Od Publikováno: 17. 8. 20212 min čteníCategories: NezařazenéViews: 608

Lapače větru: starověká klimatizace z Persie pro moderní dobu?

Lapače větru v Jazdu v Íránu

Starověké říše, od Egyptské po Perskou, disponovaly důmyslným systémem chlazení budov. Bez emisí a zdarma. V dnešní době, kdy čelíme výzvám globálního oteplování, se systém chlazení bez spotřeby elektrické energie zdá být jako zázračná technologie 21. století. Někdy se ale stačí inspirovat nápady našich předků.

Íránský Jazd – město s nejvíce lapači větru na světě

Systém lapačů větru byl pravděpodobně vynalezen v Egyptě, ale nejvíce jich najdete dnes v íránském pouštním městě Jazd. Toto nehostinné a vyprahlé území ukrývá krásné město s malebnými úzkými uličkami a hliněnými domy a patří dnes mezi nevětší turistická lákadla Íránu.

Na našich zájezdech můžete Jazd sami navštívit.

Na všech starých budovách si můžete všimnout obdélníkových zdobných věží s úzkými vertikálními otvory. Ty nasávají vítr, nečistoty a písek zůstanou venku, vzduch se dostane do místnosti a když se ohřeje, vztlakem vystoupá vzhůru a dalším otvorem se dostane ven – jednoduše geniální, že?

Není náhodou, že do Jazdu se v posledních letech sjíždějí, kromě turistů, architekti a inženýři z celého světa. Tato bezemisní technologie chlazení by totiž mohla být odpovědí na klimatické změny dnešního světa, jak se uvádí například v článku na BBC. Věděli jste, že klimatizace spotřebují celosvětově 10% veškeré elektrické energie?

Mnoho „chladících věží“ v Jazdu už není funkčních, ale u těch několika fungujících můžete na vlastní kůži zažít, jak překvapivě příjemné klima panuje v budově rozpálené pouštním sluncem.

Líbí se vám tento článek? Sdílejte ho!

To nejlepší z Íránu
16 denní autentický poznávací zájezd do Íránu s českým průvodcem. Navštívíme ty největší skvosty tajuplné Perské říše, nádherná města jako Isfahán, Kašán, Yazd a Širaz. Prozkoumáme velkolepou starověkou Persepolis. Vydáme se do pouště, ale i do hor a vesniček severního Íránu.

59 900 

Detail zájezdu