším ženským oděvem je tzv. sárí. Je to 5-9 metrů dlouhý a přes metr široký pruh látky. Tato látka se pak “omotává” kolem ženy. Oblékání začíná od pasu, asi třetinu délky je třeba poskládat do pěkně laděného řasení na břiše, ještě jednou zatočit dozadu pod pravou ruku a přes levé rameno.
A jak se do Indie obléknout jako turista? Od žen se očekávají zakrytá ramena a zakryté nohy až po kotníky. Ženy mohou nosit kalhoty, kraťasy a krátké sukně místní nevnímají pozitivně. Muži by měli nosit košili a kalhoty a ani oni by si neměli oblékat kraťasy. Čím nižší kasta, tím jednodušší (a kratší) oblečení. Čím slušněji a spořádaněji se obléknete tím spíše na místní obyvatele uděláte lepší dojem.
Barvy nejsou pro Indy jen pouhé barvy. Důležitá je jejich symbolika. Například bílá má pro místní opačný význam než pro západní svět. Symbolizuje smutek. Jde však o smutek ze ztráty blízkých osob a symbol různých rituálních obřadů. Vdovy se proto oblékají do bílé, aby kontrastovaly s pestrými barvami ostatních žen. I černá barva vyjadřuje smutek, ale spíše v jeho negativní podobě, jelikož symbolizuje nešťastný osud. Nejoblíbenější barvou je červená, která znamená štěstí, emocionální sílu a plodnost. Právě červená je barvou často zastoupenou na svatbách.
Pokud už přemýšlíte, co si s sebou do Indie zabalit, určitě vyberte hlavně barevné kousky ze svého šatníku – skvěle zapadnete.
Po svatbě je žena v Indii odlišena od ostatních žen tzv. bindi, neboli kapkou, tečkou. Jedná se o tečku uprostřed čela. Bindi původně existovala pouze v červené barvě. Červená barva nás opět vrací k symbolice barev, a to k červené jako symbolu štěstí a ochrany manželů.
Zajímavosti o indických svátcích a festivalech
Indie je zemí oslav a tradiční svátků. Pokud si budete chtít svou cestu do Indie zpestřit a zažít jedinečnou atmosféru, indické svátky a festivaly jsou určitě jedinečnou příležitostí.
Mezi tradiční hinduistické svátky patří Kumbh Méla. Jedná se o posvátnou pouť hinduistů, která se koná vždy jednou za 12 let, přičemž místo se vždy střídá: llahabád, Haridvar, Násik, Udždžain. Hlavní náplní pouti je masová očista ve vodách Gangy. Podle hinduistický mýtů svedli bohové a démoni obrovskou bitvu o džbán (kumbh) elixíru nesmrtelnosti. Bůh Višnu se ho zmocnil a odčaroval ho, ale čtyři kapky se dostaly na zem, a to právě na čtyři místa, která jsou tradičně cílem tohoto festivalu.
Hólí je dalším populárním indickým svátkem. Tento festival oslavuje konec zimy a začátek jara – a vítězství dobra nad zlem. Je to svátek barev a lásky. Pokud zavítáte do Indie v tomto období, počítejte s tím, že jarnímu veselí neuniknete a dostanete spršku plnou barev. Lidé na sebe v rámci festivalu totiž sypou barvy a polévají se obarvenou vodou.
Jako je Hólí svátkem barev, pak Divalí je svátkem světel a ohňostrojů. Oslavy se konají na přelomu října a listopadu a lidé zapalují svíčky, aby k nim našla cestu bohyně Lakšmí, bohyně štěstí, hojnosti a bohatství. Večer po setmění se zapalují rachejtle a bujaré veselí trvá celou noc. Možná se nevyspíte dorůžova, atmosféra a všeobecné veselí vám to ale jistě vynahradí.
Onam je desetidenní festival věnovaný sklizni rýže. Oslavy jsou spojeny s bájným návratem oddaného vládce Mahabaliho, který podle pověsti sám sebe obětoval pro blaho lidu. Tento svátek se slaví v oblasti zvané Kérala, znamé jako tropický ráj Indie. Kérala Vás uchvátí svými malebnými plážemi, divokou přírodou i fascinující historií. Vydejte se s námi na zájezd do jižní Indie a zažijte relaxaci i dobrodružství ve státě, který je právem nazýván “Zemí tisíce bohů”.
Další typickou událostí je Ganesh festival, oslavovaný vyznavateli boha Ganeshe. Lord Ganesha je v Indii velmi oblíbeným bohem, jelikož dokáže odstranit všechny překážky a napomáhá při cestě k úspěchu. Je to právě on, kdo je často zobrazován jako dítě se sloní hlavou. Oslavy trvají deset dní a vrcholí rituálním vhozením sochy do řeky nebo do moře.
Závěr
Indie vás pravděpodobně napoprvé šokuje. A potom vás nejspíš nikdy nepřestane překvapovat. Je to země s velkou spoustou zajímavostí, kde nepřestanete mít co objevovat. Kde ale začít a jak se v té spoustě památek a zvyklostí vyznat? Jednoduše. Vydejte se vstříc Indii s naším zkušeným průvodcem, vyberte si svůj zájezd do Indie a užijte si netradiční dovolenou bez starostí.
54 900 Kč
Detail zájezdu71 900 Kč
Detail zájezdu