Madagaskar: zajímavá místa, která musíte vidět
Přemýšlíte o tom, že se vaše příští dovolená bude mít podobu poznávacího zájezdu na Madagaskar? Tomu se vůbec nedivím. Tenhle ostrov si vás podmaní svou neuvěřitelnou pestrostí – od úchvatné přírody přes rozmanitou historii až po báječné a nesmírně přátelské obyvatele.
Madagaskar coby čtvrtý největší ostrov na světě (a největší, který náleží k Africe) láká čím dál více návštěvníků z celé planety. Pyšní se délkou 1 600 km a šířkou 500 km. Díky tomu, že je izolován od pevniny, si dodnes uchovává typický ráz i jedinečný charakter přírody, kterou už jinde nenajdete, nebo kulturu a populaci, již nestihla evropská kolonizace.
Sedmý světadíl? Možná úplně jiný svět!
Ostrovu, který sice náleží k Africe, ale z geologického, etnologického ani přírodovědného hlediska s ní nemá moc společného, se často říká sedmý světadíl, což jasně ukazuje na jeho jedinečnost. Na svém místě se nachází už desítky miliónů let a zažít na něm můžete úplně jiný svět – třeba už proto, že tu najdete specifickou faunu a flóru.
Kromě nádherných pláží, které jsou zárukou stoprocentní spokojenosti, tu najdete i parky a rezervace, v nichž na vás čeká třeba prales, skalní město nebo vápencové hory. Prostě paráda!
- Víte, že do známého skalního města v jordánské Petře chodíme naprosto ojedinělou cestou, kdy se vyhneme návalu turistů?
Co byste si na Madagaskaru neměli nechat ujít?
Vybral jsme pro vás zajímavá místa, která při návštěvě největšího afrického ostrova prostě musíte vidět a zažít, abyste si ho užili na maximum. A plus se seznamte s dalšími zajímavými informacemi o Madagaskaru.
Antananarivo (Tana)
Antananarivo nebo taky zkráceně Tana je hlavní město Madagaskaru. Jde o největší město na ostrově, které je hospodářským, správním a komunikačním centrem. Kromě turistiky tu finance pocházejí hlavně z průmyslu, ale i přírodních zdrojů.
Město bylo založeno okolo roku 1625 jako královské sídlo na náhorní pahorkatině a šlo především o pevnost na skále, která čněla z bažinatých rovin. Dnes tu obdivujeme na 50 kostelů a zrovna tolik je tu i mešit, nachází se tu jen málo výškových budov.
Za krásnou atmosféru města může právě i to, že jeho většinu tvoří dvou, maximálně třípatrové domy. Úzké křivolaké uličky mezi nimi jsou spojovány schodišti a silnice? Ty vedou skrze kopce parádními tunely.
V metropoli Madagaskaru byste rozhodně měli navštívit:
- Královnin palác Manjakamiadana: jeho dnešní podoba je z konce 19. století, ovšem původní dřevěný palác tu stával už na jeho počátku. V roce 1995 budova bohužel vyhořela, a to těsně před tím, než měla být zapsána na seznam UNESCO.
- Katedrály z 19. století: nejznámější z nich je katedrála Andolaho, která stojí na pahorku, kde nechala královna Ranavalona I. popravit křesťanské misionáře.
- Muzeum umění a archeologie: v něm na vás čeká sbírka archeologických a etnografických předmětů sesbíraných po celém ostrově.
- Jezero Anosy: na místě mokřadů ho nechal vybudovat král Radama I. a podle zadání měl mít tvar srdce. Uprostřed jezera ční malý kousek pevniny, který je úzkým pásem spojen s břehem jezera. Na ostrůvku stojí památník věnovaný vojákům padlým v 1. světové válce. V současnosti to tu ale i pořádně žije – vždy 26. června, na Den nezávislosti Madagaskaru, se na jezeře dělají fantastické ohňostroje.
- Stadion Mahamasina: moderní dobu tu připomíná třeba stadion, na němž se hrává fotbal a rugby. Díky přestavbám v současnosti pojme i více než 40 000 diváků.
Národní park Andasibe-Mantadia
A teď už konečně rovnou do národního parku s naprosto výjimečnou faunou. Žije tu například indri, což je největší druh lemura, a to v okouzlujícím horském mlžném lese. Indri má jen miniaturní ocásek a černobílý kožíšek, takže vypadá jako trošku nepovedená panda – to mu ale na popularitě neubírá, naopak. Vidět ho chce úplně každý. A slyšet taky!
Část národního parku Andasibe uvítá s otevřenou náručí každého. Druhá část, Mantadia, už je spíš pro zdatnější turisty – cesty tu bývají poměrně zarostlé, a tak je pohyb a přesun náročnější. Stojí to ale za to. Kromě nedotčeného primárního lesa tu nejspíš narazíte na indriho v tmavším provedení.
Antsirabe
Antsirabe je třetí nejlidnatější město na ostrově a říká se mu malgašské Vichy – nabízí totiž termální prameny. Ty tvoří s mírným podnebím (díky poloze v nadmořské výšce 1 500 m) ideální kombinaci pro ozdravné pobyty.
Nedaleko odsud je také všemi oblíbené jezero Tritriva ve výšce 1 880 m n. m. a obdivuhodné je i zdejší vlakové nádraží z 90. let. Nenapodobitelnou atmosféru tu však utváří jiné dopravní prostředky – rikša typu pousse-pousse.
Přírodní rezervace Tsingy de Bemaraha
Jedním z přírodních skvostů Madagaskaru je přírodní rezervace Tsingy de Bemaraha. Je dost pravděpodobné, že jste viděli už aspoň fotografie na internetu, protože tady si matička příroda skutečně vyhrála.
Voda a vítr zde více než 200 milionů let vyřezávaly vápenec do rozeklaných vrcholů, které vypadají jako řada nekonečných nožů (odtud název Tsingy, což znamená „tam, kde se nedá chodit bosky“).
Najdete zde unikátní kamenné ostré útvary, které si hýčká i samo UNESCO. Park je přístupný jen během období sucha, protože jinak je zaplaven vodou a hmyzem.
Nelítostná krajina ukrývá kaňony a soutěsky, hory, jezera i mangrovové bažiny. V klidu se tu projdete pěšky, ale jinak je to učiněný ráj pro lezce! V oblasti se také nachází spousta jeskyní a lidé často spojují výlet sem s pomalým sjížděním řeky Tsiribihina.
Akanin´ny Nofy
Už jste někdy byli v palmáriu? Pokud ne, rozhodně to napravte! V místě zvaném Akanin’ny Nofy se nacházejí nejen nádherné pláže, jezera a mangrovové porosty, ale také na 100 tisíc palem, které jsou pro ostrov typické.
Tahle soukromá rezervace ale skrývá i masožravé láčkovky nebo úžasné orchideje. Ze zvířat pak můžeme jmenovat třeba malé žáby, neškodné hady nebo rozkošně barevné chameleony či leguány.
Národní park Isalo
A v přírodě budeme směle pokračovat. Národní park Isalo je turisty velice oblíbený, protože je snadno dostupný. Jeho nejvyšší vrchol ční do výšky 1 268 m a celá krajina je roztodivně hornatá. Tvoří ji hlavně jurské pískovce a vápence, na její podobě se značnou měrou podílela eroze. Jsou tu ale i palmové lesy a savany – ty dotvářejí ráz národního parku k jeho dokonalosti.
Roste tu asi 400 druhů rostlin, spousta z nich jsou endemity, které se jinde nevyskytují. I na zvířata se tu dá báječně koukat, žije jich tu nepřeberné množství, ovšem hlavním lákadlem jsou vzácní lemuři.
Jsou tu také tři vodopády, ve kterých se můžete po procházkách zchladit, a řada druhů lemurů (dostávají se dost blízko, protože jsou znecitlivělí na člověka, takže pozor na jídlo!). Musíte si najmout průvodce (najdete je u vchodu), ale skvěle vám vysvětlili, jak to tady chodí a jaká je místní kultura.
Bonus navíc: Jasná obloha a nedostatek světelného znečištění umožňují neuvěřitelné západy slunce a noci plné hvězd. Nikdy jsem neviděl Mléčnou dráhu tak jasně.
Île Sainte Marie
Zatímco všichni jezdí na Nosy Be za lepšími plážemi a luxusnějšími letovisky, pokud chcete něco místního, levnějšího a pohodovějšího, podívejte se na Île Sainte Marie u východního pobřeží.
Toto bývalé hlavní město pirátů (nedaleko se potopil skotský pirát ze 17. století kapitán Kidd), známé jako Nosy Boraha, je pohodový ostrov plný malých zátok, pirátského hřbitova, vynikajících mořských plodů a pohodové karibské atmosféry. Žije zde přes 26 000 obyvatel a rozkládá se na ploše více než 85 mil čtverečních (220 km²).
Pláže sice nejsou tak dobré jako na Nosy Be, ale na jihu ostrova poblíž letiště se nachází krásná, nedotčená pláž s bílým pískem, kterou navštěvuje jen málo lidí. Tato část země je také nejlepší pro pozorování velryb (keporkaci sem připlouvají rozmnožovat se v období červenec-září).
Když sem jedete, leťte. Pomalá loď má téměř vždy zpoždění a nepřistává nikde poblíž většího města na pevnině. Jízdou lodí ztratíte celý den.
Nosy Ve
Ostrůvek s pobřežím s bílým pískem je učiněným rájem, zvlášť pokud chcete také pozorovat tropické ptáky a třeba i zahlédnout faetona červenoocasého, který hnízdí jen a jen na tomto ostrově.
Název Nosy Ve v překladu znamená Velký ostrov, což je poněkud s podivem, protože ostrůvek měří jen několik stovek metrů. Je ale neuvěřitelně krásný a na zdejších plážích chce aspoň na chvilku stanout každý. Na milovníky potápění a šnorchlování tu čekají korálové útesy, které nabízejí nezapomenutelnou podívanou na život pod hladinou.
Národní park Ranomafana
Národní park Ranomafana patří k těm nejznámějším na ostrově. Jeho vznik zásadně urychlilo objevení lemura zlatého, načež to se zápisem nových druhů lemurů šlo pěkně rychle. NP Ranomafana se rozkládá na 41 601 ha je pro něj typický tropický deštný les, řeka Namorona tu pro změnu vytváří malebné vodopády. Je tu na co se dívat!
Reniala
Vsadím se, že i tuhle rezervaci už jste minimálně na fotografiích viděli. Jde o místo s lesem baobabů na jihozápadě Madagaskaru a taky o jedno z nejpopulárnějších míst na ostrově. Na 60 ha najdete neuvěřitelné množství baobabů a nikdy na to nezapomenete.
Baobabu údajně přibývá jeden milimetr každý měsíc. Když spatříte obří stromy, bude vám jasné, že už jsou tu s lidmi pořádně dlouho. Co musíte rozhodně vidět, to je největší z baobabů, který vypadá jako konvička na kávu. Je 1 200 let starý, 7 metrů vysoký a jeho obvod činí úctyhodných 12 metrů.
Důvodem, proč jsou tak široké, je to, že mohou absorbovat a uchovávat vodu, protože zdejší klima je velmi suché (v jednom stromu se může uchovávat až 1000 galonů vody).
Tulear
Tulear neboli Toliara je město na pobřeží Mosambického průlivu a říká se mu Město slunce, jelikož zde panuje horké a suché podnebí. Je obchodním centrem zemědělské oblasti, v níž se pěstuje rýže setá, bavlník, podzemnice olejná a agáve sisalová. Toliara je známá i pro zdejší výrobu mýdla a sběr mořské soli.
V okolí města jsou nádherné pláže s jemným pískem, chráněné bariérovým útesem. A pokud chcete objevovat přírodní poklady, vydejte se do zdejšího arboreta Antsokay, kde je k vidění jedinečná sbírka suchomilných rostlin jižní části Madagaskaru. Bez zajímavostí není ani to, že arboretum tady založil Švýcar Hermann Pétignat.
Zajímavá fakta o Madagaskaru
Kráva Zebu
Zebu je druh krávy s velkým hrbem na hřbetě. Pochází z Asie, je to spíše pracovní kráva, podobně jako vůl, a uvidíte je po celé zemi. Jsou důležité nejen pro zemědělství a výživu, ale vyvinuly se i v kulturní symbol země. Používají se dokonce jako věno při svatbách. Je to jediný druh hovězího masa v zemi a je vždy na jídelníčku (spolu se zdravou porcí rýže).
Maso je však díky veškeré práci, kterou zvířata na polích vykonávají, opravdu tuhé, a proto je nejlepší v dušeném mase nebo jako steak. Nemůžu říct, že by mi chutnalo. Ale často to bylo buď to, nebo těstoviny. Zebu jsem jedl tolik, že mi vystačí do konce života.
Unikátnost fauny
Až 80% všech živočišných a rostlinných druhů je endemických, to znamená, že na ně nenarazíte ve volné přírodě nikde jinde na světě. To vše díky dlouhodobé izolaci ostrova, který se od pevniny oddělil před 160 miliony let.
Zatím turisty přehlížený
Díky odlehlosti Madagaskaru máte s pouhými 350 000 návštěvníky ročně velkou část země pro sebe! (A vždy je lepší vyrazit na nějaké místo dříve než později, protože nikdy nevíte, kde bude další „top“ destinace!).
Jezdit po silnici N5
Tato silnice, která vede na sever podél východního pobřeží z Toamasiny do Maroantsetry, je – a to slovo používám volně – výpravou plnou výmolů přes jedny z nejsyrovějších a nedotčených oblastí Madagaskaru a vaší nejlepší šancí vidět slavné lemury aye-aye.
Cesta se zde klikatí hustou džunglí, přes řeky a malá městečka v jedné z nejrozvinutějších částí země. Route Nationale 5 (N5), která se táhne v délce 250 mil (400 km), je prý nejhorší silnicí v zemi. Jsem ochoten s tím souhlasit!
Jste tu opravdu mimo vyšlapané cesty. Mnohé úseky jsou často neprůjezdné, takže si na ně vyhraďte hodně času. Před Toamasinou se silnice rychle zhorší a s postupem dál se to moc nelepší. Říká se, že projet celou „silnici“ trvá přes 24 hodin. Divím se, že to jde i tak rychle!
Pozorujte velryby
Od června do listopadu migruje z Antarktidy na Madagaskar více než 7 000 keporkaků, aby se zde rozmnožili (každý rok mohou urazit až 25 000 km/15 500 km!). Pozorování velryb patří k nejlepším na světě. Když jsme jeli lodí na ostrov Île Sainte Marie, viděli jsme pár velryb, jak proráží vodu, a byl to ohromující pohled.i tak rychle!
Dospělí jedinci mohou dorůstat až 16 m (52 stop) a vážit přes 30 tun. V okolí Madagaskaru se můžete setkat také s méně běžnou (a nedávno objevenou) velrybou omurskou (plejtvák zakrslý).
Nejlepší na tom je, že v zemi je tak málo turistů, že nejste jedním z 9 384 732 člunů, které se ucházejí o fotografii!
Užijte si dlouhé jízdy a výhledy
Vzhledem k tomu, že silnice jsou tak špatné, strávíte spoustu času v autě. Jak už jsem řekl, ujet pouhých 250 km (155 mil) trvá asi osm hodin!
Výhodou je, že si užijete dlouhé jízdy kolem malebných výhledů na hory a soutěsky, bujné deštné pralesy a údolí lemovaná terasovitými rýžovými políčky. Chtěl jsem si hodně číst, ale často jsem se nechal strhnout výhledy. Madagaskar byl prostě příliš krásný!
Ačkoli nesnáším dlouhé jízdy autem, bavilo mě každých pár minut zastavit a vyfotit si každou horu a údolí, které jsem viděl.
***
Na Madagaskaru je toho hodně k vidění a dělání. Navzdory dlouholeté degradaci životního prostředí (která je stále vážným, závažným problémem) můžete stále vidět spoustu nádherných původních rostlin a exotických zvířat, která jsou na třetím největším ostrově světa původní. Ačkoli je cesta na Madagaskar poměrně dlouhá, díky těmto zajímavostem si výlet zapamatujete.
89 900 Kč
Detail zájezdu