DEN 1: odlet a přesun do Dogubeyazitu
Odlet z Prahy do Vanu a přejezd do města Dogubeyazit, kdysi důležitého města na Hedvábné stezce. Nocleh v Dogubeyazitu.
DEN 2: posvátná hora Ararat, palác Ishak Pasha, vodopády a město Van
Brzy ráno vyrážíme k úpatí biblické hory Ararat (5137 m) a místa, kde údajně v blízkosti hory uvízla Noemova archa. Při východu slunce obdivujeme nádherné výhledy na majestátní horu Ararat. Hora leží na pomezí Turecka, Íránu a Arménie. Právě zde měl Noe na špičce Araratu přečkat potopu světa. Noemova archa je přírodní památka, která má tvar posvátné archy a nachází se 3,5 km od Íránských hranic. Výzkumy stále probíhají, ale tvrdí se, že monument tvarem ve formě lodi, který se nachází na úpatí hory je údajně Noemova archa, která najela na mělčinu v důsledku potopy světa. Po návštěvě tohoto mystického místa se vracíme do Doğubayazıtu, nasnídáme se a další cesta nás zavede do pohádkově krásného paláce Ishak Pasha. Od roku 2000 je na předběžném seznamu světového dědictví UNESCO. V tajemném a mnoha legendami opředeném paláci Ishak Pasha ze 17. stol. budeme moci obdivovat překrásnou architekturu, která zahrnuje mix osmanských, perských a seldžuckých kultur. Po prohlídce pokračujeme k malebnému 18 m vysokému vodopádu Muradiye, který je pojmenovaný po sultánovi Muradu IV., který se vydal na expedici do Bagdádu. Přitahuje pozornost nejen krásou vodopádu, ale také vegetací kolem něj.Po návštěvě tohoto místa se po večeři a čaji vydáme směrem k našemu hotelu ve Vanu. Ubytování je ve Vanu.
DEN 3: výlet po jezeře Van
Dnes se se seznámíme s jednou z nejdůležitějších ručních prací regionu – výrobou tkaných koberců a kelimů. Budeme moci obdivovat na slavné urartijské a perské koberce. Po té budeme moci ochutnat slavnou pochoutku z jezera Van a následně se vydáme lodí na jeden z ostrovů největšího tureckého jezera Van, na ostrov Akdamar. Zahlédneme Vanskou příšeru? Jezero v nadmořské výšce 1700 m má vysoce alkalickou, slanou vodu nádherně zbarvenou do modra. Jezero Van je největší solné a sodové jezero na světě (rozloha 3712 km2) a je slanější než Černé moře. Zde si prohlédneme arménský kostel Svatého Kříže z 10.stol. s překrásnými reliéfy s vyobrazením postav ze Starého Zákona. Po té přesun do Tatvanu. Ubytování je v hotelu v Tatvanu
DEN 4: Ahlat, Tatvan a vyhaslá sopka Nemrut s jezerem
Po snídani se vydáme k největšímu turecko-islámskému hřbitovu ze seldžuckého období (cca 8200 náhrobků) do Ahlatu, kde budeme moci obdivovat nádherně zdobené náhrobky včetně hrobky Emira Bayindira, která se považuje za mistrovské dílo 15. Století. Poté se přesuneme zpět do centra Tatvanu. Dnešní den můžeme poobědvat místní vyhlášenou Tatvanskou specialitu (Buryan Kebabi) Po obědě se vydáme do ,,Ráje Alexandra Velikého" a necháme se ohromit krásou 2. největšího kráterového jezera na světě, ve výšce 2247m.n.m.., jenž se nachází na vrcholu vyhaslé sopky Hory Nemrut. Naskytnou se nám překrásné výhledy do krajiny i na jezero Van a kráterová jezera. Poté večeře a ubytování v našem hotelu v Tatvanu.
DEN 5: historie a kultura města Van
Po snídani odjíždíme do Vanu, kde si prohlédneme vanský hrad Tuşpa, který byl kdysi součástí hlavního urartského města Tušpa, království Urartu. Z hradu postaveného na strmé skále se naskytnou nádherné výhledy na jezero Van a Ararat. Po obědě se podíváme do dílny jednoho z posledních umělců 2800 let starého umění Savat, které pochází doby urartské. Díla jsou zpracovávána uměleckými motivy z urartijského období. Navštívíme také kočičí dům, kde uvidíme speciální plemeno Vanské kočky, která je symbolem Vanu. Dále navštívíme Vanské muzeum, kde se blíže seznámíme s velkou civilizací Anatolie – Urartiany, kteří se stali jednou z nejvelkolepějších civilizací historie, která dosáhla vysoké úrovně v architektuře, technologii a umění. Po té večeře a ubytování v hotelu ve Vanu.
DEN 6: hrady Čavuštepe, Hoşap a příroda ve Vandokye
Po snídani se vydáme k pozůstatkům urartského hradu Čavuštepe, který je údajné prvním místem, kde byl ve starověku použit kanalizační systém a toaleta. Také budeme moci vidět urartské písmo, které pochází z 8. stol. př.n.l. Po té se přesuneme ke středověkkému hradu Hoşap ze 17. Stol., který byl kdysi důležitým místem, díky strategické poloze, neboť se nacházel na cestě mezi Tureckem a Íránem. Na závěr se necháme okouzlit nádhernou přírodou oblasti Vandokye. Návrat do Vanu, nocleh ve Vanu.
DEN 7: odlet a návrat do Prahy
transfer na letiště a odlet do Prahy