Filmy z Blízkého východu, které rozhodně musíte vidět
Želvy mohou létat
Všechny války a násilí přinášejí pouze smrt a utrpení, čemuž mnohdy musí přihlížet i bezmocní svědkové a oběti zároveň – děti. Ty si tyto otřesné zážitky bohužel nesou i do budoucna. Film byl natočen v autentickém prostředí kurdského utečeneckého tábora na irácko-tureckých hranicích a vrací se do období několika týdnů před útokem Američanů na Irák.
Ústředními postavami filmu jsou tři, válečnými konflikty značně poznamenané, děti – chlapec s přezdívkou „Bezručka“, který se neúspěšně pokusil deaktivovat jednu z milionů stále funkčních min, jeho sestra Agrin, kterou kvůli prožitému hromadnému znásilnění vojáky sužují myšlenky na sebevraždu, a v roli jejich vůdce a průvodce pak mladík Satelit. Ten pomáhal vesničanům s instalací televizních satelitů, které jim přinášely obrazy nedosažitelné reality západního světa. Satelit je odhodlán oba sourozence chránit a také je naučit základům přežití ve světě.
Syn Babylonu
Děj snímku Syn Babylonu se odehrává v roce 2003 v severním Iráku, a to krátce po pádu režimu Saddáma Husajna. Příběh vypráví o dvanáctiletém chlapci Ahmedovi a jeho babičce, kteří se vydávají na nelehkou cestu pátrání po chlapcově otci, který se v roce 1991 nevrátil z války v Perském zálivu.
Z vězení na jihu Iráku byli propuštěni váleční a političtí zajatci a stará žena je přesvědčena, že mezi nimi svého syna najde. Spolu s vnukem podnikají cestu z kurdských hor do Babylonu a při svém putování se setkávají s různými lidmi majícími podobný osud. Malý Ahmed se vždy toužil stát vojákem, strastiplná cesta ale možná jeho touhy změní…
Kafarnaum
U dětské perspektivy ještě chvíli zůstaneme. Snímek Kafarnaum je strhující výpovědí o životě nejchudších obyvatel žijících v libanonských slumech. Hrdinou příběhu je dvanáctiletý chlapec, který zažaluje své rodiče za to, že mu dali život.
Soudnímu procesu předcházela řada událostí, které chlapce značně poznamenaly. Jednou z těch nejvýraznějších byla situace, kdy chlapcovi rodiče prodali jeho milovanou jedenáctiletou sestru do domluveného manželství. V důsledku toho chlapec od rodiny utíká a snaží se vzepřít vlastnímu osudu. V jednu chvíli se zdá, že snad našel nový domov, ale nevyzpytatelnost života opět zasahuje.
Bojovnice slunce
Příběh pojednává o mladé právničce Barah, jež navštěvuje svou rodinu v Kurdistánu. Při jedné z návštěv se stala obětí extremistického útoku, při kterém zahynul její manžel a při kterém byl unesen její malý syn, kterého extremisté chtěli vycvičit v bojovníka.
Sama Barah se dostala do zajetí islamistů, z nějž se jí však podařilo utéct. Po útěku se staví do čela dalších žen s obdobným osudem (jednotka Bojovnice slunce) a společně se připojují k mužským bojovníkům proti Islámskému státu. Cílem Barah je dobýt město, kde ji potkala tragická událost, a získat zpět svého syna. Podaří se jí to?
Yomeddine
Snímek Yomeddine vypráví příběh leprotika Bešaje žijícího v jedné koptské kolonii, kam jej jako malého chlapce umístila jeho rodina. Ač mu otec slíbil, že se pro něj vrátí, nikdy slib nedodržel. Nyní je Bešajovi už zhruba čtyřicet let, ale neumí číst ani psát. Z lepry se sice vyléčil, ale jako „vzpomínka“ mu zůstaly hrozné jizvy. I přes všechny tyto okolnosti se stačil v kolonii oženit a vybudovat si svůj mikrosvět. Živí se tím, že na smetišti sbírá různé věci, které následně zpeněžuje.
Poté, co Bešajova manželka zemře, zůstává mu v srdci jakási prázdnota. Rozhodne se proto k docela riskantnímu podniku – se svým oslem, rozhrkanou károu a malým společníkem, sirotkem Obamou, se vydává na cestu „do světa“ a doufá, že se na jejím konci setká se svým otcem.
111 dívek
Filmový počin 111 dívek znázorňuje poněkud absurdní situaci, kdy je prezidentovi Íránu adresován dopis 111 kurdských dívek, které po státu požadují, aby jim našel manžely. V opačném případě jsou odhodlány společně skočit z útesu.
Do regionu potýkajícího se s nedostatkem mužů se vydává vysoký státní úředník se svým asistentem a hodlají situaci vyšetřit. Při svém pátrání zjišťují, že se nejedná pouze o problém genderový, nýbrž i politický a sociální. Navíc se proti úředníkovi všechno jako by spiklo. Podaří se mu nakonec hromadné sebevraždě zabránit?
Čas opilých koní
Snímek Čas opilých koní pochází z dílny stejného režiséra jako již výše zmíněný film Želvy mohou létat. Stejně jako tam, i zde jsou ústředními postavami příběhu děti, tentokráte sirotci z jedné kurdské rodiny. Děj se odehrává na hranicích Íránu a Iráku, přičemž počasí v íránských hraničních horských oblastech je natolik nehostinné, že i tažná zvířata musí požívat alkohol, aby vůbec nějak fungovala.
Po smrti rodičů sirotků přechází starost o mladší sourozence na dvanáctiletého chlapce Ajúba. Chlapec je nucen přerušit školní docházku a postarat se o své tři sestry a zmrzačeného bratra, který navíc nutně potřebuje na operaci. Tu však lze provést pouze v sousedním Iráku, a tak se děti vydávají na tvrdou pouť přes hory. Zvládnou to?
Persepolis
Persepolis je celovečerní animovaný film francouzské režisérky íránského původu, Marjane Satrapi, která napsala a nakreslila první íránský komiks všech dob. Právě na jeho základě vznikl tento film.
Jedná se o autobiografický příběh popisující krušné dětství autorky, dospívání v Íránu za dob islámské revoluce, války s Irákem a následného režimu.
Vzhledem k tomu, že se rodiče dívky obávají o její bezpečí, rozhodnou se dceru poslat na školu do Rakouska, kde bezbranná a opuštěná Marjane prožívá typické strasti puberty. Navíc je nucena odrážet narážky na náboženský fundamentalismus, kvůli kterému uprchla ze své vlasti. Postupem času ji společnost začne přijímat, dokonce i prožije lásku, ale touha navrátit se do rodné vlasti nakonec zvítězí. Snímek Persepolis s humorem a jakousi lehkostí znázorňuje rozdílné vnímání kultury v evropském a arabském světě.
Vyprávěj, Šeherezádo
Ač by se na první pohled mohlo zdát, že se jedná o „odlehčenější“ snímek, není tomu úplně tak. Pojednává totiž o souboji s ambicemi jednoho manželského páru.
V hlavní roli se představí nezávislá egyptská televizní moderátorka Hebba, která na vlnách soukromé stanice uvádí populární politickou talk show. Její muž Karim pracuje jako zástupce šéfredaktora provládních novin v Káhiře a je v podstatě nucen věřit v pravdivost prohlášení předkládaných vládnoucí stranou. Hebba postupem času více zabředává do politické sféry opozice, což má samozřejmě poněkud neblahý vliv na Karimovu kariéru. Karim proto svou ženu přesvědčí, aby se ve svém pořadu věnovala raději sociálním otázkám.
Jinými slovy řečeno, v podstatě ji donutí, aby dala přednost jeho ambicím a sama se stáhla do ústranní. Hebba si do svého pořadu začne zvát silné a s životem hrdě bojující ženy a vypráví jejich příběhy. Díky tomu si uvědomí, že svět může vypadat docela jinak – spravedlivě a rovnoprávně.
Ghadi
Děj filmu Ghadi se odehrává v tradičním libanonském městečku, kde se místní učitel hudby Leba ožení se svou láskou z dětství, Larou. Poté, co na svět přivedou dvě krásné dcery, dočkají se i vytouženého syna, kterého pojmenují Ghadi.
Chlapec se však bohužel narodí jako mentálně handicapovaný. Tato už tak nemilá událost navíc ukáže odvrácenou stranu místní pospolitosti. Sousedé, kteří chlapce nazývali démonem, totiž učiteli uloží drastické ultimátum: buď dá svého syna do ústavu dobrovolně, nebo si to vymohou peticí. Leba se tak snaží najít s přáteli způsob, jak sousedy přimět změnit názor. Povede se mu to?
44 900 Kč
Detail zájezdu